Zdroj: Shutterstock

Leden v zahradě: Objevte půvab keřů, které kvetou v zimě

06. 01. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Tipy a triky pro kvetoucí zahradu a dobrou úrodu.

Jejich květy se objevují v období, kdy jsou zahrady zahalené šedí. V zahradě tyto dřeviny rychle upoutají pozornost. Vyniknou před tmavším pozadím, například před porostem vždyzelených dřevin, jehličnanů nebo před vyššími zídkami. Je vhodnější situovat je blíže k domu, na místa, kde je uvidíte z oken domu nebo při přecházení. Vhodnější jsou pro ně chráněná místa. Je to i z toho důvodu, že květy většiny z těchto dřevin příjemně voní. Na chráněném místě se jejich vzácná, často sladká květinová vůně udrží ve vzduchu déle. Zahradu není vhodné těmito dřevinami přeplnit, dobré však je, pokud si alespoň jeden takový keř vysadíte.

Přečtěte si také:
Jak si prodloužit krásu zahrady na celý rok

V zimním období je nabídka těchto dřevin širší, dají se běžně koupit, avšak s jejich výsadbou je třeba počkat do jarních měsíců, kdy rozmrzne a prohřeje se půda. Do té doby bude lepší soustředit je na světlé chráněné místo a dopřát jim během dní, kdy je slunečno a nemrzne, trochu vláhy. Mnohé z těchto dřevin můžete dočasně pěstovat i v prostornějších vegetačních nádobách na větších terasách. Pokud jde o konkrétní druhy, k nejkrásnějším patří vilíny (Hamamelis). Na pěstování v našich zahradách se hodí více druhů a několik kultivarů. Pěkný je například vilín virginský (Hamamelis virginia) nebo vilín prostřední (Hamamelis x intermedia).

Květy působí křehce, přitom jsou dostatečně odolné.

Květy vilínů se otevírají často už v prosinci a přetrvávají na bezlistých větvích do března. Nápadné jsou však v jejich případě barevně výrazné okvětní lístky, které mohou být žluté, oranžové nebo bordó. Květy vilínu příjemně voní.

Vilín

K nejkrásnějším v zimě kvetoucím keřům patří vilíny. Zdroj: Shutterstock

Tyto dřeviny vyžadují slunečné nebo polostinné místo s kyselejší a mírně vlhkou půdou. Je potřeba počítat s tím, že se za pár let rozrostou do šířky a vytvoří vzhledově přitažlivý menší strom. V ideálních podmínkách vilíny dorůstají do výšky asi 3,5 m. Uplatní se zejména v moderních, ale i přírodních zahradách. Vilíny můžete dočasně pěstovat i ve větších květináčích. Z dalších druhů je oblíbená kalina bodnantská (Viburnum x bodnantense), která má nápadné růžové a příjemně voňavé květy seskupené do menších svazků. Na svazích, u schodů nebo plotů se zase rozroste nenáročný a rychle rostoucí jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum). Má dlouhé zelené k půdě se sklánějící výhonky, na kterých se objevuje množství jednoduchých žlutých květů. Vzácně působí též květy půvabného zimokvětu časného (Chimonanthus preacox).

Vilín

Vilín. Zdroj: Shutterstock

Sníh nepatří všude

Když napadne více sněhu, a ten je navíc mokrý, tedy těžší, některým rostlinám hrozí pod jeho tíhou zlomení. Týká se to jehličnanů, vždyzelených listnáčů či bambusů. Po zlomení by hlavně dřeviny ztratily svoji atraktivitu. Dejte si proto záležet na pravidelném setřásání sněhu z nejvíce ohrožených dřevin. Důležité je to dělat opatrně a postupně, protože i při této činnosti můžete dřeviny poškodit. Sníh, který odhrnete například z chodníků, soustřeďte k živým plotům, okolo kořenů rododendronů a opadavých azalek, ke starším stromům nebo do skupin keřů. Nanosit si ho můžete i do skleníku, kde bude vítaným zdrojem vláhy. Neumisťujte ho na trávníky ani na skalky či svahy. Na květinové a zeleninové záhony ho též raději umisťujte s mírou. Uvedené doporučení platí jen pro sníh získaný odhrnutím z nesolených chodníků.

Z rostliny dekorace

Během podzimu se často sází zvláštně vypadající rostlina, která připomíná shluk bílých drátků. Jde o drátovec, botanicky Leucophytal brownii. Během podzimu vám tato rostlina ozdobí exteriér, vyhodit ji však nemusíte ani po tom, co nastane zima. Ve dnech, kdy bude slunečno a teplota klesne pod nulu, tuto rostlinu zalijte. Když však bude mrazivěji, rostlina zřejmě uhyne. Nemusíte ji vyhazovat. Stačí ji i s květináčem zakomponovat do skupinky miniaturních jehličnanů.

