Jaké práce si na tento měsíc naplánovat v okrasné zahradě?
Říká se, že když je 2. února zataženo nebo prší či sněží, zima už brzy skončí. Pokud je jasno, potrvá ještě dalších šest týdnů. Bez ohledu na to, jaké je datum, je důležité sledovat prognózy počasí a podle toho upravit plánované práce v zahradě. Většina rostlin v zahradě stále ještě spí nebo se začíná probouzset. To neznamená, že není co dělat.
Stromy, keře a okrasná zahrada
V ovocné, ale i v okrasné části zahrady odstraňujte poškozené a zničené větve, větvičky, prosvětlujte husté stromy a keře. Růže a další okrasné rostliny, které nejsou mrazuvzdorné, stále ponechejte chráněné, protože noci mohou být stále studené, i když přes den vykoukne sluníčko. V rámci okrasné zahrady je důležité každé dva týdny kontrolovat kořeny a cibulky trvalek. Protřiďte je, příliš suché můžete jemně zavlažit. Pokud najdete shnilé, vyhoďte je. Nezapomínejte zavlažovat i před mrazem chráněné rostliny. Zkontrolujte rostliny zasazené na podzim, pokud jsou zdravé, lépe je přitlačte zeminou a zalijte.
Nejkrásnější signály jara
Všimli jste si, že už z cibulky nebo kořínku trvalek začíná něco rašit? To jsou ty nejkrásnější signály blížícího se jara. Bohužel i velmi citlivé a křehké. Za pár dní či týdnů, pokud nebude mrznout, se však můžete těšit z prvních narcisů, tulipánů a dalších cibulovin i trvalek. Pokud se právě chystáte zasadit cibulové okrasné květiny, myslete na to, že by měly mít nad cibulkou dvakrát tolik zeminy ve srovnání s její velikostí. Pokud chcete mít krásnou jarní zahrádku, je vhodné klíčící rostlinky „přikrmit“ adekvátním hnojivem s živinami, které potřebuje daný druh rostliny.
Náš tip: Víte, že jarní okrasné cibuloviny se skvěle kombinují s trvalkami, které raší později? Pokud v noci či přes den mrzne, nechoďte, ani nejezděte po trávníku.
I trávník potřebuje správný přístup
Na jaře je čas použít přípravek proti růstu plevelů, aby trávník nejen vypadal dobře, ale měl dostatek živin. Plevele ho o něj obírají. Přípravky na podporu růstu trávníku a proti růstu plevelů je vhodné aplikovat až tehdy, když je půda prohřátá. Únor je stále vhodný čas i na vápnění, které zvyšuje pH. Proč je to důležité? Takto ošetřená tráva dokáže přijmout více živin. Velmi dobré je, pokud víte, jaké pH má vaše půda. Myslete však na to, že přibližně měsíc po vápnění byste neměli trávu hnojit žádným hnojivem, protože trávník přednostně přijímá vápník. Okrasné trávy se vyplatí seříznout přibližně na velikost dlaně od půdy.
A co vaše interiérová okrasná zahrádka?
I rostliny, které pěstujete uvnitř, potřebují péči. Chraňte je před průvanem, přívalem studeného vzduchu při větrání, dbejte o to, aby se nedotýkaly studeného okna. Prohlédněte zdravotní stav pokojových rostlin, nemocné části zlikvidujte.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock.com