Aromatická zahrada jako nový zahradní trend

28. 07. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Kdo by si nepřál krásnou a zároveň voňavou zahradu plnou květin? Vůni vnímáme jako další pozitivní aspekt každé zahrady. Dokáže do velké míry ovlivnit naši náladu a vnímání prostoru. Květiny pomocí vůně lákají na své květy denní i noční motýly, které je opylují, takže dojde k dokončení reprodukční fáze rostliny.

Vůně ovšem může do jisté míry ovlivnit i vaši psychickou pohodu, právě proto se používá při léčbě různých poruch aromaterapie, kterou si tak můžete sami dopřát na své zahradě plné vůní.

Při představě pojmu aromatická zahrádka vás určitě napadne královna květin, růže, která by zde určitě neměla chybět. Ano, tato vyšlechtěná kráska s pestrými květy se vlastně používá i v samotné aromaterapii, tak proč jí nedopřát dostatek prostoru i v zahradě vůní. Ovšem touto květinou to určitě nekončí. V sortimentu by určitě neměly chybět ani vonné trvalky, bylinky nebo kvetoucí okrasné keře a stromy.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Všeho moc škodí

Jak už to tak v praxi bývá, s ničím se to nesmí moc přehánět, což platí i s vonnými rostlinami. Některé silně vonné rostliny mohou navíc u senzitivních lidí vyvolat nevolnost nebo bolesti hlavy. S tímto problémem se všeobecně potýká například aromatická levandule lékařská, cibulnatý hyacint nebo konvalinka vonná. Pokud víte, že ve vás vůně spíše vyvolávají pocit nevolnosti, nebude pro vás aroma zahrádka tou pravou volbou. Pokud se přesto nechcete vůní květin vzdát, raději volte rostliny s jemnou vůní. Ovšem i v případě, že ve vás nadmíra esencí nevyvolává žádné negativní pocity, se snažte v každé části zahrady vůně směřovat určitým směrem. Silně vonné druhy příliš nekombinujte, mnohdy postačí vysadit do jediné výsadby třeba jen tři druhy, které se budou příjemně doplňovat.

Přečtěte si také:
Jak si poradit s terénními úpravami pozemku
foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Vůně pro hendikepované občany

Aspekty vůně nebo hmatu jsou u květin důležité hlavně pro občany, kteří si krásu rostlin nemohou užít vizuálně. Zahrady vůní jsou tedy častou součástí zahrad pro nevidomé, ovšem ani zde by se neměly kombinovat silně aromatické rostliny, které se navzájem ruší. Stejně tak si dejte pozor na alergeny a jedovaté rostliny, které by do těchto zahrad měly mít vstup zakázaný.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Bylinkový ráj

Do aromatické zahrady určitě zakomponujte vonné léčivé rostliny, které využijete při přípravě domácí kosmetiky, v kuchyni i na výrobu léčivých bylinkových čajů. Tyto rostliny navíc bývají vesměs nenáročné a poměrně dobře odolné vůči chorobám a škůdcům. V aromatické zahrádce můžete využít například rostliny z přehledu uvedeného níže. Bylinky můžete vysadit například do klasického bylinkoviště, ale lze z nich vytvořit také efektivní záhon lékárenský, bylinkovou spirálu, bylinkový vrch nebo nábytek. Fantazii se meze nekladou. Pro příjemnou aromaterapii si mnohdy vystačíte i s truhlíkem osázeným bylinkami zvláště tehdy, pokud se musíte spokojit s okenním parapetem nebo balkonem.

Hyssopus officnalis – yzop lékařský
Lavandula angustifolia – levandule lékařská
Levisticum officinale – libeček lékařský
Melissa officinalis – meduňka lékařská
Mentha piperita – máta peprná
Ocimum basilicum – bazalka pravá
Origanum majorana – majoránka zahradní
Origanum vulgare – dobromysl obecná
Salvia officinalis – šalvěj lékařská
Satureja montana – saturejka horská
Thymus serpyllum – mateřídouška úzkolistá
Thymus vulgaris – tymián obecný

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Okrasné trvalky

Kromě bylinek si svou zahradu určitě doplňte i klasickými okrasnými trvalkami. Některé silně vonné druhy sice kvetou jen krátkou chvilku, ale objevíte mezi nimi i dlouhodobě kvetoucí rostliny, které kvetou několik měsíců během léta. Trvalkové záhony se nebojte doplnit také jarními cibulovinami, například omamně vonícími tulipány (Tulipa), velkokvětými narcisy (Narcissus) či modřenci arménskými (Muscari armeniacum).

Přečtěte si také:
Rostliny, které do zahrady nalákají užitečné pomocníky

Alchemilla mollis – kontryhel měkký – vůně je subjektivní, mnohým je silně nepříjemná
Convallaria majalis – konvalinka vonná
Geranium – kakosty – vůně může být někomu nepříjemná
Iris – kosatce
Monarda didyma – zavinutka podvojná
Paeonia officinalis – pivoňka lékařská
Phlox paniculata – plamenka latnatá
Primula veris – prvosenka jarní
Viola odorata – violka vonná

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Vonné dřeviny

I mezi dřevinami se najdou druhy, které si nás dokáží získat díky silné vůni. Patří mezi ně vzrůstné stromy zastoupené například medonosnou lípu srdčitou, kterou v době květu navštíví nespočet včel nebo naše zdomácnělá dřevina, která v některých oblastech představuje obtížný plevel, trnovník akát. Ovšem i mezi ryze okrasnými keři existují krásky s voňavými květy, které stejně tak spolehlivě lákají hmyzí opylovače.

Azalea – azalka
Buddleia davidii – komule Davidova
Caryopteris x clandonensis – ořechokřídlec clandonský
Perovskia atriplicifolia – perovskie lebedolistá
Philadelphus coronarius – pustoryl věncový
Robinia pseudoacacia – trnovník akát
Rosa – růže
Sambucus nigra – bez černý
Syringa vulgaris – šeřík obecný
Tilia cordata – lípa srdčitá
Viburnum x bodnantense – kalina bodnantská

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: dula kvetoucí trvalky lecive rostliny nenáročné trvalky okrasná zahrada okrasné dřeviny okrasné rostliny stromy do zahrady trvalky vonné dřeviny zahradní květiny
Sdílejte článek

Diskuze