10 nejkrásnějších květů do interiéru

11. 03. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

V nejchladnějším období roku je o barvy v zahradě nouze, radovat se však můžete z krásných pestrých květů pokojových rostlin. Vybírejte z tradičních i méně známých druhů. Nezapomeňte však vždy zohlednit podmínky svého domu či bytu.

V nabídce květinářství se v posledních letech objevuje krásná mohutně rostoucí pokojová rostlina s exotickým vzhledem. Jde o kurkumu (Curcuma alismatifolia). FOTO DANIEL KOŠTÁL

FOTO DANIEL KOŠTÁL

Exotická krasavice

V nabídce květinářství se v posledních letech objevuje krásná mohutně rostoucí pokojová rostlina s exotickým vzhledem. Jde o kurkumu (Curcuma alismatifolia). Její neobvyklá soukvětí v bílé, růžové nebo bordó vyniknou hlavně v moderních světlých interiérech s bílým nábytkem. Kurkuma kvete průběžně během celého roku, nejvíc ale na jaře a v létě. Zaujme také svými dlouhými listy ve tvaru kopí. Kurkumu umístěte do světlé a teplé místnosti, kde teplota neklesá pod 20 °C. Potřebuje neustále mírně vlhký substrát a pravidelné přihnojování. Po odkvetení ji zalévejte méně a dopřejte jí vegetační klid. Rostlině vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost, jinak ji mohou napadnout roztoči.

Begonie (Begonia elatior) se díky svým krásným květům těší velké oblibě v moderním i venkovském interiéru.

FOTO DANIEL KOŠTÁL

Barevný květinový karneval

Begonie (Begonia elatior) se díky svým krásným květům těší velké oblibě v moderním i venkovském interiéru. Kvetou v zimním období, jejich květy jsou převážně kulaté, plné nebo jednoduché, nejčastěji bílé, jemně nebo sytě růžové, oranžové, červené či žluté. Najednou jich rozkvétá obrovské množství, přičemž téměř nejsou vidět jejich křehké listy. Begonie se vyznačují košatým, ale kompaktním růstem. Jde o krátkodobé rostliny – po odkvetení se je nevyplácí dále pěstovat. Předpokladem bohatého kvetení je světlé, teplé a hlavně vzdušné místo, kde se častěji větrá. S kvetoucí rostlinou by se nemělo hýbat, protože je náchylná na poškození. Substrát udržujte stále mírně vlhký (zálivka ke kořenům) a rostlinu jednou za 14 dnů přihnojte hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny.

Mnohé bromélie, například méně pěstovaná echmea (Aechmea fasciata), jsou vděčnými pokojovými rostlinami – jsou dlouhodobě atraktivní a nevyžadují specifickou péči.

FOTO DANIEL KOŠTÁL

Pro věčné zapomnětlivce

Mnohé bromélie, například méně pěstovaná echmea (Aechmea fasciata), jsou vděčnými pokojovými rostlinami – jsou dlouhodobě atraktivní a nevyžadují specifickou péči. Echmea pochází z Jižní Ameriky a vytváří atraktivní stříbřitou růžici. Z ní vyrůstá růžový květní stvol a časem i drobnější modré květy. Echmea není pěstitelsky náročná, ale je trošku dražší. Snese světlé i stinné místo, běžné pokojové teploty a krátkodobě také sušší vzduch, není potřebné ji přihnojovat. Rostlinu je dobré zalévat pravidelněji, a to i do listového trychtýře. Výborně poroste rovněž v hydroponii, což je ideální volba pro zaneprázdněné. Echmee vyhraďte dostatek prostoru − jelikož jsou na okrajích jejích listů ostré zoubky, není dobré pěstovat ji tam, kde se pohybují malé děti.

Většina kvetoucích rostlin vyžaduje pravidelné hnojení. Praktické jsou hnojivové tyčinky.

Kvetoucí hvězdníky (Hippeastrum hybrid) vnesou do vašeho domova dynamiku, a to hlavně v případě, že si zvolíte červeně kvetoucí kultivary.

