10 nejkrásnějších květů jara

03. 04. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Vneste barvy a vůně blížícího se jara do svého domova rychlenými cibulovinami, trvalkami a hlíznatými rostlinami. Podmanivý šarm hyacintů Hyacinty jsou oblíbené cibuloviny, které lze koupit rychlené ještě během zimy. Jejich květy jsou odolné, krásně zbarvené a příjemné […]

Vneste barvy a vůně blížícího se jara do svého domova rychlenými cibulovinami, trvalkami a hlíznatými rostlinami.

FOTO THINKSTOCK.CZ

FOTO THINKSTOCK.CZ

Podmanivý šarm hyacintů

Hyacinty jsou oblíbené cibuloviny, které lze koupit rychlené ještě během zimy. Jejich květy jsou odolné, krásně zbarvené a příjemné na dotyk. Hyacinty se dají dočasně pěstovat v interiéru – na chodbách, v kuchyních, halách, nepatří však do ložnic ani dětských pokojů. Potřebují světlo, dostatek vláhy a rosení květů. Škodí jim sálající teplo a sucho, na které reagují žloutnutím listů. Hyacinty se dají pěstovat samostatně nebo i v kombinaci s jinými cibulovinami a rychlenými jarními květinami. Brzy na jaře je můžete vysadit do oken, případně jimi můžete zpestřit předzahrádku. Po odkvetení lze cibule z nádob přesadit do záhonů, kde budou v následujících letech dále kvést.

FOTO THINKSTOCK.CZ

FOTO THINKSTOCK.CZ

Voňavé střapečky

Modřenec (Muscari armeniacum) tvoří v jarních měsících neodmyslitelnou součást skalek, okrajů záhonů, předzahrádek či atrií. Dařit se mu však bude nejen ve volné půdě, ale i ve vegetačních nádobách. Narychlené jedince běžně koupíte v květinářstvích a zahradnictvích. Modřenec dobře poroste v kvalitním zahradnickém substrátu při pravidelném zavlažování, přičemž upřednostní chlad. Výjimečnost těchto rostlin spočívá v jejich barevnosti – střapce květů jsou sytě modré, bílé nebo bleděmodré. Pastvou pro oči jsou i jednotlivé zvonečky, které kolem sebe šíří pronikavou příjemnou vůni. Modřenec je ideální pěstovat samostatně. Výborně se hodí hlavně do moderního interiéru.

Modřence, hyacinty, tulipány či narcisy zaujmou svou vůní, při které se vám bude skvěle odpočívat.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Do venkovských dvorů

Krokusy (Crocus vernus) patří k nejkrásnějším jarním cibulovinám a rychlené je lze koupit již koncem zimy. Hodí se hlavně do venkovských domů a dvorů, kam spolu s vhodně zvolenou nádobou (barevným košíkem či kameninovým květináčem) vnesou hravou barevnost a nádech blížícího se jara. Přitažlivé mohou být spolu s hyacinty. Na to, aby krásně rozkvetly, potřebují nejen dostatek světla, ale hlavně vlhko. Substrát je tedy nezbytné neustále zavlažovat – pozor však na přemokření. Nedostatek vláhy a suchý vzduch způsobují zasychání květních poupat, případně jejich nerozkvetení. Nezapomínejte, že v interiéru se jim nejlépe daří v chladnějším prostředí chodeb, hal a verand.

Pokud se teplota venku pohybuje kolem nuly, krokusům se bude dobře dařit i v exteriéru.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Noblesní květy pryskyřníků

V posledním čase se v květinářstvích brzy na jaře objevují i rychlené pryskyřníky (Ranunculus asiaticus), které jsou skutečnou lahůdkou pro milovníky barev. Rostliny jsou často hezky olistěné, ale nejhezčí jsou jejich dominantně působící různobarevné květy. Dají se dočasně pěstovat v interiéru a stejně tak i v exteriéru. Dopřejte jim slunné nebo polostinné místo, pravidelně je zavlažujte a odstraňujte jim odkvetlé květy. Někdy je dobré počet květů zredukovat, protože se pod jejich tíží mohou zlomit. Rostlinám nevadí chlad, škodí jim však suchý vzduch a přetopená místnost. Rozkvetlé rostliny proto soustřeďte na nejchladnější a současně dobře větraná místa bytu.

