Předzahrádka – okno do duše zahrady

06. 11. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Možná jste si již všimli, jak velkou moc na naše vnímání celkového působení domu má jeho předzahrádka. Tento malý prostor někdy u domu zcela chybí, ale věřte, že má své opodstatnění. O majiteli domu toho hodně napoví, svým ztvárněním může podpořit působnost architektury domu, a pokud je pěkně upravená, naladí dobrou náladou i vaší návštěvu.

Pojetí předzahrádek se dost různí nejen v rámci České republiky, ale také ve srovnání s jinými evropskými státy. Tradice předzahrádek navíc v současné době výrazně upadá. V minulosti ovšem tento prostor hrál poměrně důležitou roli, znamenal totiž jakýsi meziprostor mezi domem, vlastní zahradou a veřejně přístupnou plochou, kterou mohla být třeba ulice, náves nebo náměstí. Šikovně oddělovala soukromou část pozemku od veřejného prostoru a bylo to první místo na pozemku, se kterým se po otevření branky návštěvník setkal.

Květinová předzahrádka na českém venkově.

Květinová předzahrádka na českém venkově. Nemusí se nutně nacházet jen za plotem – pro podhorské vesničky a chalupy na svazích jsou typické neoplocené pozemky. foto: Lucie Peukertová

Minulost a současnost

Již podle úpravy předzahrádky příchozí či kolemjdoucí poznal, co majitele domu zajímá, zda upřednostňuje krásu před užitkem a naopak. Lidé tu pěstovali okrasné květiny, a pokud to prostor dovoloval, tak i několik okrasných keřů, popřípadě ovocný strom. Mezi trvalkami se objevovaly především starší druhy květin, které se dnes opět vrací do povědomí. Stejně tak to je i s okrasnými keři.

S původně běžnými typy předzahrádek je dnes možné se setkat především na venkově u selských usedlostí nebo zrekonstruovaných venkovských stavení. U většiny novostaveb se předzahrádky už vůbec nevyskytují. Majitelé řeší optické předěly mezi vlastní zahradou a veřejně přístupnými plochami spíš pomocí živých plotů a stěn. Návštěvník tak vstupuje přímo do zahradního prostoru, který obklopuje dům.

Moderní formální předzahrádka působí jednoduchým a čistým dojmem. foto: Lucie Peukertová

Moderní formální předzahrádka působí jednoduchým a čistým dojmem. foto: Lucie Peukertová

Ve světě

Dobrou inspirací pro budoucnost českých předzahrádek mohou být Anglie nebo také Holandsko. Pro obě země jsou předzahrádky prakticky samozřejmé, setkáme se s nimi ve městě i na venkově. Jejich pojetí se výrazně ovšem liší. Zatímco v Anglii mívají dost často spíše přírodní a květinový charakter, který bývá doplněn některými okrasnými dřevinami, holandským předzahrádkám vévodí formální styl. Pro ten je charakteristické pravidelné členění, které se odvíjí od přístupové cesty na pozemek. Pozemky kolem rodinných domů v Holandsku dosahují pouze několika málo stovek metrů čtverečních, za což mohou poměrně vysoké ceny pozemků. Proto si majitelé své vlastní půdy váží a pečlivě o ni pečují, proto jsou po většinou předzahrádky doslova vyšperkované do nejmenších detailů. Běžně v nich objevíte tvarované živé ploty ze zimostrázu vždyzeleného, pestrou paletu hortenzií, růží nebo okrasné trvalky. Užitkové rostliny bývají použity minimálně.

S formálními předzahrádkami se setkáváme především v zahraničí, tato se nachází v holandském Zaandamu

S formálními předzahrádkami se setkáváme především v zahraničí, tato se nachází v holandském Zaandamu. foto: Lucie Peukertová

Předzahrádka v anglickém Oxfordu plná květin se schopností samovýsevu.