FOTO DANIEL KOŠTÁL

Barevní terapeuti

Kvetoucí hvězdníky (Hippeastrum hybrid) vnesou do vašeho domova dynamiku, a to hlavně v případě, že si zvolíte červeně kvetoucí kultivary. Kromě nich najdete v nabídce také bíle a růžově kvetoucí kultivary, v posledním době nabídku obohatily i jedinci s netradičními pruhovanými a vícebarevnými květy. Podle mnoha zdrojů jsou hvězdníky výborným pomocníkem při terapii barvami. Jde o elegantní, nepřehlédnutelné, ale ne příliš výstřední či místo zabírající pokojové rostliny. Jsou vhodné jak do staršího, tak do moderního minimalistického interiéru. Kromě květů zaujmou svými dlouhými světle zelenými řemenovitými listy. Rostlina vyžaduje světlé a teplé místo, během kvetení intenzivnější zálivku. Aby vynikla, potřebuje dostatek prostoru. Efektní je seskupit do jedné nádoby několik kvetoucích rostlin.

Brambořík (Cyclamen persicum) je oblíbená nádherně kvetoucí pokojová rostlina, která zaujme jak v moderním, tak v tradičním interiéru.

FOTO DANIEL KOŠTÁL

Květy jako z porcelánu

Brambořík (Cyclamen persicum) je oblíbená nádherně kvetoucí pokojová rostlina, která zaujme jak v moderním, tak v tradičním interiéru. Její křehce působící květy jsou nejčastěji bílé, růžové, bordó nebo červené, někdy dokonce dvoubarevné. Dají se koupit velko- i drobnokvěté kultivary, které se pěstují snáz. Rostlina kvete během celé zimy a začátkem jara, upoutá však nejen květy, ale také krásnými listy. Bramboříky milují chlad a vyšší vzdušnou vlhkost. V přetopené místnosti se suchým vzduchem vadnou a zasychají jim listy, květy i květní pupeny. Nejkrásněji rozkvetou na světlém místě s teplotou do 18 °C. Substrát v nádobě udržujte stále mírně vlhký a zalévejte vždy do misky. Během kvetení je dobré rostlinu přihnojovat hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny.

Rostlinám pravidelně odstraňujte odkvetlé květy. Snižují jejich estetickou hodnotu, ale hlavně zabraňují tvorbě nových květů.

Kvetoucí pokojové gerbery (Gerbera jamesonii) patří k nejúčinnějším čističům vzduchu v domácnostech a jsou vhodné i na terapii barvami.

FOTO DANIEL KOŠTÁL

Pestrobarevný biočistič

Kvetoucí pokojové gerbery (Gerbera jamesonii) patří k nejúčinnějším čističům vzduchu v domácnostech a jsou vhodné i na terapii barvami. Jejich květy jsou bílé, žluté, růžové, lososové, nebo červené. Hezké jsou i jejich listy. Jde sice o rostliny krátkodobého charakteru, jsou však pěstitelsky náročné. Gerbery situujte na světlé slunné místo (ne na přímé slunce), výborně se jim daří na parapetech, nebo ve světlých chodbách. Nezapomínejte na jejich pravidelnou zálivku v ranních hodinách. Dbejte na to, aby substrát mezi zálivkami mírně proschl. Kvetoucí gerbery snesou i sušší vzduch. Za pravidelné přihnojování se rostliny odmění bohatším kvetením. Reprezentativnost gerber zvyšuje pravidelné odstraňování odkvetlých květů.

Africké fialky (Saintpaulia ionantha) jsou oblíbené kvetoucí pokojové rostliny.

Pro klasiky i sběratele

Africké fialky (Saintpaulia ionantha) jsou oblíbené kvetoucí pokojové rostliny. Při dobré péči jsou dlouhověké a bohatě kvetou. Jejich květy mohou být fialové, bílé, růžové i modré, v nabídce jsou také kultivary s vícebarevnými, roztřepenými, nebo efektně převislými květy, případně plnokvěté. V zimě potřebují teploty kolem 20 °C – tehdy kvetou téměř neustále. Teplota by ale rozhodně neměla klesnout pod 16 °C. Africkým fialkám vyhovuje polostín, případně světlé místo, nikdy však na ně nemohou dopadat přímé sluneční paprsky. Potřebná je i vydatná zálivka měkkou, ne příliš studenou vodou (do misky). Mezi zálivkami nechte substrát mírně proschnout, časté a dlouhodobé přesychání jim ale škodí. Ani u afrických fialek nezapomínejte na přihnojování.

