Na hranici pozemku
Potřebujete ohraničit svůj pozemek? Tak to se nevyhnete stavbě plotu a instalaci vjezdové brány. Aby bylo oplocení bezpečné, moderní, mělo dlouhou životnost a odpovídalo vašim nárokům i estetickým požadavkům a bránu jste mohli otevírat co […]
Potřebujete ohraničit svůj pozemek? Tak to se nevyhnete stavbě plotu a instalaci vjezdové brány. Aby bylo oplocení bezpečné, moderní, mělo dlouhou životnost a odpovídalo vašim nárokům i estetickým požadavkům a bránu jste mohli otevírat co nejpohodlněji, musíte si udělat malý průzkum trhu.
Výběr plotuDůležitým parametrem každého plotu je jeho výška. Dosahuje zpravidla 120–200 centimetrů a závisí na velikosti pozemku a požadovaném soukromí. Při volbě výšky zohledněte i stín, který plot vytvoří. Na malé zahradě se vysokým plotem můžete připravit o sluneční paprsky. S tím souvisí i fakt, jestli vybraný plot umožní průhledy do zahrady nebo bude plný. Každý plot by měl být také pevný a stabilní a měl by odolávat i povětrnostním vlivům. Dalším kritériem je proto materiál. Než se rozhodnete pro konkrétní plot, zvažte i to, zda se k vašemu domu a zahradě hodí a zapadá do okolí.- Pletivové – tyto ploty jsou levné a slouží k rychlému oplocení zahrad, chat a chalup, případně stavenišť. Nejsou však příliš pohledově hezké a většina majitelů je bere jako provizorní řešení. Pletivo se vyrábí z poplastovaného nebo pozinkovaného drátu, který má minimální nároky na údržbu.
- Dřevěné – dřevo je tradičním přírodním materiálem, a dřevěné ploty proto patří k nejoblíbenějším. Navíc nejsou příliš drahé. Vybrat si můžete plot se zděnou podezdívkou nebo bez ní, na výběr máte i různé varianty dřevěných výplní. Záleží jen na vašem vkusu.
- Kovové – s kovovými ploty se nejčastěji setkáte u luxusnějších domů a vil. Díky žárovému zinkování nebo aplikaci práškové barvy jsou moderní kovové ploty vysoce odolné a nevyžadují vůbec žádnou údržbu. Tomu ale odpovídá i jejich vyšší cena.
- Betonové – ploty z betonu se vyznačují přijatelnou cenou, dlouhou životností a snadnou montáží. Betonový plot si totiž zvládnete postavit sami. Pořídit si můžete i betonové ploty s protihlukovou ochranou, které jsou vhodné do rušných ulic větších měst.
- Kamenné nebo cihlové – ploty z kamene nebo lícových cihel podtrhnou originalitu vašeho domova. Jedná se o robustní stavby s individuálním vzhledem, dlouhou životností a nulovými nároky na údržbu. Jsou ovšem cenově nejnáročnější.
Vjezdové brányVjezd na pozemek vám umožní vjezdová brána. Měla by být především snadno ovladatelná, pokud možno bezúdržbová a měla by ladit s plotem, případně garážovými vraty. Vybírat můžete z posuvných a otočných bran. Ke všem branám lze pořídit příslušenství, jako například ochranné fotobuňky, majáky, různé typy přijímačů, vysílačů, kódových zámků apod.
1. Posuvné brányPro posuvné brány je důležité, aby měly vedle vjezdu dostatek prostoru, na nějž se přesunou. Místo musí být zpravidla o třetinu větší, než je průjezdová šířka vjezdu. Posuvné brány se dělí na pojezdové a samonosné. Oba typy mají elektromechanický pohon, zpravidla se zabudovanou elektronikou.- Pojezdová – tato brána je vhodná tam, kde mohou nastat problémy s otevíráním klasických křídlových vrat. Nosný rám se vyrábí podle délky a váhy brány a jezdí po kolečku. Vyžaduje proto spodní vodicí kolejnici nainstalovanou do připraveného betonového základu a tím i rovný terén. Přes kolejnici se ovšem přejíždí autem, zanáší se štěrkem, listím nebo sněhem, takže pojízdnost brány závisí na její čistotě. Ovládání brány může být ruční nebo motorové.
- Samonosná – brána nevyžaduje podpůrné kolečko ani žádný vodicí profil. Místo po kolejnici v zemi je brána vedená nosníkem nad zemí – pohybuje se pomocí vodicího profilu a dvou pojezdových vozíků. Svislou polohu zajišťuje jeden nebo dva opěrné sloupy osazené vodicí kladkou. Ovládání brány může být opět ruční nebo motorové, pro tento typ se však používají silnější motory. Výhodou této brány je bezúdržbovost, nevýhodou vyšší finanční náročnost.