Cibuloviny_11.jpg

Pokojové cibuloviny

25. 11. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Pěstování pokojových cibulovin podléhá zákonitostem, které nelze obejít. Když jim budete rozumět, rostliny vás každoročně obdarují nádhernými květy.   Z bytových cibulovin se nejčastěji pěstují hvězdníky (Hippeastrum), kterých se pěstují desítky typů a odrůd, a […]

Pěstování pokojových cibulovin podléhá zákonitostem, které nelze obejít. Když jim budete rozumět, rostliny vás každoročně obdarují nádhernými květy.

 

Hvězdník

Z bytových cibulovin se nejčastěji pěstují hvězdníky (Hippeastrum), kterých se pěstují desítky typů a odrůd, a krvokvěty (Haemanthus). Z krvokvětů se v bytech setkáváme se dvěma druhy, a sice H. katharienae (často se prodává také pod názvem Scadoxus) s červenými nitkovitými květy v hustém okolíku a H. albiflos s méně výraznými bílými květy. Oba druhy krvokvětu se trochu liší také listy. Hlavní ozdobou je u všech uvedených cibulovin vždy květ, který se objevuje na silném, vysokém nevětveném stvolu, jenž je zpravidla dutý. Listy jsou u těchto druhů vždy úzké, s podélnou žilnatinou. U krvokvětu zůstávají listy na rostlině celoročně, u hvězdníku v období klidu zatahují.

 

Nezbytné hnojení

Cibuloviny jsou dobře vybaveny pro nepříznivé podmínky. Pocházejí často z polopouštních či stepních oblastí a s nedostatkem vody se vyrovnávají svým životním cyklem. To se ale týká přežití rostliny jako druhu, pro které stačí jen jediný květ. Aby ale v bytě kvetly tyto rostliny bohatě, neobejdete se bez vydatného hnojení v týdenním intervalu, a to od objevení květu (zhruba leden, únor), po celé kvetení a následně až do poloviny léta, kdy cibule narůstají. Nejvhodnější je roztok organického hnojiva s minimálním obsahem vápníku.

 

Období klidu

Pro pokojové cibuloviny je období klidu naprosto nezbytné, bez této pauzy by v následujícím roce vůbec nevykvetly. Čas k odpočinku začíná pro hvězdníky v polovině srpna, kdy je třeba výrazně omezit zálivku. Cibule se postupně zatáhnou a celá nadzemní část rostliny odumře. Takto zatažené rostliny uložte na zimu na suché místo s teplotou kolem 10 °C. Jakmile se v lednu objeví první náznaky květu – zahradníci říkají, že cibule „tlačí“ květ – přeneste cibule do bytu a začněte zalévat a hnojit. Krvokvěty trochu matou, protože jejich listy zůstávají celoročně zelené, období alespoň částečného klidu potřebují ale také. Nevyžadují tak razantní změnu podmínek jako hvězdník, je však třeba jim přes zimu (asi od října do února) omezit zálivku. Druh Haemanthus katharinae částečně ztratí listy, nenechte ho ale zatáhnout úplně.

 

Rychlení cibulovin

Podzimní a zimní měsíce od listopadu do února jsou považovány za měsíce, kdy nic neroste, nic nekvete a nic se neděje. Je to samozřejmě částečně pravda, ale zahradníci umějí toto tmavé bezčasí proměnit pomocí rychlených cibulovin. A není to nijak těžké, zkuste si to také.

O co jde: Zasazení cibulek do vlhké půdy a vyšší teplota, než je venku, cibuloviny přesvědčí, že zima už je pryč a nastává jaro. Počítejte ale s tím, že od výsadby do vykvetení uplyne minimálně šest až osm týdnů.

Co budete potřebovat: Pro rychlení se nejvíce hodí hyacinty, narcisy, tacety, konvalinky a modřence. Méně vhodné jsou tulipány, pokud to s nimi ale chcete zkusit, vyberte si nízké odrůdy. V nabídce zahradnických center jsou někdy nabízeny přímo odrůdy určené k rychlení nebo preparované cibule, které jsou už jen krůček od rašení a doba jejich pěstování v bytě je tak výrazně zkrácena.

Jak se to dělá: Cibulky vysaďte do mělkých nádob tak, aby špičky cibulí (polovina až třetina cibule) vyčnívaly nad povrch půdy. Zeminu zalijte a rostliny zpočátku pěstujte na tmavém chladném místě. Pomoci vám může i tmavý karton. Teprve potom, když se objeví první zelené špičky listů, přeneste osázené nádoby do teplejší světlé místnosti. Vysoká teplota ale vede k rychlému růstu květů, které se následně snadno vylamují, je proto lepší teplotu hlídat a držet ji kolem 17 °C.

Rozkvetlé konvalinky

Konvalinky

Konvalinky nepatří k cibulovinám, ale postup jejich rychlení je podobný. V listopadu vyryjte na zahradě konvalinkové puky, ve kterých jsou založeny květy – jsou to ty buclaté – a na husto je naskládejte do květináče se zeminou. Nádobu zalijte, shora zakryjte vrstvou mechu a přetáhněte černou fólií. Vše ještě překryjte sklem, postavte k teplu a zalévejte vlažnou vodou. Vývoj konvalinkových květů trvá asi čtyři týdny, teprve potom rostliny odkryjte a dejte na světlo.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Pokojové cibuloviny

Kategorie: Zahrada
Tagy: cibule cibuloviny Flóra na zahradě kvety listy pokojovky rostliny
Sdílejte článek

Diskuze