Přeměna staré spustlé zahrady v nostalgickou krásu
Tato přeměna staré zpustlé zahrady v zahrádku s prvorepublikovou atmosférou znamenala proměnu nevzhledné džungle v nostalgickou krásu. Šlo o vytvoření iluze kontinuity, pocitu, že zahrada byla vždy opečovávaná, ale přitom blízká přírodě, volně přecházející do lesního porostu ve stráni.
V rámci rekonstrukce se zbudovala mlatová příjezdová cesta, cortenové stěny zapažily svahy tak, aby přežily staré jabloně, a za domem vyrostla opěrná zídka z tradičního sliveneckého mramoru. Převažují tu travní porosty a keře mají vesměs přírodní charakter. Klid zahrady umocňuje její monochromatičnost a relativně úzký sortiment použitých rostlin. Naopak příjemně znepokojujícím prvkem je zde akcent jediné rudé růže, kontrast mezi tradičním prostředím a cortenem nebo nezkrocené porosty s několika stříhanými prvky.
Zahrada je blízká přírodě – nejen tím, že navazuje na příměstský les, ale také technologiemi zakládání a údržby, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Díky tomu, že zde byl kladen důraz na provedení detailů a výběr živých i neživých materiálů, vznikla éterická zahrada s unikátním geniem loci.
„Z výsledku rekonstrukce a ze zájmu odborníků i laiků máme velkou radost! Pro běžné milovníky zahrady může být dobrou zprávou, že údržba zahrady se nemusí stát pravidelným stresem, zda bylo vše včas posečeno, vypleto a přihnojeno.“
Eliška Břízová, majitelka
Souznění tří duší
Projekt vznikal, jak zúčastněné samy potvrzují, v příjemné trojstranné spolupráci investorka, zahradnice a architektka. „Hlavní myšlenkou bylo vytvořit snovou zahradu evokující lepší časy První republiky, která se stane mostem mezi intravilánem obce a hájem na vrchu Belveder, rozkládajícím se za plotem,“ říká architektka Jana Pyšková. Jak popisuje, spolupráce s majitelkou byla spíše souladem, vzájemným laděním a doplňováním, možná i proto, že spolu nedělaly první zahradu.
A co byla podle ní největší výzva? „Jak z nehezky zanedbané zahrady udělat hezky zanedbanou,“ směje se. „Cením si toho, že zahrada i po řadě let funguje s opravdu nízkou mírou údržby. Ukázala nám, co jsme vymyslely dobře a co nepůjde, i když to podle našich teoretických znalostí jít má. Překvapilo nás, když vyhrála Zahradu roku, poměrně přísně hodnocenou profesionální soutěž. Zahradu mají lidé rádi, inspiruje je a motivuje. Samozřejmě jsme to na internetové diskusi také schytaly, zahrada vážně neodpovídá vkusu většiny majitelů satelitních zahrádek.“
KONCEPCE — JANA PYŠKOVÁ
ARCHITEKTKA — JANA PYŠKOVÁ
MÍSTO — PRAHA, ZBRASLAV
REALIZACE — 2008—2009
TEXT: DOMINIKA ZÁVESKÁ VE SPOLUPRÁCI S JANOU PYŠKOVOU A ELIŠKOU BŘÍZOVOU
FOTO: Renáta Ondroušková, Jana Pyšková, Petr Förchtgott
ZDROJ: časopis HOME 7-8/2015