Jak pěstovat hortenzie v interiéru a vyhnout se běžným chybám
Hortenzie obdivujeme především pro jejich velké květy. Jsou považovány za venkovní rostliny, proto vás možná překvapí, že mluvíme o jejich pěstování v interiéru. Při dobré péči a trpělivosti dokonce můžete hortenzie úspěšně pěstovat v interiéru nejen pár měsíců, ale celé roky. Toto jsou tipy od profesionálů, jak pěstovat hortenzie uvnitř.
Vyberte si správnou odrůdu hortenzie
Není odrůda jako odrůda. To platí u každé rostliny, i u hortenzií. Jsou odrůdy, kterým se bude uvnitř dařit lépe než jiným. Velmi vhodnou volbou do interiéru je například Hydrangea macrophylla. Běžně se nazývá hortenzie velkolistá, respektive hortenzie kalinolistá, a dodávána je v mnoha barvách.
Je to jedna z nejodolnějších hortenzií a je skvělá pro pěstování v interiéru, protože je vhodná do nádob, plná květů a snadno se pěstuje. Vyznačuje se velkými okvětními shluky posazenými mezi strukturovanými a bohatými zelenými listy. Rostlina kvete celé měsíce a úžasně vynikne na jídelním stole či konferenčním stolku.
Kolik světla potřebuje hortenzie při pěstování uvnitř?
O hortenziích se říká, že milují stín. Není to však úplně pravda. Ačkoliv snášejí stín, potřebují jasné, nepřímé světlo. Ve vnějším prostředí je třeba hortenzie chránit před přímým sluncem, proto dobře rostou pod korunami stromů. Celkové okolní světlo venku je však vždy kvalitnější než světlo ve většině vnitřních prostředí. Aby se hortenziím v interiéru dařilo, potřebují kvalitní, jasné, nepřímé světlo. Vhodné je světlo z okna orientovaného na jih, které vstupuje do interiéru po celý den, nebo z okna orientovaného na východ, které rostlině dodá ranní sluneční světlo. Hortenzie potřebují mnoho světla k tomu, aby bohatě kvetly. Pozor však na přímé polední slunce, to může hortenziím spálit listy i květy.
Jak zalévat interiérové hortenzie
Květináč s drenážním otvorem je pro hortenzie nutností, protože umožňuje nadbytečné zálivce odtékat. Správná drenáž zabrání hnilobě kořenů a jiným houbovým nemocem, které by mohly poškodit rostliny. Jako u většiny květináčových rostlin, zalévání závisí na tom, jak rychle půda vyschne a zda hortenzie kvete, nebo ne.
Nejlepší je otestovat vlhkost půdy v hloubce zhruba 7,5 centimetru. Pokud se vám zdá na dotyk polosuchá, rostlinu důkladně zalejte, dokud neuvidíte, že voda ze dna vytéká. Kvetoucí hortenzie potřebuje vodu častěji. Když má žízeň, dá vám to najevo tím, že hlavy květů mírně klesnou. Když cyklus kvetení skončí, stačí jí méně vody. Je-li to možné, použijte destilovanou nebo dešťovou vodu. Voda z vodovodu obsahuje chlór a další prvky, které ovlivňují kvetení.
Nejlepší půda a hnojivo pro hortenzie pěstované uvnitř
Hortenziím se nejlépe daří v dobře propustné, mírně kyselé půdě. Kyselost půdy ovlivní barvu květů rostliny. Úroveň pH 5,5 nebo méně vytvoří modré květy, pH mezi 5,5 a 6,5 vytvoří fialové až růžové květy a pH 7 nebo více bude mít za následek květy červené. Barva květů však závisí i na odrůdě, kterou máte. Rostliny pěstované uvnitř hnojte během aktivního růstu a kvetení jednou týdně. Když květy odumřou, rostliny hnojte jen jednou za měsíc a začátkem podzimu je přestaňte hnojit úplně.
Jak a kdy řezat interiérové hortenzie
Záleží na odrůdě. Například Hydrangea macrophylla nepotřebuje výrazný řez na povzbuzení kvetení v následujícím roce. Nejlepší dobou na stříhání hortenzie je však bezprostředně po ukončení kvetení v létě. Nestříhejte je na podzim, v zimě nebo na jaře. Je dobré po odkvětu odstranit zvadlé květy, aby rostlina vždy vypadala pěkně. Když prořezáváte, odřežte odumřelé nebo slabší stonky. Je však nutné ponechat si část starého dřeva/stonek, aby rostlina opět kvetla.
Můžete hortenzii pěstovanou uvnitř vysadit později ven?
Hortenzie pěstované v interiéru je možné vysadit na zahradu. Před přesazením ven se ujistěte, že pominula hrozba mrazu. Vyberte částečně slunné místo, kam se vejdou třímetrové až čtyřmetrové keře. Do půdy aplikujte hnojivo pro kyselomilné rostliny podle návodu.
Hnědnoucí listy? Suché květy?
Hortenziím pěstovaným v interiéru se daří spíše v chladnějších místnostech než v teple, hlavně během kvetení. Když okraje listů zhnědnou a seschnou, je to znamení, že v místnosti je příliš teplo.
Zhnědlé okraje též mohou signalizovat nahromadění soli na kořenovém systému. Je-li tomu tak, vyplatí se opláchnout kořeny a rostlinu znovu zasadit do čerstvé půdy. Pokud květy vypadají suché, vezměte si rozprašovač a jemně je postříkejte. Hortenzie jsou jedny z mála rostlin, které dokáží čerpat vlhkost okvětními lístky.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com