Zdroj: istock

Jaké práce je nutné vykonat v zahradě ještě před příchodem jara

03. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Víte, co je třeba udělat v zahradě v únoru, abyste byli připraveni na příchod jara? Připomeneme vám základní práce v okrasné, užitkové zahradě a ve skleníku, abyste si mohli jaro v zahradě vychutnat co nejvíce.

Práce v okrasné zahradě

Předtím, než vhupneme do prvních jarních dnů, je dobré provést několik úkonů v okrasné zahradě. V prvé řadě zřežte listnaté okrasné trávy, které zůstaly přes zimu venku. Ideální je udělat to ještě dříve, než se objeví čerstvé výhonky. Pokud pěstujete sněženky, po odkvětu rozdělte velké trsy a přesaďte je, abyste vytvořili nové záhony. Také rozdělte přehuštěné trsy bylinných trvalek a trav.

Přečtěte si také:
Osm největších trendů, které uvidíme v zahradách v roce 2022

Protože listnaté keře jsou ještě v klidu, můžete je přesadit na vhodnější místo. Po odkvětu ostříhejte v zimě kvetoucí keříky. Zřežte boční výhonky vistárie na tři pupeny od základny, tak podpoříte bohaté kvetení. Stříhejte i břečťan a jiné popínavé rostliny, když přerostly svůj prostor. Kolem základny růží a jiných kvetoucích keříků nasypejte hnojivo s pomalým uvolňováním nebo kvalitní hnůj.

Údržba v zahradě

Zdroj: istock

Práce v ovocné a zeleninové zahradě

Dokončete zimní řez ovocných stromů a měkkého ovoce včetně jablek, podzimních malin a černého rybízu. Na rostliny jahod položte netkanou textilii nebo rouno, abyste nastartovali jejich růst a podpořili brzkou úrodu. Ovocným stromům a keřům dopřejte draselné hnojivo, podpoříte tvorbu plodů.

Přečtěte si také:
Kouzelná zahrada s atmosférou starých časů

Není-li země zamrzlá, můžete vysazovat ovocné keře a stromy. Když předpovídají mráz, chraňte květy venkovních broskvoní, nektarinek a meruněk (pokud už vykvetly) rounem. Též v zeleninové zahrádce je dost práce. Připravte záhony na setí tak, že je důkladně vyplejete a potom zakryjte silnou vrstvou zahradního kompostu. Do obohacené půdy můžete zasadit rebarboru. Zkontrolujte staré balíčky semen – vyzkoušejte, zda se je ještě vyplatí vysadit. Položte pár semínek na vlhký kuchyňský papír, pokud nevyklíčí, použijte nová semínka. Posbírejte přezimující slimáky schoulené v prázdných květináčích a skrytých koutech, abyste snížili jejich populaci v zahradě.

Klíčící rostliny v zahradě

Zdroj: istock

Práce ve skleníku a v interiéru

Nejdůležitější prací před začátkem jara ve skleníku je odstranit všechny vybledlé nebo žloutnoucí listy z přezimujících rostlin, abyste předešli houbovým chorobám. Umyjte zasklení skleníku zvenčí i zevnitř, aby dovnitř proniklo co nejvíce světla.

Klíčící rostliny v zahradě

Zdroj: istock

Hrášek vysejte do hlubokých květináčů a udržujte ho na místě bez mrazu – ve skleníku nebo na slunném parapetu. Měkké plodiny, jako jsou rajčata a chilli papričky, vysejte do vyhřívaného rozmnožovače nebo na teplý slunný parapet. Do podnosů můžete zasadit i hlízy jiřin, abyste podpořili vývoj výhonků, které potom použijete jako odřezky. V květináčích v interiéru vysaďte letní cibuloviny, včetně begónií, gloxínií, lilií. Přezimované fuchsie zřežte a zvyšte frekvenci zalévání, abyste je podnítili k růstu.

Přečtěte si také:
Majitel si počkal, než vyroste zahrada, až potom přišel na řadu dům

Údržba zahrady v únoru

Hnoj v zahradě

Zdroj: istock

Předpěstované sazenice je před vysazením ven nutno otužovat. Nyní je vhodná doba na to, abyste si připravili nebo koupili rám na jarní otužování mladých rostlin. Rostliny, které poškodil mráz nebo vítr, odstraňte nebo ostříhejte, nenechávejte poškozené části rostlin ležet na zemi. Zlepšete kvalitu půdy rozsypáním zahradního kompostu nebo kvalitního hnoje na záhony. Vytřiďte a vyčistěte tyčky, podpěry rostlin a další pomůcky na pěstování, abyste je měli připravené na jarní použití. Proveďte servis zahradní techniky, kterou používáte – sekačky a zahradní elektrické nářadí.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: okrasná zahrada okrasné keře ovocné dřeviny práce v zahradě skleníky zeleninová zahrada
Sdílejte článek

Diskuze