Zima_1.jpg

Na zimu připraveni!

24. 12. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Zimní krajina vypadá pod bělostnou duchnou krásně, sníh ale zároveň znamená spoustu práce. Je potřeba proházet cestu k domu, odstranit sníh z chodníku, z parkovacích a příjezdových ploch. Připravte se na to dřív, než se […]

Zimní krajina vypadá pod bělostnou duchnou krásně, sníh ale zároveň znamená spoustu práce. Je potřeba proházet cestu k domu, odstranit sníh z chodníku, z parkovacích a příjezdových ploch. Připravte se na to dřív, než se k zemi začnou snášet první vločky.

Zimní krajina vypadá pod bělostnou duchnou krásně.

Zimní krajina vypadá pod bělostnou duchnou krásně.

Při nákupu nářadí a mechanizace na úklid sněhu je nutné vzít v úvahu především to, jak velké plochy budete uklízet. Na proházení metrové cestičky k brance a ometení dvou schodů postačí univerzální lopata a rýžové koště, úklid velkých ploch vám usnadní sněhová fréza, případně sněhová radlice na zahradní traktor.Lopaty, hrabla, shrnovačeV obchodech je velká nabídka ručního nářadí na úklid sněhu – lopaty, hrabla a shrnovače (sněhové vany).

  • Každý, kdo někdy vyhazoval lopatou sníh ze zahradní cestičky, ví, že je to namáhavá práce, při které trpí hlavně záda. Proto záleží na nízké hmotnosti nářadí a také na tom, jak násada padne do ruky. Výhodou je ergonomický tvarnásady a neklouzavý úchyt, jaký nabízejí značkové výrobky. Materiál lopat a  hrabel na sníh by přitom měl být nejen lehký, ale zároveň i dostatečně pevný a  odolný vůči vlhku a mrazu.
  • „Utáhnout“ hrablo na sníh, které má širší záběr, a tudíž před sebou hrne velké  množství sněhu, není vůbec lehké. Práci vám výrazně usnadní, pokud si pořídíte  hrablo vybavené kolečky. Vzduchem plněné pneumatiky výrazně usnadňují  pohyb, a tak šetří síly i záda. Hrabla ve vyšších cenových kategoriích (v řádu tisíců korun) mají také nastavitelnou výšku rukojeti, jsou vybavena pryžovou  manžetou, takže je práce s nimi tišší (to je velká výhoda v rezidenčních zónách při odklízení sněhu brzy ráno) a dají se sklopit, takže ušetříte místo při jejich  skladování.
  • Sněhovou vanu z pozinkovaného plechu využijete hlavně tam, kde bývají masy sněhu – má velký objem a lehce klouže sněhem.

Sněhové frézyPro úklid větších ploch se nabízejí sněhové frézy. U jednostupňových fréz je sníh v jednom kroku zachycen šnekem a přímo vyhozen ven. Tyto frézy jsou určené k pravidelnému úklidu čerstvého sněhu z ploch se zpevněným povrchem kolem rodinných domů, chat a chalup. Na výběr máte sněhové frézy benzinové a elektrické. Jejich hlavní předností jsou kompaktní tvary a malé rozměry, které usnadňují skladování. Dvoustupňové sněhové frézy, u kterých se odklízení sněhu děje ve dvou krocích – nejprve zachycení a pak odhození – jsou vhodné i do těch nejnáročnějších sněhových podmínek a na všechny druhy povrchů od zámkové dlažby až po nezpevněné a nerovné plochy. Dokážou odřezávat, nabírat a odhazovat těžký a mokrý i přemrzlý a zledovatělý sníh, o prašanu nemluvě. Směr a vzdálenost odhozu sněhu lze navíc snadno a přesně regulovat z místa obsluhy tak, aby padal buď přímo vedle frézy, nebo odlétal až do vzdálenosti 15 metrů. U třístupňových sněhových fréz (například Cub Cadet 528 SWE) hovoří výrobci o revoluci v odklízení sněhu díky využití třístupňového šneku s akcelerátorem, nastavitelných ližin z polymeru, které nepoškrábou dlažbu, a dalších vychytávek. Je ovšem třeba počítat s cenou několika desítek tisíc korun. Výhodou sněhových fréz je, že mohou sníh odhazovat do větší vzdálenosti a díky tomu netvoří hory sněhu, které je nutné dál likvidovat. Všechny sněhové frézy ovšem vyžadují pravidelnou péči a údržbu – obdobně jako například sekačky na trávu.Sypání nejen ptáčkůmAby se předešlo uklouznutí na zledovatělé cestě a nepříjemným úrazům, je zároveň dobré mít po ruce i posypový materiál. Při jeho výběru berte v úvahu nejen účinnost, ale i šetrnost k životnímu prostředí. K nejběžnějším posypovým materiálům používaným ke zdrsnění povrchu patří sůl, písek, štěrk, popel a piliny. Posypová sůl má ale řadu nevýhod – znečišťuje vodu a půdu, čímž škodí stromům a rostlinám v okolí, vadí domácím mazlíčkům a vytváří nepěkné mapy na obuvi a kalhotách. Navíc je posyp solí účinný jen při mrazech zhruba do -5 °C. Popel by se měl používat pouze ze dřeva, nikoli z uhlí (ten totiž obsahuje těžké kovy a další škodliviny, tudíž také poškozuje životní prostředí). Jako ekologická alternativa posypu se nabízí kromě písku, štěrku a pilin například expandovaný jíl. Ke snadnému a rychlému rozmetání posypového materiálu na komunikacích a dalších místech, kde hrozí uklouznutí, poslouží posypový vozík. Na malé plochy využijete šikovný plastový zásobník „do ruky“, který slouží k uchovávání posypových materiálů i k sypání. Je k dostání za několik desítek korun. K uskladnění slouží praktické plastové nádoby na zimní posyp, které se nabízejí v různějších barvách a velikostech. Při úklidu chodníků a zpevněných ploch přijde vhod také škrabka na led.Zapojte děti

Na odklid sněhu zapojte děti.

Na odklid sněhu zapojte děti.

Děti sníh milují a pobyt venku je pro ně zdravý za každého počasí. Pokud svým potomkům pořídíte vesele barevné lehoučké plastové dětské hrablo, které je zmenšenou kopií hrabla pro dospělé, budou vám při odklízení sněhu s nadšením pomáhat.FOTO: SHUTTERSTOCK

Na zimu připraveni!

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě led snih uklid voda
Sdílejte článek

Diskuze