Jedlé okrasné rostliny, které nesmí chybět na žádné zahradě
Mezi jedlými rostlinami najdete celou řadu druhů, které jsou zároveň i okrasné. Výčet těchto rostlin začíná některými aromatickými bylinkami a končí sortimentem drobného nebo netradičního ovoce.
Některé tyto rostliny jsou mnohdy prodávány pouze jako okrasné, takže je běžně pěstujeme na svých zahradách a mnohdy ani nevíme, jaké skvosty nám rostou na pozemku za domem. Nechte se inspirovat univerzálními rostlinami, které vás nadchnou zajímavým vzhledem, krásnými květy či atraktivním podzimním zbarvením. Mnohé z nich vás nezklamou ani v kuchyni.
Přečtěte si také: Feng-shui pro vaši zahradu
Současná doba přeje hlavně rostlinám, ze kterých je nějaký ten užitek, takže se výborně i v okrasných zahradách uplatňují tradiční ovocné stromy v čele s jádrovinami a peckovinami, ale stejně tak nesmí na žádné zahradě chybět ani bylinkoviště. Vždyť se některé bylinky pěstují dokonce i jako součást suchovzdorných prérijních trvalkových záhonů nebo v truhlíku na okně, kde navíc i pěkně vypadají. Zatímco jsme před několika desetiletími zcela zanevřeli na ovocné stromy, dnes je vnímáme jako navracející se tradici s krásnými květy, které navíc přináší i zdravou sklizeň. Pokud i vy patříte do skupiny zahrádkářů, kteří dají přednost rostlinám krásným a zároveň i využitelným pro přípravu různých pokrmů, jste na správném místě.
Bylinky a aromatické rostliny
Léčivé rostliny si získávají čím dál tím více stoupenců, a to nejen díky jejich uplatnění při přípravě léčivých nálevů nebo kořenících směsí. Jsou mezi nimi i druhy se zajímavými listy a květy. Do trvalkových výsadeb se běžně používají různé kultivary dobromysli obecné (Origanum vulgare), kterou seženete v kultivarech s kompaktním růstem nebo s panašovanými listy. Tato skromná trvalka je navíc zvláště zajímavá v době květu, kdy na její fialová květenství přilétnou opylovači. Tuto oblíbenou rostlinu uznávají i včelaři, je totiž silně medonosná. Podobně tomu je u zavinutky podvojné (Monarda didyma) nebo její kolegyně zavinutky trubkovité (M. fistulosa).
Tyto vzrůstné trvalky plného léta se perfektně hodí do bylinkových čajových směsí, ale určitě jimi nepohrdnete ani v řezané podobě nebo jako součást trvalkových záhonů s dobou hlavní působnosti v plném létě. Kromě těchto bylinek lze s dalšími tradičními trvalkami kombinovat saturejku horskou (Satureja montana), agastache (Agastache) nebo mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum), která se hodí hlavně do obrub záhonů nebo na střešní zahradu.
Přečtěte si také: Jak vybírat vhodné druhy rostlin do dětského pokoje
A co teprve levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia). Víte, že její sušené květy tvoří jednu z nedílných součástí provensálského koření? Navíc je výrazně suchovzdorná, takže se dá vysadit i na stanoviště, kde po celý den vládne slunce a kde během léta hrozí i déletrvající přísušek. Dále můžete do trvalkových záhonů na své zahradě vysadit oman pravý (Inula helenium), proskurník lékařský (Althaea officinalis), sléz lesní maurský (Malva sylvestris ssp. mauritiana) nebo třeba šalvěj lékařskou (Salvia officinalis).
Atraktivní jedlé dřeviny
Hitem současné doby jsou dřeviny označované jako drobné ovoce. Ačkoliv si jejich plody můžete koupit v obchodech již sklizené, vlastní sklizeň chutná vždy nejlépe. Navíc se některé z nich běžně používají do výsadeb v okrasné zahradě. Mezi běžně používané druhy tak patří například muchovníky (Amelanchier). Krásnými bílými květy a podzimním zbarvením listů v odstínech žluté, oranžové až sytě růžové překvapí muchovník Lamarckův (A. lamarckii), muchovník olšolistý (A. alnifolia), muchovník stromovitý (A. arborea) nebo muchovník oválný (A. ovalis).
Tento bohatý rod brzy na jaře vykvétá sněhově bílými květy, ze kterých se během léta vytvoří temně fialové plody, které vzhledem i chutí připomínají plody borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum), kterou lze mimochodem považovat také za okrasnou rostlinu, protože na podzim své listy barví do sytě oranžově růžové barvy, takže na sebe strhne veškerou pozornost. Kromě těchto rostlin se skvěle uplatní také dřín obecný (Cornus mas), náš domácí keř, který byl v minulosti téměř vyhuben díky kvalitě svého dřeva, které se používalo na výrobu násad pro sekyrky. Okrasná funkce tohoto keře nebo menšího stromu spočívá v jasně žlutých květech, které se rozvinou brzy na jaře.
V létě se pak můžete těšit na temně rudé plody přitrpklé chuti, která ale v plné zralosti značně zesládne. Vyrobit z nich můžete třeba marmeládu nebo vitamínový sirup. Podobné uplatnění v kuchyni nabízí černý jeřáb, který jistě znáte jako arónii nebo temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa). Temně fialové plody dozrávají v červenci a mají typickou natrpklou chuť, která ale částečně zanikne při doslazení v marmeládách a sirupech nebo v pečeném čaji, kde se skvěle kombinuje s borůvkami nebo rybízem. Tento keř nebo roubovaný stromek oceníte hlavně na podzim, kdy se barví do podobného odstínu jako borůvka chocholičnatá.
Přečtěte si také: Jak pěstovat bylinky na zahradě
Pokud jste již zapomněli na mišpule obecnou (Mespilus germanica), kterou už na svých zahradách pěstovaly naše babičky, je na čase si vzpomínky na ní osvěžit. Mišpule v květnu nebo začátkem června vytváří atraktivní bílé květy, které se po opylení začnou měnit na hnědé malvičky. Ty se dají konzumovat po přemrznutí, kdy změknou a zesládnou, navíc nás zaujmou svým netradičním vzhledem. Mezi další druhy, které určitě stojí za to vyzkoušet, patří kdouloň obecná (Cydonia oblonga), brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) nebo třeba růže svraskalá (Rosa rugosa).
Text a foto: Lucie Peukertová