Hnojení zahrady
Zdroj: Shutterstock

Co zvážit při výběru hnojiv do zahrady a jaký je rozdíl mezi granulovaným a tekutým hnojivem?

15. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

DOTAZ: Co zvážit při výběru hnojiv do zahrady? Vím, že bych měla přihnojovat, ale zároveň se obávám, že rostliny přehnojím a zlikviduji. Nemám totiž s hnojením moc zkušeností. Nevím také, zda je vhodnější zvolit tekuté, nebo granulované hnojivo.

Jaké hnojivo vybrat?

Snažte se vybírat hnojiva především podle toho, jaké rostliny v zahradě pěstujete. V současnosti jsou už v prodeji vícesložková hnojiva namíchaná speciálně pro potřeby konkrétních skupin okrasných, ale i užitkových rostlin. Snad neexistuje skupina rostlin, pro kterou by nebylo dostupné hnojivo.

Hnojení zahrady

Snažte se vybírat hnojiva především podle toho, jaké rostliny v zahradě pěstujete. Zdroj: Shutterstock

Přečtěte si také:
Připravte se na sezónu: S tímto průvodcem budete mít květnoucí zahradu a dobrou úrodu

A jak správně hnojit?

Snažte se též dodržovat pokyny, které uvádí výrobce na obalu, tedy doporučenou dávku, a také intervaly použití, případně období, tak svým rostlinám neublížíte. Tekutá hnojiva, která rozředíte v zálivkové vodě, působí rychleji, používejte je během hlavní sezóny a tehdy, pokud potřebujete rostlinám dodat živiny či chybějící stopové prvky co nejrychleji.

Hnojení rostlin

Granulovaná hnojiva se sice aplikují jednodušeji rychlým rozhozením na povrch půdy, ale potřebují určitý čas, než se rozloží. Zdroj: Shutterstock

Mnohdy je však potřeba aplikovat je pravidelněji, například jednou za týden nebo dva. Granulovaná hnojiva se sice aplikují jednodušeji rychlým rozhozením na povrch půdy, ale potřebují určitý čas, než se rozloží. Živiny se z nich potom k rostlinám dostávají postupně a během delšího období.

Často však stačí aplikace takových hnojiv jednou či dvakrát za sezonu. Praktické jsou modernější formy hnojiv, které uvolňují do půdy či substrátu živiny postupně a během delšího období. Odpadá tedy i nutnost pravidelného přihnojování.

Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa, Shutterstock
Zdroj: časopis jaro v zahradě

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: granulovaná hnojiva hnojivo poradna
Sdílejte článek

Diskuze