Pryskyřníky nejvíc vyniknou samostatně, přičemž v rámci jedné větší nádoby můžete vysadit několik kultivarů.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Záplava květů hortenzií

Hortenzie (Hydrangea macrophyla) upoutají a dobře se uplatní na chladných schodištích, v halách, v zimních zahradách, na světlých a dobře větraných místech, přičemž se hodí hlavně do moderních interiérů. Květy těchto nevelkých dřevin jsou při dobré péči mimořádně odolné a dekorativní často i v průběhu celého jara. Soukvětí jsou bílá, růžová nebo modrofialová a často poměrně mohutná. Hortenzie potřebují dostatek vláhy, přihnojování hnojivem na kyselomilné rostliny a občasné rosení vlažnou vodou. Záležet si dejte na výběru vegetační nádoby, která by měla barvou i materiálem odpovídat stylu místnosti. Velmi hezké jsou hortenzie v kovových nádobách.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Kostkované zvonečky

Řebčík kostkovaný (Fritallaria meleagris) je známý ze skalek a záhonů. Začátkem jara ho můžete koupit i narychlený. Zaujme hlavně v čase kvetení, a to svými purpurovými zvonečkovými převislými květy. Nádherný je v oknech, na balkónech a terasách v kombinaci s jinými jarními cibulovinami a prvními kvetoucími trvalkami. Řebčík si žádá vlhký substrát, světlo a chlad. I v jeho případě je tedy vhodnější umístění v exteriéru nebo chladném interiéru. Po odkvetení ho i s kořenovým balem přesaďte do zahrady, například k jezírku. V případě pozdější koupě je možné vysadit ho přímo do zahrady. Zajímavý je i kultivar ’Aphrodite‘ s bílými květy.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Kráska z Afriky

Kalu (Zantedeschia aethiopica) si můžete koupit narychlenou v čase zimy i brzkého jara. Atraktivní soukvětí této hlízovité rostliny mohou být bílá, žlutá, oranžová nebo růžová. Rostlina je v čase kvetení vysoce reprezentativní, a proto ji umístěte na dobře viditelné místo. Vynikne hlavně samostatně, proto je ideální koupit si bohatší trs. Výborně se hodí do moderních bytů, i když je nutné počítat s tím, že jde o sezónní rostlinu. Kala vyžaduje teplo, vlhko a pravidelný přísun živin. Důležité je zavlažování vlažnou vodou tak, aby substrát nebyl nikdy suchý. Některé druhy se pyšní i krásnými, často netradičně skvrnitými listy. Už při koupi ale myslete na to, že špatně snášejí suché a přetopené byty.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Dárcové pozitivní energie

Žlutě kvetoucí narcisy, například kultivar ’Tete-a-Tete‘, mají údajně schopnost nabít člověka pozitivní energií. Zda to platí i ve skutečnosti, nejlépe posoudíte sami. Jisté však je, že rychlené narcisy patří k oblíbeným prvním jarním květům. Přitažlivé jsou hlavně vysazené samostatně v hezké nádobě a umístěné na dobře viditelném místě – na kuchyňském parapetu, chodbě, ve světlé koupelně, případně i v obývacím pokoji. Důležité je, aby byla místnost pravidelně větraná. Stejně dobře se jim bude dařit i na balkónech a terasách, kde je můžete vysadit do jedné nádoby s petrklíči a maceškami. Také narcisy pravidelně zavlažujte, pak porostou i v místnosti se sušším vzduchem.

Při koupi rychlených rostlin vždy vybírejte co nejvitálnější jedince.

FOTO THINKSTOCK.CZ

FOTO THINKSTOCK.CZ

Milovníci chladu

Kosatčíky (Iris reticulata) jsou nejkrásnější v čase kvetení a vysazené samostatně v menších či větších skupinách. Sympaticky působí, když jsou vysazené v kovových nádobách s patinou, případně malých korýtkách. Rostliny jsou poměrně nízké, bohatě kvetou a následně po odkvetení vyrostou z cibulí dlouhé a úzké listy. Jde o mimořádně mrazuvzdorné cibuloviny, které bez problémů zvládnou i studené zimy. Nejvhodnější je pěstovat je v exteriéru – na balkóně, terase, případně střešní zahradě, ale vyniknou i na schodišti. Aby měly hezké květy, umístěte je na slunné místo. Po odkvetení je přesaďte do skalky, případně na okraj květinového záhonu.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Něžné zahradní kvítky

O přízeň milovníků květin začala v posledním čase bojovat i sasanka vábná (Anemone blanda) pocházející z Turecka, kterou také v předjarním období koupíte rychlenou. Fascinuje množstvím drobnějších bíle, růžově nebo fialově zbarvených kvítků. Pro bohaté kvetení potřebuje dostatek vláhy a kyprý výživný substrát. Nejlépe se jí bude dařit na slunných místech − na balkóně a terase, zaujme také u vstupu do domu. Je možné kombinovat ji s ostatními rychlenými trvalkami a cibulovinami a její předností je nízký vzrůst. Po odkvetení je nejlépe přesadit ji do zahrady, případně ji lze vysadit brzy na jaře i v kvetoucím stavu.

TEXT DANIEL KOŠŤÁL
FOTO AUTOR, THINKSTOCK.CZ
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: cibuloviny jaro křen kvetiny pryskyřník pryskyřníky rezane kvetiny rosení oken rostliny skalky trvalky vune zahradní skalky žloutnutí listů
Sdílejte článek

Diskuze