Lenošení v zahradě
Když zvládnete mít v zahradě všeho tak akorát, aby radost převažovala nad starostmi, jistě v ní bude vládnout pohoda. Zní to jednoduše, ale právě odhadnout své síly a možnosti bývá problém a zahrada tak často […]
Když zvládnete mít v zahradě všeho tak akorát, aby radost převažovala nad starostmi, jistě v ní bude vládnout pohoda. Zní to jednoduše, ale právě odhadnout své síly a možnosti bývá problém a zahrada tak často působí jako brouk v hlavě, a ne blaho na duši.
Začněte s jednoduchostí
Když se zahrada dostane do vaší péče, vyberte si v první řadě svůj styl a z něj nejprve to nejjednodušší. Například jen několik stromů, kus živého plotu a záhon kopretin. Není nutné pořídit si hned zabudovaný bazén, pokud vás vyčerpala stavba domu, místo krbu postačí pro začátek jednoduché ohniště a do užitné zahrady keřík rybízu a pár jahodníků a maliníků. Hlavní je všeho si v klidu a pohodě užít.
Rozumná míra údržby
Při zakládání zahrady nezapomeňte, že z hlediska údržby je lepší umístit výsadby ve skupinách a trávníku vytvořit plynulý okraj – ucelené plochy trávníků totiž umožňují plynulý pohyb sekačky. Zpevněné plochy by měly být v téže výšce s trávníkem, bez zvýšených obrubníků, samozřejmě vyspádované směrem k trávníku (aby z nich odtékala voda). Okolí výsadeb je dobré mulčovat (kůrou, dřevní drtí, netkanou textilií nebo suchou trávou v tenké vrstvě) – v půdě se tak udrží vlhkost a zamezíte růstu plevele.
Hodně práce a starostí si ušetříte také tím, že nebudete trvat na dokonalém anglickém trávníku. Když se smíříte s kategorií „bylinkový“ trávník, nebudete ho muset tak často sekat, zavlažovat ani hubit širokolisté rostlinky, které se v trávě vyskytnou. Takovýto trávník je to pravé nejen v přírodních zahradách. Je směsí trav a bylin, která se vytvoří originálně vždy vzhledem ke stanovišti. Nesmí se sekat příliš často, ani příliš nakrátko, maximálně 3 až 5 cm nad povrchem půdy (nižší sekání by poškodilo luční kvítí). Nehnojí se a zalévání je nutné jen během extrémního sucha.
Sedačky, lehátka a hlavně houpačky
Míst k sezení, ležení a houpání může být v zahradě mnoho, bude tak útulnější. I obyčejná židle či lavička vytvoří dojem pohody, už když se na ni podíváte, nemusíte si ani sednout. Nejvíce relaxace si užijete v houpacích lehátkách, jejichž nabídka je dnes vskutku pestrá. Pokud je nechcete stále uklízet, je dobré zavěsit je pod střechu.
Mlsání
V každé pohodové zahradě by mělo růst něco na zub, a to nejen když máte malé děti. Vůbec to přitom nemusí znamenat mnoho záhonů a starostí. Ideální jsou různé bobulové keříky, rybíz, maliny či angrešt, ale například i keříkové višně či borůvky. Je-li místo pro strom, oblíbená je klasická třešeň nebo vzrůstem menší stromek – nektarinka, která nejen přináší výborné plody, ale v době kvetení se podobá sakuře. Kde není pro strom místo, může se na pergole nebo jiné opoře popínat minikivi (Actinidia arguta) nebo hrozny.
Oheň
K pohodě, která dotváří atmosféru letního večera, patří samozřejmě i oheň. Není nutné kupovat hned betonový zahradní krb, i obyčejné ohniště splní svou funkci. Posezení v kruhu má navíc tradici a hlubší význam, všichni na sebe vidí a jsou si rovni.
Výtvarné doplňky
Do zahrady také patří a nemusí to být hned kamenné sochy. I drobnosti dokážou dotvořit tu pravou atmosféru.
TEXT, FOTO a NÁVRHY: Ing. Hana Říhová
ZDROJ: HOME