Krása a užitek na jednom pozemku
Pokud se podíváme hlouběji do historie, zjistíme, že zahrady před několika staletími mnohdy plnily reprezentativní funkci, dávaly na odiv bohatství majitele, který na tomto místě pod širým nebem přijímal své návštěvy.
Každá taková zahrada ovšem musela poskytovat také užitek ve formě zeleniny a ovoce, které se pěstovalo ve sklenících nebo na záhonech užitkové části zahrady. Na každém pozemku se jistě kousek místa na zeleninovou zahrádku najde i dnes, některé užitkové rostliny jsou navíc zároveň i okrasné.
Před několika desetiletími bylo zcela běžné, že na pozemku převažovala užitková zahrada, která ovšem sloužila jenom svému původnímu účelu. Hospodáře tehdy příliš nezajímala estetická stránka zahrady, natož kompoziční řešení. V té době především na venkově převažovala užitková funkce zahrady nad tou estetickou. Výjimky byste samozřejmě našli především v zahradách šlechtických sídel, u městských vil a v mnoha jiných případech. Ve venkovském prostředí mělo vše svou jasně definovanou funkci.
Okrasné zahrádce se většinou věnovala pouze drobná předzahrádka, kde paní domu pěstovala květiny na výzdobu domu nebo pro různé příležitosti během roku. V devadesátých letech jsme užitkové zahrady vyměnili za „okázalé“ stálezelené jehličnany, kterými jsme zcela přetvořili podstatu městských a v horším případě i venkovských zahrad. V té době začínala být zelenina a ovoce dostupná v obchodech, takže pěstování vlastní sklizně začalo pro většinu zahrádkářů ztrácet smysl.
V posledních letech jsme se ovšem stali svědky mnoha afér v potravinářském průmyslu, které nás opět vedou k zakládání užitkových zahrad, na nichž zase znovu objevujeme kouzlo po domácku vypěstované zeleniny a ovoce. Dříve často panoval názor, že užitková zahrada musí být jasně oddělená od té okrasné, ale i užitková zahrada může mít zajímavou kompozici, takže pohledová izolace je naprosto zbytečná.
Užitek a krása ruku v ruce
V mnoha anglických nebo holandských, dnes již historicky cenných zahradách užitkovou zahradu objevíte. Ačkoli bývá mnohdy umístěna za okrasnou zahradou, rozhodně to neznamená, že ji majitel chce od ostatní kompozice nějak izolovat. Jde spíše o praktické řešení. Užitková zahrada vyžaduje poměrně hodně prostoru, kde nesmí chybět ani kompostéry, zahradní domek na nářadí nebo skleníky. Přesto v těchto zahrádkách najdete i striktně tvarované živé plůtky oddělující jednotlivé záhony, loubí popnutá růžemi nebo zajímavě pojatá bylinkoviště. Nikde totiž není psáno, že v užitkové zahradě nemají okrasné rostliny či prvky co pohledávat. Kompoziční řešení si zaslouží i zeleninové záhony, možná vás pak překvapí, že i tato část pozemku má své kouzlo a může být pohledově propojena s okrasnou zahradou.
Trochu systematiky neuškodí
Pokud patříte mezi zahrádkáře, kteří potřebují mít ve všem systém a přehledný pořádek, určitě můžete tento systém dodržet i v zeleninové zahradě. Už dávno neplatí, že užitkovou zahradu skrýváme před zraky návštěvníků zahrady, vždyť i zelenina a ovoce mohou při správném uspořádání a do detailu vypracované kompozici poskytnout opravdu nevšední zážitek. V užitkové zahradě navíc můžete každý rok vyzkoušet nějaký nový méně tradiční druh, kterými trh s osivy doslova překypuje. I zeleninový záhon může mít svou kompozici, dejte vedle sebe různé druhy listových salátů, pestrý mangold, lilky nebo nové odrůdy barevné cukety, které označte dřevěnými cedulkami, a zajímavé dílo je na světě!
Zahradní architektura tak trochu jinak
Někteří zahradní architekti jdou na plánování zahrady pěkně od lesa. Snaží se totiž i do okrasné zahrady zakomponovat některé „užitkové“ rostliny. Někteří majitelé pozemků nemají o zeleninové zahrady zájem z časových důvodů, ale přesto se nebrání některým okrasným ovocným dřevinám nebo multifunkčním bylinkám, které najdou své místo i v ryze okrasné zahradě. Poměrně oblíbeným prvkem posledních let jsou vyvýšené záhony umístěné do okrasných zahrad, které umožňují pěstování různých druhů plodin. Ačkoli většinou vzhledem k menší pěstební ploše, která jim je v naprosté většině případů na pozemku vyčleněna, neumožňují pokrytí sezonní spotřeby, přesto dokážou zpestřit jídelníček. Pěstování na vyvýšených záhonech je příjemná zkušenost, která nijak nenamáhá záda, takže se hodí i pro lidi vyššího věku.
Sladké nejen na pohled
Možná jste to zažili i vy sami na vlastní kůži. Již léta na zahradě pěstujete okrasnou dřevinu, která v předjaří vykvete sněhobílými květy, v létě vytvoří borůvkové modré plody, které v rychlosti sklidí ptáci, a na podzim se zahalí do temně rudých nebo zlatých tónů oznamujících konec zahradnické sezony. Až teprve po letech jste zjistili, že ten krásný keř je vlastně jedlý muchovník, jehož plody jsou výborným antioxidantem. Mnozí zahrádkáři na svých zahradách často pěstují rádoby okrasné rostliny a mnohdy ani nevědí, že jsou vlastně jedlé. Koukněte se na svůj pozemek, jestli se v koutě nekrčí například dřín obecný, temnoplodec černoplodý, některý ze jmenovaných muchovníků nebo třeba dnes znovu objevená mišpule obecná. Tyto dřeviny totiž určitě nepatří jen do škatulky okrasných rostlin.
Krása užitkové zahrady
Správná kompozice dokáže vdechnout život jakémukoli pozemku, stejně tak tomu je v případě užitkové zahrady. Pokud vše správně uspořádáte, záhony propojíte účelnými cestami, připravíte zajímavé opory pro popínavé druhy zeleniny, budete sami mile překvapeni. Ostudu konec konců nemusí dělat ani kompostér. Ten si snadno vyrobíte z hrubého dubového nebo smrkového řeziva. Plastové kompostéry jsou často považovány za praktické a jednoduché řešení, jejich nevýhodou je ale malý objem a kompozici příliš na estetice nepřidají.
Pokud na svém pozemku hospodaříte ve jménu přírody, vyzkoušejte druhově bohatou polykulturu, ve které vedle sebe roste zelenina, bylinky i užitečné druhy rostlin, které se starají o regulaci chorob a škůdců nejen v půdě, ale i na samotných rostlinách. Vyzkoušejte také některé okrasné druhy zeleniny, doslova čarovat se dá s barevnými patisony, cuketami či mangoldem. Že trvalky do užitkové zahrady nepatří? Velký omyl. Do této univerzální skupiny patří i takoví pomocníci, kteří do půdy vylučují látky likvidující některé choroby a škůdce, navíc na své květy lákají cenné opylovače, jejichž práci oceníte i v království zeleniny.
TEXT A FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ
ZDROJ časopis HOME 7-8/2016