Rostlina v květináči

Zdroj: Shutterstock

Zkontrolujte zazimované rostliny

Během slunečných zimních dnů občas vyvětrejte prostor, kde zimují subtropické rostliny a kde máte uskladněné cibule a hlízy okrasných rostlin. Odstraňte jim suché listy, zalejte je, z bedniček dejte pryč shnilé nebo uschlé hlízy a cibule. Venku zase průběžně kontrolujte neporušenost zimního krytu rostlin, pevnost opor u stromů a uchycení výhonků nedávno vysazených popínavek.

Obalené květináče v zimě

Květináče, můžete obalit do jutoviny a umístit je na chráněné místo k domu. Zdroj: Shutterstock

Prvosenky a cibuloviny

Během zimy jsou v prodeji rozkvetlé rychlené cibuloviny a prvosenky. Tyto rostliny sice nejsou určené na výsadbu do volné půdy, můžete si je však koncem zimy vysadit do dekorativních misek a květníků a umístit na chráněná a světlá místa, například u vstupu do domu. Dopřejte jim vláhu, když jsou avizované silnější mrazy, zakryjte je netkanou textilií. Pěstování těchto rostlin v interiérech není ideální, ale krátkodobě je možné.

Prvosenky

V tomto období seženete mnoho zajímavých druhů a kultivarů prvosenek. Zdroj: Shutterstock

Rozkvetlým prvosenkám se bude dobře dařit na světlém, ne příliš slunečném místě. Více než přetopený interiér se sušším vzduchem jim bude vyhovovat chráněné místo ve vstupním prostoru domu, na balkóně či terase, nebo dočasně v chladné místnosti uvnitř. Prvosenky se ukážou v plné nádheře i v zimní zahradě a na verandě. Nezbytné je dopřát této trvalce i více vláhy – zavlažujte do misky pod květináčem a jen během slunečných a teplejších dní.

Přečtěte si také:
Květináče z tetrapaků

Po odkvetení si můžete rostlinu vysadit do zahrady. Podobné pěstitelské zásady platí i pro rychlené cibuloviny. Můžete je dočasně pěstovat ve světlé a chladnější místnosti. O dost lépe jim však bude na chráněném místě venku. Po odkvetení cibulky nevyhazujte, později si je budete moct vysadit do volné půdy.

Vysejte si muškáty

Z výsevů můžete získat množství silných a později bohatě kvetoucích rostlin. Vypěstování sazenic trvá dlouho, proto začněte v předstihu, nejlépe v zimě. Semena muškátu kroužkovaného nejdříve na pár hodin namočte do vody a následně je vysejte na povrch substrátu, který je určený na vysévání. Zasypte je tenkou vrstvou substrátu, upěchujte a dobře zavlažte.

Sazenice muškátu

Muškáty vyklíčí na světlém a teplém místě. Zdroj: Shutterstock

Nevstupujte na trávník

Když mrzne, na trávník není vhodné vstupovat. Dochází totiž k poškozování a lámání zmrzlých travních stébel a části, po kterých přejdete, zůstávají sešlápnuté, stlačené a později na nich může dojít k rozvoji chorob. Trávníky, po kterých se v zimě často přechází, bývají více ohrožované konkrétně plísní sněžnou. Vyskytuje se i v trávnících, které byly dlouho pokryté vyšší vrstvou sněhu, přičemž půda nebyla zamrzlá. Trávníku se vyhněte i tehdy, když je sice mrazivější období, ale během slunečných a teplejších dnů dochází k rychlému roztátí půdy ve vrchní části trávníku.

Zmrzlí trávník

Přecházet se nemá ani po zasněženém trávníku. Zdroj: Shutterstock

Podpořte azalky v kvetení

Azalkám (Rhododendron simsii) vyhovují světlé, ale spíš chladnější místnosti (7 až 18 °C). Nesnášejí horký a suchý vzduch. Pokojové azalky zalévejte jen odstátou vodou, která neobsahuje vápník. Důležité je zalévat pravidelně, substrát nesmí na delší dobu proschnout. Zvadlé listy a květy signalizují nedostatek vláhy a tehdy pomůže namočení kořenového balu do vědra s vodou. Přínosné je i pravidelné rosení celých rostlin (ne květů) odstátou vodou.

Ružová azalka

Zdroj: Shutterstock

Kaktusy v zimě

V zimních měsících je třeba kaktusům dopřát odpočinek. Na přezimování mohou mít jednotlivé druhy různé požadavky a je vhodné se s nimi obeznámit. Většina kaktusů vyžaduje umístění ve světlé, suché a chladné místnosti (8 až 10 °C). Nemělo by jít o prostor, kde máte uskladněné ovoce nebo zeleninu. