Krásky v interiéru: jak pěstovat orchideje
Jako by se s nimi v posledních letech roztrhl pytel. K vidění jsou už v mnoha českých oknech. Řeč je o exotických kráskách zvaných orchideje. Pokud už doma nějakou máte, nebo si ji plánujete pořídit, […]
Jako by se s nimi v posledních letech roztrhl pytel. K vidění jsou už v mnoha českých oknech. Řeč je o exotických kráskách zvaných orchideje. Pokud už doma nějakou máte, nebo si ji plánujete pořídit, nechte si poradit od našeho předního odborníka.
„Existuje jich okolo 23 tisíc druhů a jsou rozšířené na všech kontinentech. Rostou skoro všude, dokonce i za polárním kruhem, nenajdete je akorát na Sahaře nebo v Antarktidě,“ popisuje specialista na orchideje RNDr. Jan Ponert z pražské Botanické zahrady v Troji.
Protože různé druhy orchidejí žijí v různorodém prostředí, liší se i jejich nároky na teplo či světlo. Ve volné přírodě se některé mohou dožít i více než sta let, protože rostou pomalu. Pokud si vyberete vhodný druh a budete o něj správně pečovat, i doma vám může vydržet patnáct, někdy až dvacet let.
„Do interiéru se hodí ty druhy, které rostou převážně v tropech − buď na zemi jako takzvané terestrity, nebo na stromech jako epifyty,“ radí Jan Ponert. Epifyty jsou jako orchideje známější. Rostou na kůře stromů a vodou přijímají přímo ve vzduchu z rosy či deště. Terestirty mají kořeny schované v zemi. „Při pěstování orchidejí v bytě jde o to napodobit co nejvíce situaci, ve které se nacházejí ve volné přírodě. U nás se tak nejčastěji setkáváme s rodem Phalaenopsis, protože vytvořit mu to správné prostředí není až tak složité,“ vysvětluje odborník.
Orchideje z rodu Phalaenopsis, česky můrovci, potřebují u kořenů vzduch, takže se nezasazují do hlíny, ale dávají se do substrátu, který je prodyšný. Kořeny tak mohou dýchat. Nejčastěji to bývá kůra, nejvhodnější je borovicová, modřínová nebo dubová. Může se použít ale i drcená pemza, mech, listí nebo kousky molitanu. Květináč musí mít na dně díry − neměl by být položen na misce, protože by ucpala přívod vzduchu.
Orchideje zalévame, až když je substrát suchý, což u některých může být denně, u jiných 1x za týden. Ideální je celý květináč namočit do kýble s vodou, ale je třeba dát pozor, aby neuplaval lehký substrát. „Phalaenopsisy nemají rády místo u okna, kde se větrá, ani na přímém sluníčku. Světlo ale potřebují. Nejlépe je jim někde na východním nebo západním okně, kam nesvítí horké polední slunce,“ upozorňuje Jan Ponert. Co se týká teploty, dopřejte jim něco mezi 20 až 26°C.
Vedle orchidejí Phalaenopsis můžete doma pěstovat i další druhy jako Paphiopedilum, Cattleya, Oncidium, Cymbidium, nebo Dendrobium. Některé z nich nevyžadují takové teplo, naopak některé se hodí i do chladnějších bytů, kde jim v zimě vyhovují teploty 15 až 20 °C, některým dokonce jen 5°C. Většina těchto orchidejí vás potěší krásně zbarvenými květy. „Je to výsledek jejich křížení, protože na rozdíl od jiných květin se mezi sebou dobře kříží, a to i ve volné přírodě. I když to, co najdete v obchodech, je převážně výsledek křížení umělého,“ uzavírá Jan Ponert.
Text: Soňa Kacerovská
Foto: archiv Botanické zahrady Praha a Romana Rybková
Redakční úprava: Dominika Záveská