Přírodní jezírko s bujnou vegetací vyhledávají různé druhy obojživelníků a hmyzu, ktrý je vázán svým životem na vodu. foto: Lucie Peukertová

Krásné vodní prvky do různých stylů zahrad

14. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Voda do zahrady neodmyslitelně patří již od dávných dob. Své místo najde v malé i rozměrné zahradě, chce to jen trošku popřemýšlet, jakému typu a stylu vodního prvku dáte přednost. V současné době jsou zvláště oblíbené asijské typy vodních prvků, ovšem ty se nehodí úplně všude. Mezi klasiku českých zahrad stabilně řadíme okrasná jezírka a koupací biotopy, které hrdě nahrazují klasické zahradní bazény s chemicky upravenou vodou.

Aby jezírko co nejvíce splynulo s okolí, je třeba jeho břehy osázet vhodnými rostlinami. foto: Lucie Peukertová

Aby jezírko co nejvíce splynulo s okolí, je třeba jeho břehy osázet vhodnými rostlinami. foto: Lucie Peukertová

Občas se necháme zlákat takovým ztvárněním vodního prvku, který se do zahrady vůbec nehodí. Pak může jezírko nebo jiný typ vodního prvku působit trošku cize v zahradní kompozici, ačkoliv by měl do zahrady příjemně zapadat. Pokud tedy chcete na svém pozemku vybudovat jezírko nebo koupací biotop, bude zřejmě nejlepší se poradit se zahradním architektem, který s vámi probere nejen velikost a hloubku, ale také jezírkovou technologii, která se postará o čistotu vody. Při výběru vodního prvku vždy berte v úvahu místo a styl zahrady. Zcela jiné pojetí vyžaduje venkovské a městské prostředí. Zatímco v přírodní kompozici budou přirozeněji působit vodní plochy zvlněných linií, v ryze moderní zahradě se zase nemusíte bát přímých linek a ostrých hran.

Asijské okrasné jezírko s chovem koi kaprů. foto: Lucie Peukertová

Asijské okrasné jezírko s chovem koi kaprů. foto: Lucie Peukertová

Kam umístit okrasné jezírko a biotop

Vodní plocha by měla být pokud možno většinou své hladiny položena na slunečné místo. Mnohem rychleji zde totiž roztaje led a rychleji naraší i vodní rostliny, bez kterých se voda neobejde. Koupací biotop ve stínu zřejmě moc často neupotřebíte, přeci jen vodu sluneční paprsky příjemně ohřejí a vy se budete moci hned vedle břehu slunit. Stejně tak neumisťujte vodní prvky do průtahu silného větru. Pokud přeci jenom trošku zainvestujete do jezírka, mělo by tvořit část kompozice, která ovšem bude komunikovat s okolní zahradou.

Asijský vodní prvek je třeba přirozeně zakomponovat k jezírku. foto: Lucie Peukertová

Asijský vodní prvek je třeba přirozeně zakomponovat k jezírku. foto: Lucie Peukertová

Propojit ho můžete například pomocí výsadeb pobřežních rostlin, které se přirozeně prolnou s klasickými okrasnými trvalkami. V okrasném jezírku bývají častými obyvateli kromě rostlin také ryby. V tomto případě si nechte poradit, kolik ryb by mělo do takto prostorného jezírka přijít. Mnozí majitelé jezírek totiž propadnou mánii a vodu doslova přerybní. Zvláště větší druhy ryb přitom vodu značně znečisťují, což je zřejmé i přes přítomnost filtrační soustavy. Voda tak mnohem rychleji zarůstá sinicemi nebo řasou a je proto nutné provést několik opatření, které upraví chemismus vody.

