Zdroj: Shutterstock

Jak si doma předpěstovat sazenice

04. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Některé druhy zeleniny mají velmi dlouhé vegetační období a je možné, že v našich podmínkách byste se dočkali jen velmi slabé úrody. Proto je dobré si rostlinky předpěstovat ze semen. Jak na to?

1. Správný termín výsevu

To, zda je danou rostlinu nutno předpěstovat, zjistíte celkem snadno z návodu na sáčcích s osivy. Obvykle je to srozumitelnou formou uvedeno na zadní straně. Vhodné je si to zjistit ještě dříve, v době, kdy plánujete, co všechno chcete v nejbližší sezóně pěstovat. Předpokladem toho, že získáte kvalitní a životaschopné sazenice, je totiž správný termín výsevu. Ten bývá zpravidla u každého druhu zeleniny nebo letniček odlišný.

Výběr osiva na předpěstování

Zdroj: Shutterstock

2. Osivo od osvědčených prodejců

Osivo nakupujte u osvědčených prodejců. Odolejte nabídce laciného, ale neznámého osiva, které nemusí mít potřebnou klíčivost. Stejný problém mohou mít akční balíčky z předešlých sezón.

Klíčivost osiva zeleniny se pohybuje od jednoho roku do deseti let, takže pokud vám nějaká balení zbyla z minulého roku, je dobré provést nejprve zkoušku klíčivosti. Pár semen uložte na navlhčený filtrační papír. Udržujte ho vlhký několik dnů a zjistíte, jak semena klíčí. Je dobré vědět, že nejdelší klíčivost mají luštěniny a plodová zelenina.

Předpěstování sazenic ze semen

Zdroj: Rural Sprout

3. Stanoviště pro sazenice

Kvalitní sazenice získáte, když je předpěstujete ve vytápěném skleníku, později můžete výsevy realizovat i v pařeništi (ne však všechny druhy). K mladým rostlinám ve skleníku se dostává dostatek světla ze všech stran, jsou pevné, rovnoměrně rostlé, bohatě olistěné a ne vytáhlé. Pokud skleník nemáte, umístěte sazenice na dostatečně světlý parapet, kde nehrozí průnik chladu zvenčí.

VĚDĚLI JSTE…?

Když pěstujete sazenice za plastovými okny, stává se, že jsou tenké a vytáhlé. Důvod může být ten, že současná okna filtrují určité spektrum slunečního záření, které rostlinám následně chybí. Tento problém je možné vyřešit pomocí růstové LED lampy, která rostlinám chybějící část slunečního svitu nahrazuje.

4. Výsevní nádoby

Výsevní nádoby nemusejí být moc hluboké, stačí deset centimetrů vysoká vrstva substrátu. Každá nádoba, ve které plánujete předpěstovat sazenice, musí mít na dně otvory pro odtok přebytečné zálivkové vody, jinak hrozí, že bude substrát trvale promáčený a sazenice budou zahnívat. Často se zapomíná, že nádoby musejí být před použitím čisté a důkladně vydezinfikované.

Výsevní nádoby na předpěstování

Zdroj: Shutterstock

5. Dostatek světla a optimální teplota

Výsevy musejí být vždy na světle, vyhněte se však přímému slunečnímu světlu, které může na citlivých listech mladých rostlinek způsobit popáleniny. Optimální teplota je asi 20 až 25 °C.

U některých rostlin však musíte teplotu přizpůsobit. Například semena papriky klíčí při teplotě až do 30 °C, po vyklíčení je nutné teplotu snížit asi na 20 °C, v noci může být i nižší, kolem 16 až 17 °C. Semena rajčat klíčí při teplotě asi 25 °C. Když má rostlina optimální teplotu, ale málo světla, může se příliš vytáhnout a lámat. Taková sazenice je potom téměř nepoužitelná.

Přečtěte si také:
Vyplatí se pěstovat plodiny ve vyvýšených záhonech? Než se pro ně rozhodnete, poznejte všechny výhody a nevýhody.

6. Rovnoměrné zavlažování

Výsevy rovnoměrně zavlažujte odstátou vodou. Substrát by měl mezi každou další zálivkou jen mírně proschnout – je to lepší, než kdyby byl stále přemokřený, protože by hrozila tvorba plísní. K zavlažování použijte postřikovač, ne PET lahev s vodou, při jejímž použití hrozí vyplavení semen. Prostor, kde máte umístěny mladé rostliny, průběžně větrejte (ale ne ve dnech, kdy je mráz). Výsevy vždy během větrání odsuňte dál od okna.

Zavlažování sazenic

Zdroj: Lee Valley

7. Klíčení

Klíčení trvá u jednotlivých druhů různě dlouho. Někdy semena vyklíčí překvapivě rychle. Jindy se však musíte vyzbrojit trpělivostí, klíčení trvá déle, což může způsobit obavy, zda daná semena vůbec vyklíčí. Buďte trpěliví, v žádném případě substrát nenarušujte ani nekypřete.

Pokud nedodržíte doporučený termín výsevu, nebudete mít v optimálním termínu výsadeb do volné půdy, což je začátek až polovina května, vhodné sazenice připraveny. V případě zeleniny to může způsobit pozdější úrodu, u květů pozdější nástup kvetení.