Předzahrádka v anglickém Oxfordu plná květin se schopností samovýsevu. foto: Lucie Peukertová

Jak předzahrádku upravit

Pokud na svém pozemku máte předzahrádku, je dobré se zamyslet nad její úpravou. Styl a pojetí kompozice se zcela odvíjí od prostředí, ve kterém se zahrada nachází. Zcela jinak se přistupuje k předzahrádce na venkově a jinak zase v městském prostředí. Je dobré si také uvědomit, co od tohoto prostoru chcete. Jestli má sloužit pro naši pěstitelskou vášeň, zda chcete část prostoru vyčlenit ovocným dřevinám nebo jestli požadujete na údržbu nenáročnou předzahrádku, která bude pouze esteticky doplňovat architekturu domu a koncept zahrady. Možností je opravdu mnoho, každá však vyžaduje alespoň trochu plánování. Městské předzahrádce sluší minimalismus, formální uspořádání, ale stejně tak dobře může být ztvárněna jako květinový úvod na pozemek. Na venkov se zase hodí přírodní pojetí, kombinace okrasných rostlin ve spojení se solitérním ovocným stromem nebo květinová kompozice. Stejně tak zvažte, kolik chcete péči o předzahrádku věnovat času. Přírodě blízké styly moc péče nevyžadují. Bývá pro ně typické použití nenáročných druhů rostlin, které si hravě poradí s přísuškem a některé se snadno i přesévají, takže předzahrádka působí každý rok trošku jinak. Formální úpravy vždy počítají s pravidelným dohledem, který je věnován úpravě živých plotů i jednotlivých záhonů.

Předzahrádka o svém majiteli napoví mnoho informaci, třeba to, jaký má postoj právě k zahradě.

Předzahrádka o svém majiteli napoví mnoho informaci, třeba to, jaký má postoj právě k zahradě. foto: Lucie Peukertová

Netradiční předzahrádka může lemovat i vstup do domu z dlážděné ulice.

Netradiční předzahrádka může lemovat i vstup do domu z dlážděné ulice. foto: Lucie Peukertová

Technické požadavky a sortiment rostlin

V první řadě si ujasněte, kudy předzahrádkou povede cestička. Ta musí být vyřešena co nejúčelněji kvůli malému prostoru. Vděčným tématem jsou také lavičky, sedačky nebo zahradní osvětlení. Než se pustíte do výběru rostlin, vyřešte uspořádání všech technických prvků.

Pokud se chcete inspirovat klasickou venkovskou předzahrádkou, můžete zvolit dříve oblíbené druhy trvalek, které se dnes díky svým vlastnostem a pěknému vzhledu opět vracejí do módy. Vybrané druhy rostlin se hodí do různých podmínek, nelze je tedy použít univerzálně na různé typy stanovišť.

Latinský název   Český název
Papaver orientalis mák východní
Lysimachia punctata vrbina tečkovaná
Inula helenium oman pravý
Rudbeckia fulgida třapatka zářivá
Phlox paniculata plamenka latnatá
Aconitum plicatum oměj šalamounek
Aster sp. hvězdnice
Campanula glomerata zvonek klubkatý
Centaruea macrocephala chrpa žlutokvětá
Centaurea montana chrpa horská
Dicentra spectabilis srdcovka nádherná
Dictamnus albus třemdava bílá
Gaillardia hybrida kokarda
Paeonia officinalis pivoňka lékařská
Hemerocallis sp. denivka
Leucanthemum maximum kopretina velkokvětá
Ligularia dentata popelivka zoubkovaná
Lupinus hybridus lupina, vlčí bob
Physalis alkekengi mochyně židovská
Primula veris prvosenka jarní

Text a foto: Lucie Peukertová
Redakční úprava: Dominika Záveská

Kategorie: Realizace zahrad Zahrada
Tagy: chrpa denivka kokarda mochyně okrasná zahrada oman pravý realizace trendy v bydlení vysoké trvalky zahrada zimostráz
Sdílejte článek

Diskuze