Většinu kvetoucích pokojových rostlin můžete pěstovat i jako hydroponie.

Afelandra (Aphelandra squarrosa) je mohutně působící rostlina, která okouzlí hezkými květy i ozdobnými listy.

FOTO DANIEL KOŠTÁL

Elegán z Jižní Ameriky

Afelandra (Aphelandra squarrosa) je mohutně působící rostlina, která okouzlí hezkými květy i ozdobnými listy. Květ má tvar klasu a je složený ze žlutých listenů a žlutých trubičkovitých kvítků. Při optimálních podmínkách může kvést celoročně, většinou ale jen v létě. Nejlépe poroste na světlém a teplém místě s vyšší vzdušnou vlhkostí. Tu lze zvyšovat i tím, že ji budete postřikovat vlažnou vodou. V zimě by měla být umístěna na chladnějším místě. Je nutné myslet na to, aby měla rostlina dostatek prostoru. Umístit ji můžete do jídelny nebo obývacího pokoje, ideálně do jednoduchého bílého květináče. Substrát udržujte mírně vlhký, přihnojování není potřebné. Aby si afelandra uchovala atraktivní tvar, je dobré upravit ji po odkvetení řezem.

Azalka (Rhododendron simsii) pochází z vlhkých lesů Japonska a Číny a u nás už se zabydlela.

FOTO DANIEL KOŠTÁL

Milovnice chladu

Azalka (Rhododendron simsii) pochází z vlhkých lesů Japonska a Číny a u nás už se zabydlela. Aby se jí dobře dařilo, potřebuje světlé, spíše chladnější místo s teplotou do 15 °C. Je potřebné ji umístit do prostoru s rozptýleným světlem, případně do polostínu, těsná blízkost okna není vhodná. Tyto pomalu keřovitě rostoucí rostliny zalévejte měkkou odstátou vodou. Nemají rády přesychání substrátu ani promočení kořenů, vyplatí se rosit je vlažnou vodou. Přihnojování během kvetení není příliš potřeba. Azalky vynikají trychtýřovitými květy růžové, bílé nebo červené barvy a hezké jsou i jejich tmavozelené lesklé listy. Ozdobí chladné verandy, chodby, případně ložnice. Po odkvetení je můžete dále pěstovat, v létě dokonce na balkóně či v zahradě.

Streptokarpus (Streptocarpus hybrid) patří k málo pěstovaným, ale vděčným pokojovým rostlinám. FOTO DANIEL KOŠTÁL

FOTO DANIEL KOŠTÁL

Nejen do venkovské kuchyně

Streptokarpus (Streptocarpus hybrid) patří k málo pěstovaným, ale vděčným pokojovým rostlinám. Předností této rostliny se životností nanejvýš tři roky je bohaté kvetení hlavně na začátku a konci zimy. Její domovinou jsou tropické africké lesy, proto vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost, která je předpokladem hezky vybarvených květů. Ty jsou trychtýřovité a v závislosti na kultivaru mohou mít různé barvy (kromě žluté). Rostlině vyhovuje světlé, případně polostinné místo a teplota kolem 20 °C, v chladnějších prostorech tolik nekvete. Potřebuje neustále mírně vlhký substrát a přihnojování jednou za 14 dnů. Tvorbu květů podporuje vedle hnojení i odstraňování těch odkvetlých. Streptokarpus vyniká hlavně ve venkovských interiérech, například na parapetu v kuchyni.

TEXT DANIEL KOŠŤÁL
FOTO DANIEL KOŠTÁL, THINKSTOCK
ZDROJ časopis HOME 01-02/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: afelandra azalka brambořík echmea fialka gerbera hydroponie kvety pokojove rostliny zahrada
Sdílejte článek

Diskuze