Přečtěte si také:
Moderní stodola pro trvalé bydlení s dílnou a prostornou zahradou stvořenou pro pěstování rostlin a chov zvířat

8. Substrát na předpěstování

Vždy použijte substrát přímo určený na předpěstování sazenic, který má neutrální pH, jemnější strukturu a nižší obsah živin. V tomto prostředí rostliny klíčí rovnoměrně a více méně spolehlivě. Trendem jsou takzvané supresivní substráty, které mohou pomoci zamezit padání klíčních rostlin. Nikdy nepoužívejte zeminu ze zahrady nebo z kompostu ani substrát z minulého roku. Zemina musí být sterilní, propařená.

NÁŠ TIP

Část substrátu nechejte bez úpravy a část prosejte. Pozor, používejte výhradně substrát určený k výsevu a rozmnožování! Jde o odlehčený, vzdušný substrát na bázi rašeliny, který je sterilní. Neobsahuje semena plevele, spory hub či zárodky chorob. Kvůli nim nejsou vhodné zahradnický substrát, zemina ze zahrady ani prosetý kompost.

9. Výsev semínek

Čerstvé osivo lze vysévat do řádků nebo na široko, což znamená, že semínka vysejte rovnoměrně na celou plochu, kterou jste si vybrali. Sejte spíše řidčeji, aby měly jednotlivé rostliny během svého vývoje dostatek místa.

Jemnější osivo stačí jen přitlačit k substrátu, nezasypávejte ho – klíčí na světle. Větší zasypejte tenkou vrstvou substrátu. Osivo okurek nebo košťálovin sejte hlouběji. Výsevy si nezapomeňte označit. V rámci jedné nádoby vysévejte vždy jen jeden druh nebo kultivar.

Přečtěte si také:
Vyrobte si na zahradě kompost pro rostliny a snižte tak množství odpadu

10. Pikýrování rostlin

Pikýrovat byste měli tehdy, když mají mladé rostliny dva pravé listy (kromě klíčních). Díky pikýrování rostliny zpevní, vytvoří si kvalitní kořenový bal a na záhonu se později snáze ujmou. Pikýrovacím kolíkem opatrně podeberte sazenici z výsevní misky a přeneste do připraveného malého květináče nebo sadbovače. Vložte do připravené jamky, kořínky zahrňte substrátem a rostlinu zavlažte. U mnoha rostlin (například celeru) dejte pozor, abyste nezasypali listové srdíčko.

Pikýrování mladých rostlin

Zdroj: Gardener´s World

Postup: Jak získat kvalitní sazenice

Při troše trpělivosti vypěstujete ze semen téměř všechny druhy zeleniny, okrasné letničky i mnoho trvalek. Pěstování ze semínek je pro mnoho lidí nejen finančně výhodnou záležitostí, ale i příjemným odpočinkem a tvořivou činností. Je třeba však začít včas.

Budete potřebovat

  • substrát na výsev
  • výsevní miska
  • osivo zeleniny
  • zahradnická lopatka
  • jmenovka a tužka
  • pravítko
  • rozprašovač nebo konev se zalévací růžicí

Pracovný postup

1.

Připravenou nádobu naplňte substrátem ve dvou vrstvách. Dolů dejte hrubší frakci a nahoru najemno prosetou.

Postup_01_Veselsky

Zdroj: Dano Veselský

2.

Do poloviny naplněnou misku opatrně upěchujte, uprostřed i po bocích. Důležité je, aby byl substrát rovný, nesmí v něm být prohlubně.

Postup_02_Veselsky

Zdroj: Dano Veselský

3.

Ještě před rozbalením osiva si na etiketě ověřte hloubku výsevu a nároky na světlo. Semena, která klíčí na světle, nezasypávejte.

Postup_03_Veselsky

Zdroj: Dano Veselský

4.

Vysévat se dá buď na široko, nebo do řádků. Výsev na široko je praktický. Vzdálenost semen v řádcích má být minimálně 5 cm.

Postup_04_Veselsky

Zdroj: Dano Veselský

5.

Sejte rovnoměrně a tak, aby se semena navzájem nedotýkala. Způsobuje to problémy při klíčení. Osivo nesejte příliš hluboko.

Postup_05_Veselsky

Zdroj: Dano Veselský

6.

Jsou-li semena nahusto, můžete je v řádku opatrně rozložit. Sazenice budou pevnější. Nakonec osivo jemně zasypejte a utužte deskou.

Postup_06_Veselsky

Zdroj: Dano Veselský

7.

Utužený substrát zavlažte. Použijte buď rozprašovač, nebo konev se zalévací růžicí. Nezavlažujte proudem vody, mohli byste semena vyplavit, případně smíchat různé druhy.

Postup_07_Veselsky

Zdroj: Dano Veselský

8.

Praktické je, když si výsevy označíte. V rámci jedné nádoby si totiž můžete vysít nejen více druhů zeleniny, ale i různé odrůdy téhož druhu.

Postup_08_Veselsky

Zdroj: Dano Veselský

Text: Daniel Košťál, Katarína Paukeje
Foto: Dano Veselský, Rural Sprout, Lee Valley, Gardener´s World, shutterstock.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: pestovani zeleniny rady a tipy sazenice semena užitkova zahrada výsev
Sdílejte článek

Diskuze