Čistou vodu v jezírku je možné udržet i bez složité jezírkové technologie. foto: Lucie Peukertová

Čistou vodu v jezírku je možné udržet i bez složité jezírkové technologie. foto: Lucie Peukertová

Jakou roli hrají vodní a bahenní rostliny

Zahradu si bez vegetace neumíme představit, ale stejně tak by některé druhy určitě neměly chybět ani v jezírku. Vodě dodávají přírodní charakter a navíc ji ještě i čistí. Samozřejmě vyžadují i specifickou údržbu. Zvláště na podzim je třeba jejich odumřelou hmotu z vody odstranit, aby se neukládala na dno, kde by tlela a obohacovala tak vodu o živiny. Druhy rostlin volte tak, aby jim vyhovovaly stávající podmínky i velikost hladiny.

Bahenní rostliny se vysazují do pobřežní zóny rovnou do štěrku bez substrátu, kde svými kořeny vstřebávají živiny z vody a tak ji čistí. Jednoduše by se tedy dalo říct, že právě rostliny mohou do značné míry vodu upravovat, navíc ji krásně oživí. Při výběru druhů si ovšem dejte pozor na ty rostliny, které by mohly jezírko během jediné sezóny zcela zarůst. Pokud v blízkosti vodní plochy vysadíte opadavé listnaté dřeviny, počítejte s tím, že vám na podzim nalétají do vody spadané listy, které budete muset zavčasu vylovit.

Voda v pohybu do zahrady vnáší příjemnou dynamiku. foto: Lucie Peukertová

Voda v pohybu do zahrady vnáší příjemnou dynamiku. foto: Lucie Peukertová

Drobné vodní prvky

Ne zrovna do každé zahrady se vejde tak velký prvek jako jezírko nebo koupací biotop. Mnohdy si vystačíte s drobnou fontánou, vývěrovým kamenem nebo ptačím pítkem. Tyto drobné doplňky většinou stačí umístit buď poblíž k terase, nebo na balkon, kde budou příjemně osvěžovat vodu zvláště během léta, nebo je zakomponovat do tematické části zahrady. Pokud vám na zahradě vyvěrá pramen, upravte jeho okolí na prameniště.

Vodní prvek nemusí být v žádném případě příliš velký, mnohdy dosáhnete zajímavého efektu i ptačím pítkem. foto: Lucie Peukertová

Vodní prvek nemusí být v žádném případě příliš velký, mnohdy dosáhnete zajímavého efektu i ptačím pítkem. foto: Lucie Peukertová

Voda v pohybu a v klidu

Možná vám to přijde stejné, ale věřte, že aktivita vody může do značné míry ovlivnit vaši náladu a atmosféru na zahradě. Například fontána nebo rychle tekoucí potůček budou do kompozice vnášet poměrně výrazný zvuk a dynamiku. Tekoucí voda také více zvlhčuje vzduch, což oceníte zvláště během horké sezony. U některých citlivějších jedinců může taková dynamika vyvolávat neklid. Naproti tomu voda v klidu působí uklidňujícím dojmem. Zahradní architekti ji často využívají pro optické zvětšení prostoru a pro zrcadlení okolních rostlin.

Vývěrový kámen. foto: Lucie Peukertová

Vývěrový kámen. foto: Lucie Peukertová

Finanční stránka věci

Ptačí pítka, vývěrové kameny nebo fontánky většinou nebývají finančně více náročné. Do peněženky budete muset ovšem sáhnout mnohem hlouběji v případě, že se pustíte do okrasného jezírka nebo koupacího biotopu. Tyto vodní plochy vás mohou vyjít i na několik stovek tisíc. Cenu prodražuje zvláště jezírková technologie, jejíž instalaci není dobré podcenit. Přeci jenom se stará o filtraci vody. Jen málokteré jezírko vydrží čisté i bez této technologie. Do velké míry záleží nejen na jeho velikosti a hloubce, ale také na kvalitě vody a na tom, zda v něm budete chovat ryby, které vodu poměrně dost znečisťují.

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: akát bahenní rostliny biotopy druhy jezírko kompozice okrasná zahrada okrasné dřeviny okrasné jezírko substrát vodní prvky vodní rostliny zahradní jezírka
Sdílejte článek

Diskuze