Podzimní balkon: Jaké rostliny využít pro vytvoření atraktivní výsadby v květináčích?
Koncem léta pěstitelská sezóna ještě nekončí. Pokračuje podzimem, který je skvělou příležitostí na vytvoření atraktivních, barevně poutavých výsadeb v květináčích a různých jiných vegetačních nádobách. Ty se následně mohou stát ozdobou balkonu, terasy nebo vstupních prostor do domu.
Místo pro ně se určitě najde i tam, kde se počítá každý centimetr. Na vytvoření stylové rostlinné kompozice toho není moc třeba. Poslouží vám však zejména pestrý sortiment typicky podzimních rostlin. Využít můžete kvetoucí druhy, ale i zeleň, která je okrasná listy, dokonce plody. Čím dřív se na nákup vydáte, tím větší budete mít možnosti výběru. Při vybírání myslete na to, že nejzajímavěji zapůsobí kombinované výsadby, mnohé druhy rostlin však vyniknou i samostatně.
Vděčné chryzantémy
Většina letniček začíná koncem léta chřadnout, přestává kvést a postupně hyne. Nechat květináče a truhlíky prázdné by však byla chyba, protože sezóna pokračuje závěrečnou fází. Pěknou exteriérovou zelení se tak můžete na balkoně či terase pyšnit až do konce podzimu či začátku zimy. Důležité bude vybrat si osvědčené druhy rostlin, vhodně je zkombinovat a správně vysadit. Většinou jde o nenáročné a běžně dostupné druhy, které se vám za přiměřenou péči zakrátko odmění reprezentativním vzhledem.
Na vašem podzimním balkoně by určitě neměly chybět chryzantémy. Sortiment této bohatě kvetoucí trvalky je mimořádně rozmanitý. Na výběr máte jedince a odrůdy s různě velkými i zbarvenými květy. V prodeji jsou zejména kompaktní formy, které vám nezaberou příliš místa a nabídnou bohatou záplavu květů. V zahradnictví upřednostněte jedince s mírně rozvinutými pupeny, vydrží vám déle. Snažte se vybírat si barvu květů tak, aby ladila s barevností fasády, exteriérového nábytku nebo jiných rostlin, pokud bude tato kráska součástí kombinované sestavy. Chryzantémy patří k nejdéle kvetoucím okrasným rostlinám. Uděláte jim dobře výběrem slunečného místa a pravidelnou zálivkou. Uplatní se nejen v kombinovaných výsadbách, ale i samostatně.
Promyšlené kombinování
Chryzantémy zdaleka nejsou jedinou možností. Typickou rostlinou podzimu jsou především vřesy (Calluna vulgaris). V nabídce je mnoho odrůd, růžových, ale i bíle kvetoucích. Snažte se vyhnout barveným vřesům, ve výsadbách nebudou nikdy působit přirozeně. Vřesy se uplatní samostatně i v kombinovaných sestavách. Z dalších kvetoucích druhů jsou vděčnou volbou žluté ajanky (Ajania pacifica), modrý hořec drsný (Gentiana scabra), bramboříky (Cyclamen persicum), astričky (Aster dumosus) či na podzim kvetoucí rozchodníky. Vyplatí se porozhlédnout i v sortimentu rostlin, které jsou okrasné listy.
Během podzimu dokážou zatraktivnit exteriérové prostory zejména okrasné kapusty, dlužichy, starčky, hebe nebo zběhovec, jehož listy mohou být tmavě bordó nebo růžovo-bílé. Do výsadeb si však můžete zakomponovat i okrasné trávy, mimořádně vděčné jsou kostřavy (Festuca), a hlavně ostřice (Carex). Mnohé druhy a odrůdy této nižší okrasné trávy vynikají dokonce barevně poutavými stébly. V květináčích zazáří i zeleň s dekorativními plody – hlohyně, libavka, mechovka nebo okrasné papričky. Pokud se v rámci jedné nádoby rozhodnete kombinovat vícero druhů, seskupujte hlavně ty, které mají stejné nároky na přísun vláhy a světlo. Snažte se spojit jedince různých růstových forem, vyplatí se vytvářet i kontrasty. Výsledek potom bude o dost zajímavější.
Základ úspěchu
Kromě kvalitních a životaschopných sazenic budete potřebovat i čerstvý zahradnický substrát. Ten po letničkách raději vyměňte, i když může být velmi nouzovým řešením. Při výsadbě vřesů se vyplatí zvolit kyselejší. Důležité je dát na dno květináčů nebo truhlíků, do kterých budete sázet, trochu keramzitu. Většina z uvedených druhů totiž nesnáší nadměrně vlhkou zeminu. Dejte si záležet i na výběru pěstitelské nádoby, protože se nemalou měrou podílí na celkovém estetickém výsledku. Měla by být stylově, materiálově i barevně vhodná do daného prostředí. Ideální jsou spíš středně velké, jednobarevné a hlavně ne moc dekorované nádoby, protože by příliš odpoutávaly pozornost od samotné výsadby.
Tipy a triky
Rostliny sázejte s neporušeným a jen mírně uvolněným kořenovým balem. Sazenice můžete nyní vysázet i těsněji k sobě, určitý prostor na to, aby se rozrostly, jim však ponechte. Vysazenou zeleň zavlažujte, nejlépe ráno nebo během dne a přímo ke kořenům, ne na listy či květy. Nejcitlivější na proschnutí jsou vřesy. Přihnojování těchto rostlin není potřeba. Průběžně z nich odstraňujte odkvetlé květy a žloutnoucí listy, protože snižují jejich celkovou estetickou hodnotu. Mnohé z rostlin, které se využívají na podzimní výsadby, například dlužichy, zběhovec, vřesy a další, patří mezi trvalé druhy. Na konci podzimu je proto nevyhazujte. Ponechte je v květináčích i během zimy a v průběhu následujícího jara je vysaďte na vhodné místo do volné půdy.