Foto: iStock.com

Čas na ochranu ovocných stromů: Na co nezapomenout v ovocné zahradě v listopadu?

22. 11. 2018
Diskuze (4)
Sdílet

I když se na první pohled může zdát, že v listopadu mají zahrádkáři odpočinek, opak je pravdou. Zkušení zahrádkáři vědí, že dobrá příprava před zimou je základem bohaté úrody a zdravých rostlin v příštím roce. Nyní je ten správný čas na ochranu několika plodin.

Prevence proti škůdcům a nemocem

Překontrolujte koruny stromů, odstraňte z nich všechny zapomenuté plody. Je to důležité proto, že mnohé z nich už mohou být napadeny moniliózou a nákaza se rychle šíří. Rovněž je třeba překontrolovat kmeny stromů, z nichž odstraňte starou kůru a lišejníky – jsou to místa, kde mohou škůdci v pohodě prožívat či klást vajíčka. Zkontrolujte, zda jsou v pořádku opěrné kůly, a způsob, jakým jsou přivázané k rostlině. Staré kůly, které mají příznaky poškození, raději vyměňte za nové.

Foto: iStock.com

Foto: iStock.com

Proti kadeřavosti a píďalkám

Konec listopadu je čas, kdy je třeba postříkat broskve proti kadeřavosti. Tento postřik má zároveň dezinfekční účinek, což za půl roku určitě oceníte. Pokud máte na stromcích lepové pásy, zkontrolujte, zda těsně přiléhají ke kmenům. Dokáží tak chránit stromy proti píďalkám.

Hnojení

Na co rozhodně nesmíte zapomenout, je hnojení. V první řadě přihnojte ovocné stromky dobře vyzrálým kompostem. Vyplatí se znát půdní rozbor a podle něj do půdy zapracovat superfosfát a síran draselný tak, aby se granule nedotýkaly přímo kořenů. Pokud dáme udělat chemickou analýzu zahradní půdy, důležité je znát i hodnotu pH. Pro zahradní porosty jsou nejvhodnější neutrální zeminy v rozmezí 6,5 do 7,5 pH.

Foto: iStock.com

Foto: iStock.com

Čas na ochranu jahod

Pokud máte zahradu v chladnější poloze nebo na místě, kde bývá často větrno, stojí za to jahody na zimu zakrýt. Můžete použít chvojí, vyzrálý kompost nebo i posečenou trávu.

Skladované ovoce a zeleninu třeba kontrolovat

Alespoň jednou týdně je potřeba zkontrolovat úrodu, kterou máte uloženou ve sklepě či jiné místnosti. Během dní, kdy nemrzne, nezapomeňte na větrání. Každý plod, který nese známky hniloby nebo jiné nákazy, bez milosti odstraňte z bedničky či police, neboť nákaza se velmi rychle může rozšířit na další plody.

Sabína Zavarská
Foto: iStock.com
Zdroj: Ivan Hričovský – Lucia Harničárová – Boris Horák: OVOCNÁ ZÁHRADA / Práce podľa mesiacov

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: hnojeni jahody kadeřavost kompost ochrana ovocných stromů
Sdílejte článek

Diskuze

  • to se povedlo, ale není tam uvedeno jaký postřik na naši stařičkou meruňku která má haluze a kmen obaleny jakýmsi mechem. mechanicky odstranit to nejde!!!!Prosím tedy o název tohoto ochr. prostředku. Děkuji Frommer

    frommer
  • Postříkejte to roztokem skalice zelené. Návod na použití na internetu. Postřik tímto roztokem likviduje mechy a lišejníky. Levné a účinné.

    Laco
  • Prosím: obvykle čtu , že je třeba přihnojit „dobře vyzrálým“ kompostem. Má tyto vlastnost např. kompost, který koupím v Hornbachu nebo v OBI?

    Stan
  • V obchodech nekupujete kompost, ale substrát (což není totéž). Kompost si „vyrobíte“ sám na zahrádce většinou vrstvením zejména rostlinného odpadu na jednom zvoleném a pro ty účely upraveném místě (nejlépe podle rad odborníků, kterých najdete na internetu spousty).

    Zdeňka