Principy tvorby odpočinkové zahrady pro náročné

17. 02. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Jedním z důvodů, proč se lidé stěhují do rodinných domů obklopených zahradou, je jejich požadavek na odpočinek a rekreaci. Zahrada je k tomuto účelu jako stvořená. Pobyt na čerstvém vzduchu, možnost pozorovat květiny a zvířata, která sem zavítají, nebo třeba aktivní pohyb při péči o záhony, jsou lákavé pro různé věkové kategorie.

Pojďme se společně podívat na principy, které nám pomohou se založením naší vlastní zahrady určené především pro odpočinek.

Odpočinek na zahradě znamená pro každého trošku něco jiného. Zatímco pro někoho je to shledání se sousedy na grilovací párty, pro jiného to zase může být například četba knížky v klidném koutku zahrady pod korunou stromu. Odpočinek má tedy mnoho podob a podobně tomu je i se zahradou určenou pro relaxaci na čerstvém vzduchu. Už při samotném plánování zahrady si tedy určitě ujasněte, jakému odpočinku na zahradě dáváte přednost. Měli byste vědět, zda chcete odpočívat v soukromí nebo jestli vám třeba nevadí blízkost sousedů.

Odpočinek rozlišujeme také aktivní a pasivní. Pokud si rádi po práci rádi lehnete do houpací sítě pod stromy, budete mít zcela jiný záměr při plánování své zahrady než člověk, který odpočinek vidí v péči o zeleninové záhony. Rozhodně tedy nelze stanovit všeobecně platná pravidla, která bychom byli schopni uplatnit ve všech případech.

Přečtěte si také:
Naplánujte si trvalkové záhony na příští sezonu!
foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Rušivé elementy je nutné co nejvíce eliminovat

Každého ruší něco trošku jiného. V každém případě je třeba co nejvíce zmírnit efekty rušivých aspektů alespoň v blízkosti odpočinkových ploch. Rušivě působí například hluk z pozemních komunikací, pro někoho může být rušivý i pohyb osob po chodníku, který sousedí s vaším pozemkem. Pokud možno alespoň částečně odcloňte svou zahradu od pohledů z okolí. Rozhodně není nutné zahradu od okolí plně izolovat, stačí odclonění pouze z nejfrekventovanějších ploch v okolí.

Na někoho mohou negativně či rušivě působit i výhledy do okolí na průmyslové areály či jiné stavby, které nemají valné estetické hodnoty. Tyto výhledy můžete zmírnit například výsadbou širokokorunných stromů nebo vzrůstných keřů. Zjednodušeně platí, že mnoho rušivých elementů potlačíte tím, že ze své zahrady vytvoříte zelenou oázu s druhově pestrými výsadbami, které se postarají o odclonění a sníží i dopady hluku z okolí.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Posezení v klidném koutu zahrady

Tento odpočinek často volí lidé, kteří ve svém zaměstnání nemají chvíli klidu a celý den komunikují s klienty nebo kolegy. Pak tedy ocení chvilku v soukromí. Aby takové odpočinkové místo opravdu plnilo svůj účel, je nutné ho pohledově i zvukově pokud možno co nejvíce odclonit od okolí. Kout by rozhodně neměl být umístěn poblíž rušné komunikace nebo chodníku, po kterém se někdo neustále pohybuje. Plocha by měla být od okolí alespoň z jedné nebo dvou stran oddělená například živým plotem, výsadbou vyšších druhů trvalek nebo okrasnými keři.

Skvělou atmosféru utvářejí vodní prvky, v tomto případě spíše klidná vodní hladina, nikoliv prudce tekoucí potůček, který by mohl rušit.

Přečtěte si také:
Malý pozemek nemusí být rozhodně na škodu. Jak si s ním poradit?
foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Grilovací terasa u domu nebo v blízkosti sousedů

Grilování je skvělou možností, jak si po práci odpočinout a zároveň si na čerstvém vzduchu připravit chutné pokrmy. Je jen na vás, jak tento prostor pojmete, pro jeho tvorbu ovšem platí určitá pravidla. Grilovací terasa by neměla být umístěna celoročně ve stínu. Zatímco v létě tento efekt oceníte, v chladnějších měsících vám zde nebude zrovna nejpříjemněji, proto raději zvolte slunnou polohu. Případné sluneční paprsky lze v létě odclonit slunečníkem nebo markýzou. Terasa by měla být dobře dostupná z domu, optimálně tedy z kuchyně, odkud budete brát mnoho ingrediencí na grilování ven na terasu. Pokud rádi používáte bylinky, měli byste tento záhonek mít v přímé dostupnosti.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Odpočinková plocha s koupáním

Jednou z oblíbených variant odpočinku je relax u vody. Pokud si příliš neholdujete v chlorem obohacené vodě v bazénu, využijte zajímavé možnosti přírodního koupacího biotopu v podobě koupacího jezírka. To umožňuje koupání v chemicky nezávadné vodě, kterou čistí systém filtrů a kořenová čistička v podání vodních a bahenních rostlin. Jezírko vybudujte na slunném stanovišti, kde se budete moci zároveň i slunit.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Aktivní odpočinek v zeleni

Formou odpočinku mohou být různé fyzické aktivity, jako je sport nebo také péče o zeleninové záhony. Pokud patříte k nenapravitelným kutilům, kteří si rádi po práci zasednou mezi záhony a starají se o zeleninu, určitě byste měli část pozemku vyčlenit právě pro užitkovou zahradu. Rozhodně neplatí, že je zahradničina vždy jen úporná dřina. Je to v první řadě aktivní pohyb na čerstvém vzduchu s možností seberealizace. Někteří autoři dokonce tvrdí, že pouhá hodina práce na zahradě nahradí dřinu ve fitcentru, zde ovšem záleží na intenzitě pohybu, který se může výkonem výrazně lišit. Přesto při práci zapomenete na každodenní shon a navíc si vypěstujete svoji vlastní zeleninu, ovoce nebo třeba bylinky.

Přečtěte si také:
Co by nemělo chybět v celoročně aktivní zahradě

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Zahrada
Tagy: bylinky do kuchyně květiny na terasu návrh zahrady okolí bazénu rady a tipy realizace zahrad Zahradní jezírka Zahradní květiny
Sdílejte článek

Diskuze