Zdroj: Hornbach

Jak vybrat venkovní ochranu proti slunci

11. 08. 2021 Sdílet

Ochrana proti slunečním paprskům se stává nedílnou součástí pobytu na zahradě. Slunečník, sluneční plachta, markýza nebo party stan jsou pomocníci téměř každého soukromého exteriéru. Pokud na vaší zahradě sluneční ochrana stále chybí, odborník z Hornbachu poradí se správným výběrem.

Základem je slunečník

Slunečník zastíní jakékoliv místo na zahradě, jeho předností je mobilita. „Slunečníků je na trhu nepřeberné množství, proto si každý může pořídit model přesně pro potřeby své zahrady, terasy či balkonu. Liší se od sebe velikostí, materiálem konstrukce a stínící části, tvarem i umístěním sluneční clony,“ říká David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Muž zapichující slunečník do trávy

Zdroj: Hornbach

Konstrukce slunečníků může být kovová (hojně se využívá dural a jiné lehké slitiny), dřevěná nebo bambusová. Ideální je tropické dřevo odolné vůči vlhkosti, například eukalyptové. Slunečníky lze pořídit ve variantě s centrální tyčí a s tyčí na straně – takovým se říká lampové. Střecha neboli sluneční clona může být zhotovena z lehkého polyesteru či bavlněného plátna, podstatná je vodoodpudivá vrstva. Využívá se teflon, odolnost zvyšuje také akrylátová vrstva. Stálobarevnost slunečníku zajišťuje PVC odolné vůči UV záření. „Výběr tvaru slunečníku, jeho velikosti a modelu podle umístění nosné nohy záleží na prostoru, pro který je určen. Kombinace vyhovujícího tvaru střechy a umístění nosné nohy je odlišná například u balkonu a u venkovního posezení, kde je slunečník ústředním prvkem určujícím další prvky, například způsob rozmístění zahradního nábytku,“ doplňuje David Benda.

Volba stabilního stojanu

Důležitým detailem je v případě volně stojícího slunečníku volba stabilního stojanu. „Asi nejznámějším typem je plastový stojan, který se kvůli zatížení naplní vodou nebo pískem. Tyto nejlevnější modely jsou ale vhodné jen pro dočasně umístěné slunečníky, rozhodně nejsou trvalým řešením. Kvalitnější stojany bývají ocelové a vyplňují se těžkými betonovými dlaždicemi, čímž se vytvoří patřičná základna. Mají integrovanou zapouštěcí trubku se šrouby, do které se upevní tyč slunečníku,“ upřesňuje David Benda.

Slunečník se stojanem na terase

Zdroj: Hornbach

Markýzy

Při výběru markýzy je dobré se zajímat především o použité materiály, pohon, uložení látky, impregnaci a trvanlivost. Klasické uložení látky spočívá v tom, že látka je navinuta na hřídeli a není nijak chráněna před rozmary počasí. Proto se hřídel zakrývá hliníkovou stříškou, která ji shora chrání proti dešti. Dnes se ale nejčastěji pořizují kazetové markýzy, kdy se látka naroluje do schránky a je dobře chráněna nejen před standardními nečistotami, ale i před mechem a plísněmi. Díky kazetě si látka déle uchovává své barvy.

Sluneční markíza nad terasou

Zdroj: Hornbach

Markýzy můžete běžně kotvit jak na stěnu, tak do stropu. „Už při volbě umístění markýzy musíte myslet také na připojení k elektrické síti, pokud budete chtít využívat motorické ovládání. Aby slunce nízko nad horizontem markýzu nepodsvěcovalo, je nejlepší volbou výsuvný volán, který může mít výšku až 150 cm. Proti nízkému podvečernímu slunci spolehlivě ochrání i boční látková clona,“ radí odborník David Benda. Kvalitní impregnace textilie zaručí, že markýzou neproteče voda. „I přesto, že se markýzy vyrábějí z kvalitních látek, není to deštník, ale stínící prvek. Při dešti je nutno markýzu, stejně jako ten nejkvalitnější slunečník, vždy stáhnout,“ upozorňuje David Benda z Hornbachu.

Sluneční plachty na míru

Dalším tipem, jak ochránit část zahrady, terasy či bazénu před slunečními paprsky a nadbytkem škodlivého UV záření, je sluneční plachta. „Kvalitní plachta zachytí až 90 procent paprsků. Vybírat lze z mnoha tvarů i barev. Sluneční plachtu můžete buď přirozeně upevnit například ke stromu, nebo zapustit sloupy či tyče do míst, kam bude plachta umístěna,“ komentuje David Benda.

Sluneční plachta nad terasou

Zdroj: Hornbach

Je třeba brát v potaz i nápor větru; kotvení k tyčím a kůlům je nezbytné u slunečních plachet velkých rozměrů. Sluneční plachty můžete vybírat z mnoha barev, tvarů a velikostí. Vytvořte si na své zahradě či terase krásné místo k odpočinku přesně podle vašich představ na míru a to díky jasnému a návodnému konfigurátoru slunečních plachet.

Zdroj: PR článek společnosti Hornbach

Kategorie: Zahrada
Tagy: Od partnerů Protisluneční ochrana relax v zahradě Slunečník Zahradní posezení zahradní terasy zahradní trendy
Sdílejte článek