Jak úspěšně pěstovat rajčata
Zdroj: istock.com

Jak získat bohatou úrodu rajčat dokonce i při pěstování na balkóně?

12. 03. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Bohatá, zdravá a chutná úroda rajčat je snem každého zahrádkáře. Jestli se vám dosud příliš nedařilo, přečtěte si následující rady úspěšných „rajčatářů“. Zužitkujete je při pěstování ve velkém i v malém, na záhonech či v nádobách. Dokonce i při pěstování na balkóně!

1. Rajčata pěstujte každý rok na jiném místě

Střídání plodin v zahradě znamená, že je nevysazujeme na místo, kde rostly už minulý rok. Ačkoliv některým rostlinám nevadí růst dva tři roky na tomtéž místě, v případě rajčat rozhodně neriskujte a každý rok je vysaďte jinam. Proč? Když je zasadíte do téže půdy, ve které jste je pěstovali minulý rok, okamžitě je vystavujete riziku.

Rajčata jsou mimořádně náchylná na choroby. A to speciálně na ty, které pocházejí z půdy. Příkladem je plíseň rajčat, kterou způsobují spory v zemi. Bohužel čím déle pěstujete rostliny ve stejné půdě, tím snáze je tyto spory infikují.

Přečtěte si také:
Vyplatí se pěstovat plodiny ve vyvýšených záhonech? Než se pro ně rozhodnete, poznejte všechny výhody a nevýhody.

Rostliny rajčat potřebují pro zdravý růst vápník, fosfor, dusík, draslík a mnoho dalších mikroživin. Při pěstování ve stejné půdě jich nebudou mít dost. Pěstujete-li rajčata v květináčích nebo v nádobách, každý rok vyměňte půdu za čerstvou.

2. Rajčata zasaďte hluboko

Jednou z největších chyb, které pěstitelé rajčat dělají, je, že nesadí svá rajčata dostatečně hluboko.

Hluboká výsadba pomáhá rostliny chránit během dlouhého horkého vegetačního období a poskytuje též větší podporu pro rostliny, aby zvládly vítr, silné deště a prudké letní bouřky. Při hluboké výsadbě totiž vyrostou podél celého stonku nové kořeny. Více kořenů umožňuje rostlině lépe absorbovat živiny.

Vysazování sazenic rajčat

Zdroj: istock.com

Jak hluboko sazenice rajčat sadit? Nebojte se je zasadit i deset až patnáct centimetrů do hloubky, samozřejmě podle druhu a velikosti sazenic. Nevadí, že zakryjete i první pár listů.

Při výsadbě nezapomeňte na hnojení. Vykopejte hlubokou jamku a přidejte hnojivo – výborně funguje například vermikompost. Můžete přidat trochu kávové sedliny či vaječných skořápek.

3. Oporu přidejte k rajčatům už při výsadbě

Téměř všechny druhy rajčat potřebují oporu. Mnozí pěstitelé ji přidávají, až když rostlina povyroste a skutečně ji potřebuje, aby se nezlomila. Avšak když přidáte oporu rostlinám hned při výsadbě, snížíte riziko poškození kořenů a nesešlapete půdu v jejich okolí.

4. Mulč od prvního dne

Mulčování rostlin rajčat je obrovským klíčem k úspěchu. Hraje hlavní roli ve zdravotním stavu a při produkci rajčat, právě proto je dobré přidat mulč hned po výsadbě.

Mulčování pomáhá regulovat teplotu půdy. Chrání půdu a živiny v ní před erozí během silných dešťů. Zabraňuje růstu plevele. Jako mulč dobře funguje vrstva slámy, posekané trávy nebo nasekaného listí.

Přečtěte si také:
Vyrobte si na zahradě kompost pro rostliny a snižte tak množství odpadu

5. Nechoďte k rostlinám příliš blízko

Další velkou chybou zahrádkářů je chození a práce příliš blízko rostlin. Ve skutečnosti čím více se budete držet mimo půdu kolem rajčat, tím lépe budou růst. Stoupání na kořenovou zónu rostlin zhutňuje půdu a nebudou se umět rozvinout na maximální kapacitu.

Starostlivost o rajčata v zahradě

Zdroj: istock.com

6. Rajčata stříhejte brzy a často

V neposlední řadě – nebojte se rostliny rajčat během růstu ořezávat. Je to nutné pro udržení zdravých rostlin, budou mít více vzduchu a světla, což pomáhá při kvetení a produkci plodů. Také se vám budou lépe zalévat.

Důležité je odřezat spodní listy, aby nepřicházely do kontaktu s půdou a vodou při zalévání. Tento krok též ztěžuje zahradním škůdcům najít si cestu na rostliny.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: pestovani zeleniny rajčata užitkova zahrada
Sdílejte článek

Diskuze

  • Snůška polopravd, navíc tomu autorka nerozumí, nebo to obšlehla z cizího jazyka a nechala si to přeložit překladačem. Stříhat spodní větvičky – co to je u rajčete? Adi myslí spodní listy. Rostliny ořezávat – další odborný výraz – zřejmě vylamování zálistků. Nechodit k rajčatům blízko – co tím myslí? To se budou rajčata trhat trháčkem na teleskopické tyči? Mulčovat od počátku – ale na fotce jsou rajčata bez mulče. Atd.

    Viki Vikina