Jak ochráníte před zimou jahody pěstované na záhonech a v nádobách
Navzdory tomu, že jahodníky jsou víceleté rostliny, před zimou jim prospěje malá pomoc. Nejen proto, abychom jim pomohli přežít, ale abychom připravili půdu pro silný růst a bohatou úrodu v budoucím roce.
Bez ohledu na to, jak jahody pěstujete, zda v zahradě, na vyvýšených záhonech, v nádobách či v závěsných košících, způsob, jakým je uložíte na zimu, ovlivní jejich zdraví a úrodu v dalším roce. Dobrou zprávou je, že ochrana rostlin jahod není náročná ani finančně, ani časově.
Úspěch spočívá v chránění před zimou na základě dvou důležitých faktorů:
- jak a kde pěstujete jahody,
- jaký druh jahod pěstujete.
Pěstujete červnové jahody?
Tak říkáme odrůdám, které plodí jednou ročně, nejčastěji v červnu. Téměř vždy se vysazují přímo do půdy v zahradě nebo do trvalých vyvýšených záhonů. Červnové odrůdy jahod produkují veškerou úrodu najednou. Právě proto potřebují jinou péči než stále rodící odrůdy jahod.
V době, kdy červnové jahody ukončí cyklus plození, je třeba je zřezat. Obvykle to bývá koncem července. Stříhání rostlin po dokončení plození jim pomůže regenerovat a vytvořit zdravý nový růst, který je potřebný pro úrodu v následujícím roce. Když to provedete uprostřed léta, jahody mají dostatek času, aby vytvořily listí, které jim pomůže chránit se v zimě.
Proto za největší chybu při pěstování červnových jahod považujeme jejich řezání na podzim. Vzniknou velké škody a budoucí úroda bude slabá.
Jak chránit červnové odrůdy před zimou
V prvé řadě je na podzim, ještě před prvními mrazy, chraňte hrubou vrstvou mulče. Ten ochrání rostliny jahod před vymrznutím a též minimalizuje růst konkurenčního plevele. Všeobecně jahodám prospívá vrstva mulče po celý rok. Na jaře zamezuje růstu plevele, v létě chrání půdu před vysušením a v zimě ochraňuje rostliny před vymrznutím. Výbornými druhy mulče pro jahody jsou sláma, drcené listí a jehličí.
Mulč rozložte kolem rostlin koncem podzimu, kdy rostliny spí a začínají ztrácet listy. Vyhněte se pokušení hnojit jahody na podzim. I když to může znít jako užitečný nápad, ve skutečnosti způsobí více škody než užitku.
Jak chránit opakovaně rodící jahody
Na rozdíl od červnových odrůd jahod stále rodící jahody přinášejí plody během celé sezóny. Můžete je pěstovat v prostředí zahrady, na vyvýšených záhonech, ale též v květináčích či závěsných nádobách.
Tyto odrůdy jahod si zachovávají listy neporušené až do prvního mrazu, ale i tak potřebují ochranu. Jahody, které máte vysazeny v zahradě, ochráníte několika centimetry mulče, podobně jako červnové jahody. Nejvhodnější doba na mulčování nastává, když se dostanou do vegetačního klidu, což zjistíte podle listů.
Stále plodící jahody v květináčích a v nádobách
Takto vysazené rostliny jahod si nedokáží ochránit kořeny před zamrznutím bez dodatečné izolační pomoci. Nechráněné nádoby v zimě totiž neustále zamrzají a rozmrzají, což negativně ovlivňuje kořeny jahod.
Před zimou je ochráníme dvěma způsoby: buď je přeneseme do interiéru, nebo jahody spolu s květináči „zasadíme“ na zimu do země a naneseme kolem nich vrstvu mulče. Tímto způsobem můžete chránit všechny trvalky, které pěstujete v nádobách.
Pokud jahody v nádobách přenášíte do interiéru, nejlépe funguje garáž nebo sklep, který je chladný, ale nemrzne v něm. Nádoby umístěte k teplejší stěně, abyste jim poskytli trochu dodatečné ochrany. Na jaře je opět vysadíte ven.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com