Jak na rychlení brambor? Nechejte je naklíčit!

10. 03. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Chcete mít dřívější a větší úrodu bramborů? Teď je správná doba na naklíčení brambor.

K naklíčení nepoužívejte brambory z potravin

Jestli s pěstováním brambor teprve začínáte, kupte si brambory na sazení ve specializovaných prodejnách – nepoužívejte určené na vaření. Na rozdíl od brambor z potravin, výsadbové nejsou postříkány chemikáliemi a je zaručeno, že neobsahují viry. Chcete-li pěstovat ekologické brambory, myslete na to, že mohou obsahovat viry, které naruší jejich zdravý růst.

Máte-li vlastní brambory, použijte na sázení ty z poslední úrody. Nezapomeňte si ani z letošní úrody odložit plný koš brambor na další sazení.

naklíčené brambory

foto: istock

Brambory k naklíčení potřebují čtyři až šest týdnů. V době sázení by měla být půda už prohřátá a mít přibližně 10 °C.

Náš tip: Vyklíčily vám brambory ve sklepě během zimy? Pokud z brambor už trčí dlouhé bílé klíčky, olámejte je a nechejte naklíčit za vhodných podmínek. Zdravé klíčky potřebují dostatek světla, jsou pevné a zelené, respektive zabarvené podle odrůdy.

Naklíčení v kartonu z vajíček

Na naklíčení je vhodný karton z vajíček. Brambory určené pro sázení umístěte po jednom do každé jamky tak, aby „očka“, ze kterých vyrostou klíčky, směřovala vzhůru. Je důležité, aby mezi bramborami proudil vzduch. Karton s bramborami umístěte do sklepa, garáže, na verandu nebo do jiné místnosti, kde je kolem 12 °C a dostatek světla. Tmavý a chladný prostor zabrání klíčení.

naklíčené brambory

foto: istock

Kdy jsou připravené k sázení?

Za čtyři až šest týdnů byste měli na bramborách vidět silné zelené výhonky. Když budou mít dva až tři centimetry, jsou připravené k vysazení do zahrady. Chcete-li mít velké brambory, odlámejte většinu výhonků a nechejte jen tři nebo čtyři nejsilnější. Máte-li raději menší brambory, nemusíte přebytečné výhonky odstraňovat.

naklíčené brambory

foto: istock

Jak zasadit naklíčené brambory?

Když jsou dostatečně naklíčené a půda má trvalou teplotu alespoň 10 °C, je čas naklíčené brambory zasadit. Můžete je zasadit vcelku, nebo brambory rozřezat tak, aby každá část měla jeden výhonek, a potom zasadit.

Brambory sadíme do hloubky pět až sedm centimetrů a zahrneme zeminou. Výhonek musí směřovat nahoru. Mezi jednotlivými sazenicemi necháme třicet až pětačtyřicet centimetrů odstup. Ještě před sázením důkladně každý kousek zkontrolujte, zda nemá známky plísně nebo jiného poškození.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: brambory rychlení brambor
Sdílejte článek

Diskuze