Listopad v zahradě: tipy a triky pro kvetoucí zahradu a dobrou úrodu
V sortimentu běžně dostupných okrasných dřevin najdete několik druhů, které krášlí pěkné barevné plody. Tyto dřeviny jsou nápadnější během podzimního období, často dokonce až po tom, co jim opadají listy.
Do podzimních zahrad vnášejí hravost a především barevnost, která často přetrvá až do zimního období. Plody mnoha těchto okrasných dřevin jsou zároveň vyhledávanou pochoutkou pro ptáky. Bezlisté větvičky s barevnými plody též můžete využít k výrobě přírodních podzimních aranžmá, kterými si zkrášlíte interiér.
Vhodná doba k výsadbě těchto dřevin je nyní. Konkrétní druhy si vždy vybírejte s přihlédnutím k podmínkám vaší zahrady, přičemž počítejte i s tím, že se mohou rozrůst do výšky i šířky. Předpokladem každoroční bohaté úrody plodů je vhodné stanoviště a přihnojení vícesložkovým hnojivem na jaře a začátkem léta.
Téměř všechny dřeviny, které jsou okrasné svými plody, potřebují slunné místo, v polostínu nebo stínu plodí méně. Důležité je však i to, aby světlo k těmto dřevinám přicházelo rovnoměrně ze všech stran. Dřeviny s okrasnými plody vyniknou ve skupinách s jinými dřevinami, před pozadím z vyšších stálezelených listnáčů či jehličnanů, stromy upoutají i jako solitéry na udržovaném trávníku. Většina z těchto rostlin patří k pěstitelsky nenáročným, nutné je dopřát jim dostatek vláhy po vysazení a druhy, které to vyžadují, musíte pravidelněji stříhat.
Pokud jde o konkrétní typy, tak nenáročností, stálezelenými listy, žlutými nebo nejčastěji oranžovými plody zaujme například hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea). Nehodí se však do zahrad, kde se pohybují menší děti, protože píchá. Atraktivní bílé, růžové nebo fialové plody má krásnoplodka (Calicarpa bodinierii), která se uplatní především v moderních zahradách. Velmi bohatě plodí i skalníky (Cotoneaster), najdete mezi nimi mnoho pěkných druhů a kultivarů. Nádherné plody mají též okrasné jabloně, některé růže, dřišťály nebo stálezelená cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium).
Opadavé dřeviny s barevnými plody si můžete vysadit do konce měsíce.
Pochlubte se okrasným zelím
Během podzimu vystavuje na odiv své nápadně zbarvené listové hlávky. Když si okrasné zelí nevypěstujete z květnového výsevu, během podzimu si můžete sehnat jeho sazenice. Vysaďte si je do květináčů a bedniček, ať už samostatně, nebo spolu s jinými rostlinami. Poroste i ve volné půdě a bude o něco mohutnější než v květináči. V tomto případě si ho umístěte na okraje květinových záhonů, k chodníkům, do užitkové části zahrady nebo do předzahrádky.
Když se budete chtít potěšit z výrazné barevnosti jeho listů, dopřejte mu slunné místo s kvalitním prouděním vzduchu. Na méně světlých místech bývá obvykle méně vybarvené. Intenzitu vybarvení ovlivňuje i pozdější výsadba, tedy termín co nejbližší k prvním chladnějším dnům. Okrasné zelí zůstává atraktivní a nápadné často až do začátku zimy.
Bramboříkům vyhovuje chlad
Brambořík perský (Cyclamen persicum) je sice oblíbená pokojová rostlina, ale během podzimu si ho můžete vysadit i do venkovních květináčů a truhlíků. Doporučuji vybrat mu chráněné a světlé místo. V prodeji jsou velkokvěté, a především drobnokvěté hybridy, které se více hodí na exteriérové výsadby. Kromě květů tato rostlina upoutá listy. Bramboříky pravidelně zavlažujte, nejlépe přímo ke kořenům, avšak dejte pozor, aby neměly déle příliš promáčený substrát. Mohlo by to způsobit uhnívání hlízy. Před avizovaným poklesem teplot k bodu mrazu zakryjte rostliny bílou netkanou textilií.
Péče o chryzantémy
Chryzantémy v květináčích, které vynikají květy různých tvarů, barev a velikostí, jsou v prodeji především během první poloviny podzimu. V našich končinách jsou tyto trvalky spojovány s ozdobováním hrobů, avšak jsou vhodné i pro vytvoření kouzelné podzimní atmosféry na terase, balkóně a dvoře. Koupené chryzantémě vyberte vhodný obalový květináč a umístěte ji na slunné a chráněné místo. Pravidelně ji zavlažujte přímo na substrát, podle potřeby odstraňujte odkvetlé květy, žluté nebo suché listy. Před avizovaným poklesem teploty na nulu rostliny zakryjte netkanou textilií. Po odkvětu chryzantému ostříhejte a přeneste do chladného a světlého prostoru k přezimování.
Ostříhejte růže
Když růžím odkvetou poslední květy a opadají všechny listy, je čas pustit se do jejich posledního letošního řezu. Stačí zřezat nebo zarovnat vrchní část růžových keříků a též boční strany. Rozrostlejší růže, například sadové, zarovnejte do tvaru půloblouku. Popínavým růžím odstraňte zbytky květů a poškozené větvičky. Před zimou je jinak neřežte, podle potřeby však upevněte výhonky k opěře.
Záplava barevných listů
Kromě dřevin s barevnými plody jsou pro podzimní období typické i ty, které vystavují na odiv své pestrobarevné listy. Máte příležitost poznat nejkrásnější druhy, pořídit si je a vysadit. V okrasné části zahrady byste měli mít alespoň jeden nebo dva keře s barevnými plody a chybět by neměly ani dřeviny s barevnějšími listy.
Pěstujte je na slunném místě, protože potom bude vybarvení listů intenzivnější. Najděte jim také stanoviště chráněné před větrem – z barevného listí se budete těšit déle. Tyto dřeviny si můžete vysadit do skupin, ale vyniknou i jako solitéry v udržovaném trávníku. Nejkrásněji vybarvené listy mají japonské javory, přísavník, vilíny, ambroň, okrasné jabloně a třešně, brsleny nebo dřišťály.
Pomocník po celý rok
Zahradní traktor MTF 1430 M s výkonným motorem 6,8 kW a záběrem 84 cm najde uplatnění v každé zahradě díky své skvělé obratnosti a kompaktním rozměrům. Traktor má plovoucí sekačku s antiskalpovacími kolečky, která nesdírá trávník a je spínána elektromagnetickou spojkou. Při sekání oceníte i dostatečně velký sběrný koš o objemu 240 litrů se zvukovou signalizací jeho zaplnění. Tažné zařízení je v ceně stroje a můžete na něj připojit nejrůznější příslušenství. Díky tomu se z traktoru stává univerzální pomocník po celý rok. Více informací na www.mountfield.cz.
Připravte zeleň na zimu
Chcete-li mít atraktivní zahradu i v následující sezóně, musíte se o ni na konci podzimu správně postarat. Začněte co nejdříve, aby vás první mrazivé dny nezastihly nepřipravené. Co stihnete, udělejte nyní a postupně pokračujte až do začátku zimy. Vynaložené úsilí se i v tomto případě vyplácí. Co všechno je důležité?
Trávníky
Během celého podzimu, až do konce listopadu, odstraňujte z trávníků napadané listí, kousky kůry, zbytky plodů a větvičky. Když se vám v trávníku rozrostly širokolisté plevelné rostliny, uskutečněte postřik vhodným selektivním herbicidem. V období, kdy začne mrznout, na trávník nevstupujte.
Skalky
Až po první mrazy odstraňujte všechno naváté listí, větvičky nebo zbytky plodů. Zlikvidujte plevel a uhynulé skalničky. Skalku, především části s citlivějšími skalničkami, potom zakryjte jehličnatým chvojím. Ještě předtím dosypte k rostlinám chybějící kamennou drť – ochrání kořenové krčky před působením mrazu. Nezapomeňte zalít miniaturní jehličnany a listnáče. Nad citlivější druhy, například levisie, nainstalujte stříšku.
Jezírko
Z hladiny průběžně odstraňujte všechno listí, případně jiné nečistoty ze zahrady. Pomůže natažená síť přes hladinu. Když je jezírko hlubší, vypouštět ho nemusíte. V hloubce osmdesáti centimetrů dobře přezimují i lekníny. Ostříhejte též suché nadzemní části pobřežních trvalek.
Květinové záhony
Odstraňte odkvetlá soukvětí nebo zbytky plodů, avšak ponechte alespoň část suchých nadzemních částí trvalek. Odstraníte je potom v rámci jarní údržby. Nyní mohou být vhodným zimovištěm pro některé užitečné živočichy nebo jako zimní dekorace záhonu. Nezapomeňte ze záhonů vytrhat vytrvalý plevel. Citlivější druhy trvalek zakryjte chvojím. Trvalky, které jste vysadili v tomto roce, si nezapomeňte označit, abyste v těchto místech na jaře omylem nekopali.
Růže
Růžové keříky, které jste začátkem měsíce ostříhali, nyní musíte nakopčit. Stačí, když k nim do výšky asi třiceti centimetrů nahrnete okolní zeminu nebo substrát na pěstování růží. Mladší porost popínavých růží můžete v chladnějších oblastech zakrýt netkanou textilií.
Letničky a dvouletky
Zlikvidujte uhynulé letničky ze záhonů i květináčů. Můžete je dát na kompost, musí však jít o zdravé rostliny bez příznaků chorob a škůdců. Výsadby dvouletých rostlin naposledy zalijte a zakryjte chvojím.
Dřeviny
V tomto roce vysazené jehličnany, stálezelené keře, vřesy a další stromy či keře ještě před příchodem zimy dobře zalijte. Nezapomeňte ani na dřeviny, které máte vysazeny v nádobách a zůstávají během zimy venku. Zkontrolujte též pevnost ukotvení vysazených stromů, aby je během zimy silnější vítr nevyvrátil.
Kapraďorosty
Ke stálezeleným druhům, například k jelenímu jazyku, nahrňte suché listí. Ostatním druhům můžete odřezat suché listí a rozložit ho kolem jednotlivých rostlin. V tomto roce vysazeným kapraďorostům ještě dopřejte vláhu.
Využijte suché listí
Během podzimu se obvykle kolem domu a v zahradě hromadí mnoho suchého listí. Odklizené listí však můžete smysluplně využít. Nahrňte ho k živým plotům, k nedávno vysazeným jehličnanům, do porostu rododendronů a azalek, do skupin keřů, které kvetou na jaře nebo během léta nebo k vysazeným popínavým rostlinám. Jde-li o zdravé listí, můžete ho dát i na kompost. Listí vám poslouží i k výrobě listovky, avšak v tomto případě bude vhodnější listy najemno podrtit.
Ochraňte exotické rostliny
Na podzim myslete i na zazimování exotických rostlin v květináčích z exteriéru. Pro rostliny, které pocházejí z tropů (například ibišek), je riziková teplota 10 °C a méně. Rostliny z oblasti Středomoří snesou krátkodobý pokles teploty na nulu. Při umísťování této zeleně na zimoviště nezapomeňte, že potřebují během zimy chladnější teplotu – od 5 do 10 °C. Některé však musejí mít světlo – citrusy, oleandry, bugenvilea, ibišek, palmy, olověnec, lilek, rozmarýn, dalším naopak prospěje přezimování ve tmě (kalokvěty, durmany, fíkovníky, granátovník a exotické cibuloviny).
Zazimování muškátů
Období
Čím déle zůstanou muškáty venku, tím lépe. Ochráníte je tím před škůdci a nemocemi. Dovnitř je přeneste předtím, než je ohlášen silnější mráz.
Očista
Před přenesením dovnitř muškáty zbavte suchých a žloutnoucích listů, květních pupenů a odkvetlých květů. Odstraňte plevel a zkontrolujte výskyt škůdců.
Zálivka
Rostliny mírně zalejte, ale už je nepřihnojujte. Důkladně očistěte i květináče, nezapomeňte hlavně na spodní stranu.
Teplota
Muškáty dobře přezimují ve světlé místnosti s teplotou od 5 do 10 °C. Přezimovat mohou i ve tmě, avšak potom shodí listy.
Zimování
Dalším způsobem, jak můžete muškáty přezimovat, je vybrat je z květináčů a zabalit do novinového papíru. Potom už jen stačí umístit je do tmavého a vlhkého sklepa.
Poraďte si s ořechovým listím
V zahradách s rozrostlými stromy ořechů vzniká každoročně problém – co s velkým množstvím opadaného listí? Je totiž známé tím, že se z důvodu vyššího obsahu tříslovin rozkládá pomalu. I toto listí však můžete využít, například kompostovat. Stačí ho nasekat před vložením do kompostéru na menší části a smíchat s jinými listy nebo zahradním odpadem.
Uskladněte úrodu
Sklizenou úrodu jablek si uchovejte i na zimní dny. Důležité je však uskladňovat jen zdravé a nepoškozené plody, vždy suché. Ty, které jsou poškozené, otlučené nebo příliš malé, co nejdříve v kuchyni zpracujte. Plody skladujte odděleně, nejlépe podle jednotlivých odrůd, bedničky si označte, abyste věděli, co kde máte. Odrůdy s krátkou skladovatelností spotřebujte ještě začátkem zimy, ty s delší skladovatelností podle potřeby průběžně. Skladové prostory pravidelně větrejte, abyste odvětrali vznikající etylen, a pokud možno v tomtéž prostoru neskladujte brambory. Jablka vydrží při správném skladování čtyři až sedm měsíců. Vhodné je skladovat je při teplotě 0,5 až 4 °C a devadesátiprocentní vlhkosti vzduchu. Skladovací prostor, nejlépe podzemní sklep, by měl být bez přístupu světla a s kvalitním větráním.
Výsevy před zimou
Dokud není zamrzlá půda, můžete si na připravené záhony vysít osivo mrkve, petržele nebo pastrnáku. Vzejdou až v příštím roce, avšak dřív, než kdybyste je vysévali začátkem jara. Úrodu tak budete moci sbírat díky podzimnímu výsevu mnohem dříve. Petržel z pozdního podzimního výsevu bývá dokonce kvalitnější než z výsevu jarního, protože využije první vláhu po zimě. V tomto období si též můžete vysít cibuli.
Ošetření ovocných rostlin
V nižších polohách můžete až do konce měsíce, dokud není zamrzlá půda, vysazovat ovocné keře a stromy, ať už s kořenovým balem, nebo s volnými kořeny. Stromům nezapomeňte dát pevné opěry. Ve starším ovocném sadu je nyní důležité odstranění všeho napadaného listí, protože by mohlo být zdrojem nemocí (u jabloní například strupovitosti) a útočištěm pro škůdce. Půdu pod stromy můžete prokypřit, k ovocným dřevinám zapracujte prosetý kompost. Nezapomeňte ze stromů odstranit zapomenuté nebo mumifikované plody. Často jsou ponechávány během zimy na stromech, přitom ale také mohou být zdrojem nemocí.
Nezapomeňte ani na bílení kmenů ovocných stromů, použijte k tomu vápenný nátěr. Kmeny tím vydezinfikujete, zlikvidujete škůdce a jejich aktuální vývojová stádia. Zároveň zabráníte praskání kůry v zimním období. Dochází k němu během slunečných a teplejších zimních dnů, kdy se rozproudí rostlinné šťávy, které během mrazivé noci následně zamrznou, zvětší objem a dochází k praskání. Bílá barva sluneční záření odráží, a tím nedochází k nežádoucímu přehřívání kmenů. Před zimou zkontrolujte i pevnost opěr a úvazků mladých stromků.
Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa, Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: Časopis V Zahradě