Vánoční zahradní dekorace
Zdroj: istock.com

Jak slavit Vánoce na zahradě: Vytvořte si tu pravou vánoční atmosféru

23. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Vánoce jsou tu. To znamená, že pravděpodobně přemýšlíte o vánoční výzdobě svého domu, pokud jste to tedy ještě neudělali. Přemýšleli jste ale o tom, že byste vánočního ducha přenesli i na zahradu? Venkovní vánoční výzdoba se v posledních letech stala mnohem extravagantnější a obyčejný řetěz venkovních světel jako dekorace již nemusí stačit. Zároveň se naše zahrady staly součástí prostorů, kde rádi odpočíváme a bavíme se s přáteli, tak proč toho nevyužít a zahradu si svátečně nevyzdobit.

Přenést vánoční oslavy na zahradu je opravdu snadné, zde je několik snadných nápadů, jak si ze zahrady vytvořit vánoční ráj!

Zahradní nábytek

Hosté vaší oslavy budou samozřejmě potřebovat místo k sezení a odpočinku a také stoly na slavnostní pohoštění. Nádherný ratanový nábytek vypadá na zahradě krásně, je odolný vůči povětrnostním vlivům, a navíc se velmi snadno čistí a udržuje. Pokud budete chtít nějaké doplňky, zapůjčte si je od přátel nebo rodiny.

Zahradní nábytek pokrytý sněhem

Zdroj: istock.com

Nikdo si nevšimne toho, pokud bude výzdoba trochu nesourodá. Většina lidí se spíše bude starat o to, aby se na vaší oslavě dobře bavila. Přidejte další polštáře a přehozy ve svátečních barvách a vaše terasa, balkon či zimní zahrada se stanou dokonalým místem pro vaši kouzelnou venkovní vánoční oslavu.

Vánoční dekorace

Dále je třeba přidat trochu vánočního kouzla pomocí spousty svátečních dekorací. Musíte se ale nejdříve rozhodnout pro barevné schéma vánočního večírku (jinak by se barvy mohly nevhodně nakombinovat a celá výzdoba by nepůsobila hezky a sladěně). Zda zvolíte klasiku v podobě červené a zelené, zda zvolíte decentní barvy, jako jsou stříbrná a ledově modrá, nebo zda vánočnímu večírku dodáte trochu energie pomocí zářivé oranžové a čajové – to už je pouze na vás.

Nezapomeňte ozdobit vánočními ozdobami a dekoracemi také stromy, keře a živé ploty na vaší zahradě, které tak okamžitě dodají prostoru vánoční atmosféru. Můžete přidat několik stálezelených girland na zábradlí kolem terasy nebo balkonu, které zjemní jejich vzhled a pomohou oživit vaši zimní party. Svým venkovním květináčům můžete dodat vánoční atmosféru přidáním svátečních ozdob a stuh. A proč to neudělat s ozdobným sněhulákem, saněmi nebo dokonce samotným Ježíškem!

Přečtěte si také:
Jaké jsou trendy pro Vánoce 2022? Vítězí přirozenost a příroda!

Slavnostní osvětlení

Vánoce by nebyly Vánocemi bez blikajících světýlek (na tom se jistě mnozí z nás shodnou), a pokud jde o světýlka na venkovní vánoční večírek, hlavní pravidlo zní „čím více, tím lépe“! Můžete jimi ozdobit okna a dveře, obložit živé ploty. Dřevěné ploty pak ozdobte světelnými sítěmi, venkovní vánoční světla zavěste kolem zábradlí. Skleněné nádoby naplněné drobnými bílými světýlky vypadají kouzelně nebo můžete do velkých venkovních luceren umístit velké sloupové svíčky, které budou působit dramatičtěji.

Vánoční osvětlení a dekorace na zahradě

Zdroj: istock.com

Samozřejmě musíte zajistit také dostatek světla, aby všichni dobře viděli. Pro tento účel však mohou být běžná venkovní světla příliš ostrá. Možná byste měli zvážit výměnu obvyklých žárovek za žárovky s nižším příkonem, aby se vaše zahrada koupala v jemném světle, které nechá mihotavá světla zářit. A nezapomeňte také na osvětlení cest a chodníků. Solární světla poskytují jemnou záři, která dodá atmosféru, ale také umožní vašim hostům vidět, kudy jdou.

Pohoštění

Každý večírek samozřejmě potřebuje dobré pohoštění, a pokud plánujete vánoční večírek pod širým nebem, je důležité se na to pořádně připravit. Abyste co nejlépe využili pobytu venku, můžete jídlo připravit buď na grilu nebo nechat hosty opékat marshmallows na špejlích u ohniště. Další skvělou možností je podávat pikantní chilli nebo husté polévky v hrníčcích, aby si hosté mohli při jídle zahřívat ruce.

Zřízení provizorního baru na zahradě usnadní hostům občerstvit se, aniž by museli neustále chodit dovnitř a ven z domu. Nemusí to být nic přepychového, stačí stůl se sklenicemi, nápoji a kbelíkem na led. Můžete také nabídnout horké nápoje, jako je svařené víno, teplý kořeněný mošt nebo krémová horká čokoláda.

Přečtěte si také:
Jak si prodloužit krásu zahrady na celý rok

Venkovní vytápění

Určitě budete chtít, aby se hosté na vašem vánočním večírku cítili příjemně. Plynová terasová topidla jsou velmi účinná, ale nejsou příliš šetrná k životnímu prostředí a jejich provoz je také poměrně nákladný.

Zde je tedy několik dalších možností vytápění. Kromě pokrytí zahradního nábytku přehozy, aby vypadal a působil útulně, můžete také zajistit spoustu měkkých, teplých přikrývek, které si hosté budou moci vzít, pokud jim bude zima. Silné deky pomohou ochránit vaše hosty před studeným průvanem a přístřešek zase ochrání vaši terasu nebo balkon před náhlými dešti.

Vánoční oslavy venku na zahradě

Zdroj: istock.com

Ohniště je další fantastický způsob, jak udržet hosty v teple, a navíc působí velmi příjemným dojmem, takže budou vaši hosté nadšeni. Při posezení u praskajícího ohně s příjemnou, hřejivou dekou na pohodlném ratanovém nábytku se vaše zahrada promění v hotový vánoční ráj! S trochou plánování zjistíte, že je velmi snadné proměnit svou zahradu v kouzelnou vánoční říši divů.

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: vánoční dekorace vanoční inspirace vánoční punč venkovní osvětlení
Sdílejte článek

Diskuze