5 kroků ke krásnému a zdravému trávníku. Krok první – VERTIKUTACE

01. 04. 2014
Diskuze (1)
Sdílet

Po zimě, kdy se trávník probouzí k životu, bude po dlouhém odpočinku vyžadovat zvýšenou péči. Abychom i v nadcházející sezóně měli trávník v plné kondici a byla z něj hustá, zdravá a dobře vypadající chlouba […]

Po zimě, kdy se trávník probouzí k životu, bude po dlouhém odpočinku vyžadovat zvýšenou péči. Abychom i v nadcházející sezóně měli trávník v plné kondici a byla z něj hustá, zdravá a dobře vypadající chlouba zahrady, je nezbytné mu několika úkony pomoci. V následujících týdnech vám formou otázek a odpovědí představíme pět nezbytných kroků, které cesta za krásným trávníkem obnáší. A začneme u vertikutace. Trávník díky ní ožije a bude skvěle připraven na novou sezonu.

Co to je vertikutace a co obnáší?

Jedná se o činnost, která by měla být nezbytnou součástí péče o trávník nejen po zimních měsících, ale také před zimou. Jde o šetrné nařezávání travních drnů, při kterém dochází k odstranění plevelů, mechů a odumřelých částí rostlin (tzv. travní plsti).

(foto: Gardena)

(foto: Gardena)

Schéma vertikutace. Vertikálně umístěné nože se lehce zařezávají do travního drnu a odstraňují travní plsť, která trávník dusí.

Proč bychom měli vertikutaci provádět?

Hlavní důvody jsou dva. Jednak vertikutací zbavujeme travní porost zmíněné travní plsti, která nepropouští do půdy vláhu ani živiny, kvůli čemuž se trávník dusí a pomalu odumírá. Vertikutací také omezujeme riziko šíření houbových chorob a potlačujeme šíření plevelů.

Čím se vertikutace provádí?

Na výběr máme v podstatě ze dvou způsobů. Ruční anebo za pomoci mechaniky. Na menších travních plochách si vystačíte s vertikutačními hráběmi, které se díky svým zahnutým nožům lehce zařezávají do travního drnu a odstraňují plsť. Na větších trávnících oceníte pomoc mechanických, elektrických či benzinových vertikutátorů, které jsou vybaveny ostrými noži svisle se zařezávajícími do drnu. Důležitý je co možná nejtěsnější odstup nožů.

(foto: Gardena)

(foto: Gardena)

Detail vertikutačních nožů. Ty přesekají travní výběžky, čímž se podpoří tvorba nových výhonků, zvětšuje se kořenový systém, porost snáze přijímá živiny, houstne a zabraňuje se nežádoucímu vyholování.

(foto: OBI)

(foto: OBI)

Na menších travních plochách si vystačíte s vertikutačními hráběmi. 

Čím bychom se měli řídit při výběru vertikutátoru?

Při výběru zkontrolujte především následující věci: stabilní konstrukci, která zajistí, že se při práci stroj nebude kymácet. Před noži by nemělo být příliš volného místa, kde by se jinak hromadily chuchvalce plsti a stroj by se tak ucpával. Dále ověřte, zda má dostatečně velký výhozový prostor a snadné, plynulé nastavení hloubky vertikutace.

(foto: Mountfield)

(foto: Mountfield)

Elektrické vertikutátory jsou velmi tiché a hodí se pro menší a střední zahrady s blízkým přívodem elektřiny. Jejich údržba je velmi jednoduchá, dobře se skladují, jsou lehké.

(foto: Stihl)

(foto: Stihl)

Benzínové vertikutátory jsou vybaveny výkonnými motory předních světových značek. Nejsou závislé na přívodu elektřiny a jsou určeny pro větší plochy a členité zahrady. Jejich výhodou je široký záběr a vysoký výkon.

Jakým způsobem a kdy je vhodné vertikutaci provádět?

Jarní vertikutaci proveďte ideálně 2 dny po dešti, kdy je půda mírně vlhká. Trávník napřed posečte na výšku 3−4 cm. Nože vertikutátoru by neměly zasahovat hlouběji do trávníku než 3 mm. Postupujte pás po pásu – napřed podélně, následně příčně. Pak je důležité veškeré zbytky po vertikutaci důkladně vyhrabat.

Jak často bychom měli vertikutaci provádět?

Odstranění plsti a provzdušnění trávníku bychom měli provádět alespoň dvakrát do roka. Jedenkrát na jaře a pak před zimou. Jarní vertikutace je důležitá především pro regeneraci trávníku po náročné zimě.

(foto: OBI)

(foto: OBI)

 

Tip odborníka

„Ani při vertikutaci by se nemělo nic přehánět. Ačkoliv většina strojů nabízí 5 možných poloh nastavení pracovní hloubky, měli bychom pamatovat, že příliš hluboký zářez nožů vertikutátoru, více jak 3 mm, by mohl poškodit kořenový systém i rostliny samotné. Navíc v takovém případě dochází k nadměrnému zatížení motoru i nožů, které se silně opotřebovávají,“ upozorňuje Karel Rubeš z hobbymarketu OBI Praha-Prosek.

text: red
zdroj: OBI
foto: archiv firem

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Od partnerů provzdušnění trávníku technika vertikutace zahrada
Sdílejte článek

Diskuze

  • Návod na krásný zelený trávník.Do hloubky 20-30 cm sejmout drn.položit jemnou drť,urovnat upěchovat,zasypat pískem bez kamínků.Položit umělý trávník a je hotovo.

    dedek