Shutterstock_317890400.jpg

Jak zpracovat drobné ovoce?

08. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Zatímco o první zralé jahody a maliny bývá na zahradě skoro bitka, další týden zbyde i na ovocné knedlíky a bublaninu. O pár dnů později už jsou všichni ovoce přejedení a řeší se otázka: Kam […]

Zatímco o první zralé jahody a maliny bývá na zahradě skoro bitka, další týden zbyde i na ovocné knedlíky a bublaninu. O pár dnů později už jsou všichni ovoce přejedení a řeší se otázka: Kam s nimi?

foto Shutterstock

Způsobů, jak uchovat ovoce je mnoho – jen na vás a vašich preferencí záleží, zda je zmrazíte, zavaříte nebo z nich uvaříte kompot či marmeládu

 

Jahodová marmeláda

foto Shutterstock

Ingredience: 1 kg jahod, 0,8 kg cukru krupice nebo krystal, 1 lžíce citronové šťávy

Postup: Omyté a okapané jahody vložte do misky, zasypte polovinou cukru a krátce rozmixujte nikoli do hladka, ale na protlak s kousky jahod. Poté směs přeceďte, šťávu nalijte do hrnce s prostorným silným dnem, kousky dužiny uložte stranou. Šťávu nechejte pět minut mírně problublávat, přidejte zbytek cukru a dalších deset minut vařte a míchejte. Pokud se tvoří pěna, lehce ji seberte. Jakmile hmota na talířku tuhne a zrosolovatí, je skoro hotovo – přidejte kousky jahod a vařte posledních pět minut. Ochutnejte ji, a pokud vám připadá mdlá, přimíchejte ještě troškou citrónové šťávy. Poté vroucí marmeládu nalijte do sterilovaných, horkých sklenic, okamžitě zavřete rovněž sterilovaným víčkem a otočte. Jahody, které nejsou dokonale vyzrálé, méně voní a sladí, ale zase lépe želírují. Stejně můžete postupovat i u dalšího drobného ovoce, například ostružin, malin, slív, špendlíků a samozřejmě i výtečně želírujícího rybízu, který můžete osladit více, zato citron potřebovat nebudete. Ovoce lze i podle chuti a dostupnosti i kombinovat.

Pečená povidla

foto Shutterstock

Povidla připravená bez cukru nebo téměř bez něj jsou vynikající nejen do buchet. Nejlépe chutnají klasické ze švestek. Místo zdlouhavého vaření, míchání a dohlížení na to, aby se nepřipalovala, je můžete upéct v troubě. Trvá to přibližně pět hodin.

Ingredience: 5 kg odpeckovaných švestek, 10 lžic cukru, 2 kusy celé nebo 1 lžička mleté skořice, 5 hřebíčků a badyánů, 1 lžíce najemno nastrouhané, chemicky neošetřené kůry citronu

Postup: Švestky narovnejte do pekáče, přimíchejte koření, které máte rádi. Nakonec lehce posypte cukrem a pečte dvě hodiny. Poté vše promíchejte, opět posypte a dále pečte přiklopené. Pokud si přejete jemnou konzistenci, povidla před dokončením pečení rozmixujte dokonale čistým tyčovým mixérem.

Rybízový rosol

foto Shutterstock

Ovocný rosol má nejen skvělou chuť, ale i barvu, zvláště pokud použijete rybíz červený nebo černý. Toto drobné ovoce rosolovatí dokonale. Podobně lze využít i tmavý angrešt nebo jostu.

Ingredience: 1,5 kg dokonale omytých rybízových kuliček, 750 g cukru krupice

Postup: Rybíz vložte do hrnce, podlijte vodou, opatrně promíchejte s trochou cukru. Vařte na mírném ohni, dokud nezměkne a nebude tvořit pěnu. Poté směs nechejte přes cedník vyložený plátýnkem překapat. Pokud si přejete rosol čirý, směs nemačkejte, ale dopřejte jí čas, překapávat může až několik hodin. Šťávu nalijte do hrnce s širokým, tlustým dnem a mírně vařte, dokud se dvě třetiny neodpaří. Poté přidejte zbylý cukr, míchejte, odebírejte pěnu a čekejte, až šťáva začne rosolovatět. Otestovat ji můžete stejně, jako marmeládu – na talířku. A stejně tak ji nakonec nalijte do sklenic. Doba přípravy činí asi čtyřicet minut.

Angreštový kompot

foto Shutterstock

Ingredience: 1 kg angreštu, 400 g cukru

Postup: Opraný angrešt zbavte okvětí a stopek a propíchejte vidličkou. Zalijte ho vodou rozmíchanou s cukrem a ponechte 24 hodin, aby se prosladil. Pak slijte vodu narovnejte do dobře vymytých sklenic, zalijte cukerným roztokem, sklenice pevně uzavřete a sterilujte při 85 stupních dvacet až třicet minut. Poté nechte vychladnout.

Ovoce z mrazáku

foto Shutterstock

Nemáte na zavařování čas nebo podmínky, zato vám zůstává volné místo v mrazáku? Ovoce do něj jednoduše uložte. Bezpeckové plody stačí zabalit do sáčků. Pokud je nebudete potřebovat jednotlivě, například na knedlíky, mohou se klidně slepit k sobě. Po rozmrazení je pak stačí rozmixovat a dochutit, například švestky medem, kakaem a troškou skořice. Nebo je přidejte do smoothie. Zamrazit lze ovoce již rozmixované – pokud je uložíte do vhodných nádob, ušetříte místo. Výhodou mražení je zachování všech vitamínů a enzymů, což platí nejen pro borůvky, jedny z nejzdravějších plodů vůbec. Chuť, vůni a částečně i konzistenci si zachovají také mražené maliny. Stejně, jako borůvky, brusinky či kuličky rybízu je také můžete zalít ještě horkým pudinkem a nechat vychladnout.

Tři pravidla úspěchu

• Zpracovávejte jen kvalitním, zralé a zdravé ovoce. Zpracovávat plody, které začínají podléhat zkáze, se nevyplatí. Mohou ohrožovat zdraví. Ovoce myjte, vypeckovávejte či porcujte těsně před samotným zavařováním.

• Sterilujte sklenice. Na dno velkého hrnce položte utěrku, naskládejte sklenice dnem dolů, zalijte vodou, aby byly ponořené a nejméně deset minut udržte nad bodem varu. Nebo je vložte do trouby a po dobu dvaceti minut ponechejte při teplotě 140 stupňů. Pak je vyndejte kleštěmi, položte na dřevěný podklad a utěrku. Méně spolehlivou metodou je výplach vysokoprocentním alkoholem.

• Dodržte potřebnou teplotu a čas při zavařování. Kompoty a ovocné protlaky, které neželírují, se důkladně sterilují až v naplněných sklenicích. Sterilace by měla trvat minimálně dvacet minut při teplotě 85 stupňů a více. Zavařujete-li často, kupte si automatický zavařovací hrnec, který proces hlídá za vás.

 

Sklenice s těsněním

foto Shutterstock

Nádoby se skleněným víčkem vypadají velmi pěkně a gumové těsnění poslouží i jako ukazatel kvality – pokud zavařování proběhlo správně, směřuje jazýček dolů. Když za něj zatáhnete, sklenici snadno otevřete. Nepotřebujete zavařovací hlavu jako u klasických víček, zato jsou nutné speciální kovové svorky, pokud tedy sklenice nemá svůj vlastní zámek.

 

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Kategorie: Recepty Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze