Zdroj: Shutterstock

Na co myslet při koupi bazénu: Je lepší zapuštěný, nebo nadzemní a kam jej umístíte

07. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Velká horka způsobují, že stále více lidí touží mít vlastní bazén na zahradě. Poradíme vám, co je třeba zvážit, abyste koupě nelitovali.

Myslete na to, že nemusíte mít vše najednou, raději investujte postupně. Během první sezóny vám určitě postačí samotný bazén s filtrací. Přes sezónu si sami prověříte, které prvky byste v bazénu uvítali a které jsou pro vás naopak zbytečné. Díky tomu budete mít možnost lépe přemýšlet i porovnat různé typy produktů, případně je i vyzkoušet.

Přečtěte si také:
Vana, nebo sprchový kout: Jaké faktory byste měli zvážit a kde ušetříte více vody?

Kam s bazénem?

První, co musíte vyřešit před koupí bazénu, je, kam ho umístíte. Ideální je místo s dostatkem slunce a v závětří. Pokud uvažujete, že si umístíte bazén blízko domu nebo hned vedle terasy, ještě se nad tím zamyslete. Bude se vám bazén hodit i na podzim, když už počasí nebude vhodné na koupání? V létě vám zase může překážet zvuk z filtrace, případně šplíchající voda z bazénu. Proto je lepší najít bazénu místo vzdálenější od domu či terasy, kde nebude mimo sezónu nikomu na přítěž.

Bazén je vhodné umístit na jih nebo západ. V blízkosti bazénu by neměly být stromy a vyšší keříky ani elektrické vedení. Vyhněte se i místům se špatným přirozeným odváděním vody i místům, kde je podkladem navážka a kde jsou podzemní prostory, například zásobníky vody či kanály.

Je lepší najít bazénu místo vzdálenější od domu či terasy, kde nebude mimo sezónu nikomu na přítěž.

Je lepší najít bazénu místo vzdálenější od domu či terasy, kde nebude mimo sezónu nikomu na přítěž. Zdroj: Shutterstock

Máte dost času na bazén?

Při koupi bazénu je třeba si uvědomit, že instalací vaše aktivita a práce okolo bazénu nekončí, ale začíná. Připravte se na to, že přes sezónu se každé sobotní dopoledne budete věnovat bazénu. Během týdne se totiž z bazénu odpaří množství vody, kterou musíte doplnit, upravit pH, očistit okraje bazénu. Zvažte tedy, zda vám to za tu námahu stojí.

Připravte se na to, že přes sezónu se každé sobotní dopoledne budete věnovat bazénu.

Připravte se na to, že přes sezónu se každé sobotní dopoledne budete věnovat bazénu. Zdroj: Shutterstock

Nadzemní, nebo zapuštěný?

Opomeňme nafukovací bazén, který je řešením maximálně na pár sezón. Dlouhodobějším řešením jsou nadzemní bazény s rámovou konstrukcí. Jsou cenově dostupné a oproti nafukovacím bazénům odolnější. Napuštěná voda se ohřívá rychleji než voda v zapuštěném bazénu. U objemnějšího bazénu počítejte s menšími terénními úpravami. Je potřeba zhutnit podloží, případně ho vybetonovat.

Přečtěte si také:
Jak vybrat ten správný televizor: Proč je důležitý počet pixelů a vyplatí se 4K?

Nevýhodou je omezený výběr i složitější přístup do vody. Samotné sestavení bazénu hravě zvládnete i sami. Některé bazény postavíte už za 30 minut. Před koncem sezóny se doporučuje takový bazén rozložit a odložit na suché místo bez minusových teplot. Výrazně se tak prodlouží životnost použitého materiálu.

Najdete i druhy, jejichž skládání vám může zabrat klidně i dvě hodiny. Mnohé z nich jsou však vyrobené z odolnějších materiálů, a tak je možné je nechat rozložené v zahradě i během zimy. Ocelové stěny rámu odolávají korozi a galvanizovaná bazénová fólie zase mrazu.

Nezapomeňte však před zimou odpojit filtraci, ošetřit vodu přípravky na zazimování a dát do vody prázdné PET lahve, aby mrznoucí voda neroztrhla stěny. Bazén může mít průměr až 5 metrů a hloubka je často nadstandardní – až 122 cm, v níž si už trochu zaplave i dospělý. Bazén s rámovou konstrukcí najdete v nabídce i v příjemném dřevěném či moderním ratanovém designu, který dotvoří ráz vaší zahrady a nebude působit rušivě.

Zapuštěný bazén vám vydrží desítky let

Zapuštěný bazén vám vydrží desítky let. Zdroj: Shutterstock

Zapuštěný bazén je estetičtější

Takový bazén bývá dražší a zásahy do zahrady a samotná stavba jsou náročnější – finančně i časově. Zapuštěný bazén vám vydrží desítky let, nepřekáží ve výhledu a salta do něj můžete skákat až do soumraku. Tvar, materiál, velikost i hloubku si vybírejte podle toho, kdo, jak často a k jakému účelu bude bazén používat. Možností je hodně. Zvolit si můžete různé tvary, rozměry i různou hloubku.

V jedné části si navrhnete mělčinu a v druhé hlubší část na plavání či skákání do vody. Na dovádění i plavání vám úplně postačí hloubka 1,2 m, která je zároveň bezpečnější i pro děti. Myslete na to, že u hlubších bazénů se zbytečně ohřívá a udržuje vodní masa.

Přečtěte si také:
Při rekonstrukci mezonetového bytu v Praze nezůstalo nic původního. Přidělali si vlastní saunu a terasu s výhledem

Rozměry a tvar

Asi dvě třetiny bazénů, které se v současnosti realizují, mají menší rozměry (do 8 × 4 m). Pokud si chcete v bazénu i zaplavat, doplňte ho protiproudem nebo si nechte postavit plavecký bazén s délkou alespoň 12 m. Tvarové možnosti se odvíjejí od materiálu. Pokud se rozhodnete například pro železobetonový bazén, může mít prakticky jakýkoliv tvar.

Čím dál více se však upřednostňuje klasický obdélník, který využívá maximum prostoru a zároveň se dá nejlépe překrýt či zastřešit. Zapuštěný bazén je z hlediska používání rozhodně nejpohodlnějším i nejestetičtějším řešením.

FOTOGALERIE

Odpovědná redaktorka: Lucia Blažiová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: bazen Bazény do země čištění bazénu koupa bazénu
Sdílejte článek

Diskuze