Zdroj: Shutterstock

Kočky nám kazí snahu o úrodu! Jak se jich zbavit? Díky těmto tipům se už o to nepokusí!

11. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Je jedním z nejtypičtějších obyvatel zahrad a zároveň oblíbeným domácím mazlíčkem. Kočky už od dávných dob patří k domům i zahradám. Může přitom jít o vaši vlastní kočku nebo tu od sousedů či z blízkého okolí. Ne všude je však kočka vítaná, i když je jisté, že dokáže často poskytnout i velký užitek. Například tím, že loví hlodavce. Přítomnost kočky v zahradě však může někdy být spojená s množstvím problémů.

Kočky ve své zahradě nechceme, i když se nám líbí a nepatříme mezi jejich nepřátele. Několik jich žije v našem okolí a pravidelně chodí i do naší zahrady. Zlobí nás, že pravidelně nacházíme rozhrnuté řádky a stopy po jejich drápcích i na kmeni jednoho ze starších ovocných stromů. Jak je odlákat?

Kočkám není jednoduché zabránit v tom, aby vstupovaly do zahrad v oblasti, ve které žijí. Něco však udělat můžete, čímž je částečně ze své zahrady odlákáte. Tak například čerstvé stopy po drápcích co nejdříve zatřete štěpařským voskem nebo vazelínou.

Kočce se to pravděpodobně líbit nebude a zřejmě se škrábáním u vás přestane. Kočky také vyplašíte silnějším proudem vody, což je vhodné využít hlavně tehdy, když je najdete rozhrnovat čerstvě založenou řádku. Využít na to můžete zahradní hadici nebo i dětskou vodní pistoli. Kočce tím určitě neublížíte, spíš ji od návštěv míst, kde ji překvapíte vodou, odlákáte. V prodeji také bývají různé repelenty, stačí jimi nastříkat suchý povrch tam, kde není kočičí návštěva vítaná. Ale jejich účinnost nebývá vždy zaručená. Vysadit si též můžete některé rostliny, které kočky odpuzují.

kočka v zahradě

Zdroj: Shutterstock

K takovým patří například kakost či routa. Dejte si však pozor i na jiné věci, kočky lákají například rozvěšené ptačí budky, otevřené kompostéry, případně jezírka s rybami apod. Všeobecně také platí, že tito tvorové vyhledávají bujnější zahrady či výsadby a též trávník přírodnějšího charakteru. Odradit od návštěvy u vás je může i častější zavlažování porostů na listy, dokonce přítomnost automatického zavlažovacího systému. Nesnesou vlhký trávník. Osvědčuje se i vydatnější zavlažování porostů u hranic pozemku a také výsadba rostlin do hustších sponů.

Přečtěte si také:
Kočičí pasti: Běžné, ale nebezpečné situace pro zvědavé mazlíčky

Nedávno jsme se nastěhovali do nového domu a na jaře chceme začít se zakládáním zahrady. Máme však i dvě kočky.

Slyšela jsem, že některé rostliny je intenzivněji přitahují a dokážou v jejich blízkosti setrvat déle, lehají si na ně, a mohou je dokonce úplně zlikvidovat. O jaké druhy jde? Těm se při výsadbě vyhneme.

Týká se to například máty. Kočky tuto bylinku milují, rády ji vyhledávají, lehají si do jejího porostu a někdy i okusují mladé mátové výhonky. Velkým lákadlem je však pro ně zejména porost šanty. Tuto krásně a dlouho kvetoucí trvalku si často zvolí jako strategické místo na ležení a dokážou ji v době, kdy je nejkrásněji rozkvetlá, úplně polámat.

Naštěstí tato rostlina dobře regeneruje. Láká je též vůně kozlíku, mají rády i listy olivovníku (ten však neničí) a často se vyskytují i v blízkosti meduňky či jiných bylinek. V neposlední řadě mají rády kmeny stromů, které však mohou poškodit drápáním, proto se raději vzdejte vzácnějších dřevin s atraktivním kmenem.

kočka v zahradě s květinami

Zdroj: Shutterstock

V supermarketu jsem si všimla květináče s vyrostlou sytě zelenou trávou. Prý je určená pro kočky. Dá se pěstovat i venku na dvoře, nebo je určená jen do interiéru?

Mám totiž kočku a ráda bych jí tuto zeleň dopřála. Máme jen menší, převážně vydlážděný dvůr a na něm pár květináčů s dřevinami. Vím, že kočky ocení hlavně trávovité rostliny, ale u mne doma také nejsou.

V tomto případě jde o šáchor (Cyperus zumula), který je určený spíš na pěstování uvnitř. Během léta si však tuto rostlinu můžete vysadit i do dekorativních květináčů a dopřát ji tak své kočce. Je to jinak na pohled celkem pěkná rostlina, potřebuje dostatek vláhy, aby byla svěží, rychle rostla a nežloutla.

Pokud máte jen menší dvůr, kočka si pravděpodobně zeleň, kterou potřebuje na perfektní trávení, určitě najde, ať už u vás, nebo v okolí, ale nic se nestane, když jí v tom trochu pomůžete. Zakoupíte i speciální směsi travních osiv, které stačí vysít a dát na místo, kde se kočky rády zdržují.

Přečtěte si také:
Připravte se na sezónu: S tímto průvodcem budete mít květnoucí zahradu a dobrou úrodu

Jaké rostliny pěstovat v interiéru, jehož součástí je i kočka? Které naopak vhodné nejsou?

K rostlinám, které můžete ve svém bytě bez obav pěstovat a neublíží kočce, patří například zelenec (Chlorophytum comosum), šáchor (Cyperus alternifolius), ale například i bokarnea (Beaucarnea recurvata). Když se stane, že kočka ožere listy, stačí tyto listy jednoduše odstranit. Rostliny se vyznačují silnou adaptační schopností, vyženou co nevidět nové výhonky a listy. Bokarnea upoutá mohutným stonkem s listy.

Kmen této rostliny výborně odolává i ostrým kočičím drápkům. Kočky si totiž často myslí, že jde o sloup na škrábání. Kočkovité šelmy navíc pokládají listy této rostliny za neodolatelné. Vyhněte se hlavně jedovatým a jinak nebezpečným druhům. Je jich velké množství. Z těch nejznámějších zmíním difenbachii, filodendron, monsteru, kodieum, juku, aloe, sansevieriu nebo také často pěstované dracény, fíkusy, lopatkovce, břečťan nebo toulitku.

kočka v zahradě

Zdroj: Shutterstock

Jaká jsou pravidla, pokud chceme, aby se kočka cítila v naší zahradě dobře a zároveň jí neškodila? S čím musíme počítat?

Kočce se snažte vytvořit prostor, kde si bude realizovat svoje potřeby, kde může hrabat, případně se vyhřívat. Jinak si takové místo najde sama, což se vám nemusí líbit. Kočky mají rády také místo s vyšším trávníkem, nechte jim proto takový kousek někde na slunečném místě. Vytvořte jim též místo, kde si mohou ostřit drápky.

Může to být odříznutý kus pařezu ze stromu, který se možná chystáte odstranit. Připravte jim i širší květináč s pískem, rády se v něm uvelebí. Jinak byste museli do výsadeb v květináčích napíchat tyčky, aby se nestaly kočičím ležením.

FOTOGALERIE

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis jaro V zahradě

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: kočky poradna
Sdílejte článek

Diskuze