Jak můžete odlákat škůdce společnou výsadbou vhodně zvolených rostlin
Víte o tom, že existuje jednoduchý způsob, jak omezit škůdce, podpořit růst plodin, a dokonce pomoci volně žijícím živočichům? To vše závisí na rostlinách, které spolu, respektive ve vzájemné blízkosti, vysadíte. Tato metoda se nazývá společná nebo též společenská výsadba. Jaká pravidla dodržet, aby vše fungovalo tak, jak má?
Společná výsadba znamená, že vedle sebe pěstujeme dvě a více rostlin, které se navzájem pozitivně ovlivňují a pomáhají si v růstu a ve zdraví. I když to zní složitě, stačí se naučit několik základních principů. V podstatě zahrnuje pěstování květů v blízkosti plodin, aby přilákaly opylující hmyz, nebo pěstování dvou druhů zeleniny vedle sebe, kterými odpudíte škůdce.
Společná výsadba na odlákání škůdců
Mšice broskvoňová – tato zelená mšice dokáže kolonizovat více než čtyři sta různých rostlin a je odolná vůči více než sedmdesáti pesticidům. Je obzvlášť destruktivní, protože přenáší více než sto různých rostlinných virů, které mohou vážně poškodit úrodu.
Naštěstí existuje jedna zelenina, kterou mšice prostě nesnese: česnek. Pomoc získáme jednoduše. K plodinám, které jsou nejvíce náchylné na útok mšice broskvoňové (brambory, saláty), vysaďme řádky česneku. Budou sloužit jako štiplaví ochránci.
Rajčata a bazalka: nejlepší kamarádi v kuchyni i v zahradě
Rajčata a bazalka nejsou jen přirozenými společníky v kuchyni, ale jsou nejlepšími přáteli i v zahradě. Bazalka totiž odpuzuje hmyz, jako jsou třásněnky a molice.
Lichořeřišnice je skvělý společník pro košťálovou zeleninu
Několik druhů hmyzu, především housenky, které poškozují košťálovou zeleninu, mají v oblibě hořčičný olej, který produkuje lichořeřišnice. Takže má smysl pěstovat lichořeřišnici v blízkosti kapusty, zelí a brokolice, protože přiláká škůdce na sebe a ti nebudou poškozovat úrodu. Navíc lichořeřišnice je velmi dekorativní rostlina, která oživí vaši zeleninovou zahradu.
Síla květin
Existuje mnoho dalších květů, které se vyplatí zahrnout do zeleninové zahrady. Které? Jakékoliv květy bohaté na nektar přilákají do zahrady opylovače a pomohou tak zvýšit opylování kvetoucích plodin – rajčata, fazole a tykve.
Zkuste k nim vysadit květy, jako je například Limnanthes douglasii, nestařec a ostálka. Další květinou, kterou se vyplatí v zahradě vysadit, je měsíček. Samozřejmě květiny mají i jiné výhody než jen přilákání opylovačů.
Vratič obecný
Je jedním z nejúčinnějších květů a skutečným lákadlem pro slunéčka, dravé vosy a drobné pirátské ploštice, které požírají škůdce plodin.
Zároveň odpuzuje mnoho běžných nepřátel zahradních rostlin. Vratič je trvalka a kvůli invazivnosti se nejlépe pěstuje v nádobě.
Sabína Zavarská
zdroj: growveg.co.uk
foto: istock.com