Okouzlení starými druhy rostlin

15. 08. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Při tvorbě zahrad se velmi často inspirujeme starou tvorbou zahradních architektů. Přeci jenom se některé trendy a nápady znovu vrací a sem tam rádi něco okoukneme od zahradních tvůrců třeba před stole lety. Stejně tak se ovšem můžeme inspirovat v použití rostlin.

Ačkoliv je trh plný zajímavých novinek, občas je dobré sáhnout i po rostlinách, které byste našli třeba na předzahrádce vaší babičky. Tyto rostliny bývají odolné vůči chorobám a škůdcům, nabízejí pastvu pro včely a navíc vnesou do zahrady zajímavé kouzlo neprošlechtěných, ale poctivých květin.

Vrbině tečkované vyhovují především stanoviště se živnou půdou.

Vrbině tečkované vyhovují především stanoviště se živnou půdou. foto: Lucie Peukertová

„Staré druhy rostlin“ je třeba jako pojem brát spíše orientačně, je totiž poměrně těžké říct, kdy se jaké druhy začaly v zahradách vysazovat. Pokud chcete použít do své zahrady rostliny, které se vysazovaly třeba před dvě stě lety, budete muset zřejmě pátrat v archivech, kde jsou uloženy zahradní plány zámeckých zahrad. Dobrým inspiračním zdrojem jsou osazovací plány anglické zahradní architektky, Gertrude Jekyll.

Mnohdy ovšem bohatě postačí zavzpomínat na zahradu vašeho dětství, tehdy dostupné rostliny se totiž mnohdy opakovaly na zahradách dlouhá desetiletí. Často to jsou rostliny, které můžete objevit i ve volné přírodě. V zahrádkách určitě nechyběly některé bylinky nebo trvalky, které se samovolně přesévají.

Třapatka zářivá patří do skupiny trvalek plného léta. Její květy se hodí také k řezu.

Třapatka zářivá patří do skupiny trvalek plného léta. Její květy se hodí také k řezu. foto: Lucie Peukertová

Nejde jen o trvalky

V současné době se mnoho pěstitelů ovocných stromků zaměřuje na návrat starých odrůd do českých zahrad. Ačkoliv se od těchto odrůd v minulých desetiletích v mnoha případech upouštělo, dnes opět umíme ocenit vlastnosti odrůd, které dnes sotva objevíte ve starém zanedbaném sadu. Tyto staré odrůdy jsou sice roubovány na moderní podnože, ale přesto si s sebou nesou kouzlo starých dobrých časů.

Přečtěte si také:
Rostliny, které do zahrady nalákají užitečné pomocníky

Klidně si tak můžete na svou zahradu opět vysadit letní jablko svěže zelené barvy, Bílé průsvitné, nebo třeba další skvosty v podobě odrůd Panenské, Matčino, Hornokrajský malináč a mnoho dalších. Stejně tak lze vybírat i ze starých druhů okrasných rostlin, jejichž sortiment byl ovšem ve srovnání se současností poněkud úzký. V dnešní nabídce totiž najdete vysoký podíl introdukovaných rostlin a jejich vyšlechtěných kultivarů.

Topolovka bývá často spojována s venkovskou zahradou.

Topolovka bývá často spojována s venkovskou zahradou. foto: Lucie Peukertová

Mišpule obecná

Mišpule obecná foto: Lucie Peukertová

Jaké rostliny určitě nechyběly ve starých zahradách

V zahradě před sto lety byste objevili celou řadu dnes běžně pěstovaných rostlin, jen v poněkud jiné formě. Většina druhů byla totiž během let podrobena intenzivnímu šlechtění, takže z původní nabídky trvalek s jednoduchým květem a vysokým vzrůstem zde objevíte sice stejný druh ale s mnoha jinými znaky.

Šlechtitelství se totiž zaměřilo například na kultivary s plnými nebo jinak tvarovanými květy. Původně vysoké rostliny dnes seženete i v mnoha výškově rozdílných kultivarech. Původně vysoká a rozkladitá trvalka se časem přeměnila na kompaktně rostoucí rostlinu vhodnou i pro výsadbu na okraje záhonů. Přesto byste například v babiččině zahradě objevili některé rostliny, které hravě seženete i v původní podobě dnes.

Orlíčky patří mezi druhy,které se snadno kříží a přesévají.

Orlíčky patří mezi druhy,které se snadno kříží a přesévají. foto: Lucie Peukertová

Jedná se o různé druhy pivoněk (Paeonia), orlíčků (Aquilegia), řebříčků (Achillea), kosatců (Iris) nebo třeba neúmornou vrbinu tečkovanou (Lysimachia punctata). Stejně tak byly oblíbené některé léčivé rostliny, které jsou zároveň i okrasné. Dobrým příkladem je například dobromysl obecná (Origanum vulgare), která sem tam unikla i z některých zahrad a rozšířila se do okolí.

Přeci jenom je to naše původní trvalka, takže se jí ve volné krajině daří dobře. V zahradách nechyběly ani léčivé omany pravé (Inula helenium) nebo mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), sléz lesní (Malva sylvestris), dvouletá topolovka růžová (Alcea rosea) a plno dalších krásek, které se kromě zajímavých květů mohou pochlubit nízkými nároky na stanoviště.

Staré odrůdy jabloní se opět vrací do českých zahrad.

Staré odrůdy jabloní se opět vrací do českých zahrad. foto: Lucie Peukertová

Kde použít tradiční druhy rostlin a s čím je kombinovat?

Možností máte samozřejmě celou řadu. Vzhledem k tomu, že některé z nich patří do skupiny vzrůstných druhů, bude mnohdy lepší je sázet do prostorných záhonů, kde nebude hrozit, že vytlačí jiné, méně bujné vyšlechtěné kultivary. Rozhodně se je nebojte kombinovat i s moderními odrůdami, přeci jenom tak lépe vyniknou jisté kontrasty.

Přečtěte si také:
Smlsněte si na drobném ovoci, hodí se do každé zahrady!

Skvěle se také hodí do těch typů výsadeb, kde neřešíme pouze estetickou působnost, ale také ekologické hledisko. Mezi starými druhy rostlin totiž existují silně medonosné rostliny, které si na zahradě vyhledají hmyzí opylovači.

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Zahrada
Tagy: bylinky bylinky v zahradě jabloň léčivé bylinky lecive rostliny mateřídouška medonosné rostliny mišpule okrasná zahrada rady a tipy řez jabloní staré druhy rostlin trvalky vysoké trvalky
Sdílejte článek

Diskuze