Atmosféra léčivých rostlin na vaší zahradě

29. 07. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Bylinky jsou v posledních asi pěti letech širokou veřejností značně probíraným tématem, které stále láká další zahrádkáře a pěstitele. Na těchto univerzálních rostlinách oceňujeme nejen léčivé vlastnosti, ale také výbornou chuť a široké možnosti uplatnění v kulinářské oblasti.

Majitele zahrad určitě potěší, že si bylinky mohou vypěstovat i v nádobách na terase, balkonu nebo jim postačí věnovat třeba jen malý kousek místa na pozemku, kde panuje pro jiné rostliny silný úpal a sucho.

Většina bylinek je na péči nenáročná a dobře si poradí i se suchem.

Český trh se bylinkami jenom hemží. Stále se objevují nové, u nás méně běžné druhy, semenářské firmy se předhánějí v nabídce osiv a stále častěji se pořádají různé akce pro veřejnost se zaměřením na léčivky. Proto není divu, že se stále zlepšuje povědomí i znalosti široké veřejnosti v této oblasti, která si získá téměř každého. Pokud se chcete do pěstování bylinek pustit i na vaší zahradě, postačí vám i malý kousek dobře propustné půdy.

Přečtěte si také: Vybírame dlažbu do zahrady

Po vysadbe

Bylinkovisti nejlepe sedi mineralni mulc

Nenáročný fenomén

V nabídce léčivých rostlin objevíte druhy tuzemské, ale i takové, které se k nám dostaly až z druhého konce světa. Asi nejznámější a také nejčastěji používané jsou středomořské bylinky, mezi nimiž byste našli třeba levanduli úzkolistou, meduňku lékařskou, yzop lékařský nebo třeba rozmarýn lékařský. Stále častěji se ale objevují také méně známé novinky, které si své místo u bylinkářů teprve hledají. Řeč je například o různých bylinách tradiční čínské medicíny nebo nově vyšlechtěné kultivary již dříve hojně používaných druhů. Značně se také rozšířila nabídka máty, šalvějí a bazalek, které se liší nejen způsobem pěstování, ale také vůní a životním cyklem. Právě poslední vlastnost by nás při nákupu určitě měla zajímat, některé novinky jsou totiž jednoleté a v našich podmínkách nejsou schopny přezimovat. Vzhledem k tomu, že u nás dostupné bylinky pochází z různých oblastí, nelze stanovit univerzální pravidlo přípravy či výběru vhodného stanoviště. Přesto ale můžete počítat s tím, že většině dostupných bylinek se bude dařit na plném slunci v dobře propustné písčité půdě. Především středomořské bylinky si výborně poradí i s letním přísuškem a poměrně chudou půdou. Vysoký obsah živin zde bývá spíš na obtíž, přesto ale existují některé výjimky. Například libeček lékařský vyžaduje hlubší a na živiny bohatou půdu a s častějším přísuškem si zrovna dvakrát dobře neporadí.

Pestovani tradicnich i mene znamych druhu

Pestovani na vyvysenem bylinkovem zahonu

Od přírodního bylinkoviště po bylinkový vrch

Atmosféru voňavých bylinek si můžete přinést také na svůj pozemek a věřte, že se takovéto výsadby hodí opravdu do jakékoliv zahrady. Stejně dobře si rozumí s moderním i ryze přírodním zahradním stylem. V permakulturních a přírodních zahradách jsou kromě tradičních bylinkových záhonů oblíbené také bylinkové vrchy, které spočívají v navršení větších kamenů, které se prosypávají zeminou. Na takto vyvýšeném vrchu se daří bylinkám různých skupin. Zatímco v horní části dobře prosperují suchovzdorné druhy na plné slunce, u paty vrchu dobře porostou bylinky náročnější na vodu. Stejně tak oceníte různé orientace ke světovým stranám. Na jednom vrchu lze pěstovat rostliny na plné slunce i do přistínění. Na podobném principu funguje také bylinková spirála nebo kráterová bylinková zahrada, která je ale naopak zahloubená do země. V moderní zahradě zvláště oceníte vícedruhové bylinkové záhony. Zcela univerzální použití mají lékárenské záhony nebo bylinky vysazené do nádob, které se perfektně uplatní i tam, kde není moc místa.

Přečtěte si také: Jak pěstovat bylinky na zahradě

Pestovani bylin ma sve kouzlo

Pokud rádi experimentujete, pořiďte si bylinkový nábytek. Drnová lavička osázená mateřídouškou vás přenese do starých dobrých časů a navíc vaši zahradu doplní o zajímavý a opravdu netradiční prvek. Stále častěji jsou oblíbené také vyvýšené bylinkové záhony, které jsou v porovnání se záhony vytvořenými v úrovni stávajícího terénu mnohem lépe dostupné i pro lidi s omezenou schopností pohybu. Často se tedy uplatňují i v zahradách pro seniory a občany s tělesným postižením. Některé bylinky dělají také perfektní doprovod zelenině, protože odpuzují škůdce. Mezi zeleninu si tak vysejte třeba měsíček lékařský nebo česnek. Jestli patříte mezi zapálené včelaře, určitě vás potěší, že celá řada bylinek patří do skupiny včelařských rostlin. Květy levandule, máty, zavinutky, agastache, dobromysle a mnoha dalších jsou silně medonosné a na včely působí jako magnet. Proto určitě neprohloupíte, když svým včelkám založíte včelařský záhonek, ve kterém vedle sebe porostou jejich oblíbené rostliny.

Ekologicka funkce bylinek

Druhove pestra bylinkova polykultura

Některé bylinky mohou trochu mást

Mezi bylinkami jsou poměrně časté letničky i krátkověké trvalky. Například měsíček lékařský patří mezi letničky, proto u nás vydrží jen jednu sezonu. Pokud ale rostliny necháte vykvést a zaplodit, přirozeně se vysejí a vy se další rok se o jejich výsev nemusíte starat. Při výsadbě agastache spíše počítejte, že si tento druh budete muset na záhon příští rok vysadit znovu nebo doufat, že se ujme osivo z dozrálých semeníků. Tato rostlina sice spadá do kategorie krátkověkých trvalek, ale v praxi se často chová jako letnička. S poměrně nekontrolovatelným přesevem ale počítejte také u brutnáku lékařského, který se klidně usadí i v trávníku. Silně expanzivní druhy, jako je máta či zavinutka podvojná, během sezony značně redukujte, jinak jsou schopny ze záhonu vytlačit méně dominantní bylinky.

Prehledne oznacovani bylinek

Sklizen bylin z vlastni produkce_1

Kam pro inspiraci

Každý rok jsou na téma bylinek pořádány různé akce a veletrhy, kde si můžete dokoupit různé novinky. Ale pro inspiraci si můžete zajet do některých přírodních bylinkových zahrad, které získaly certifikát Přírodní zahrady nebo Ukázkové přírodní zahrady. Díky obrovskému zájmu také postupně vznikají různé bylinné zahrady u historických objektů, jako jsou zámky či kláštery, kde se tyto rostliny pěstovaly již odedávna. Navštívit tak můžete třeba bylinkovou zahradu v Kuksu nebo například ve Valticích či u zámku Kratochvíle.

Přečtěte si také: Jak správně navrhnout trvalkový záhon

Bylinkove vysadby ve Valticich_Tiree Chmelar

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: brutnák lékařský česnek chmel léčivé bylinky lecive rostliny levandula libeček měsíček trvalky na slunce zahrada
Sdílejte článek

Diskuze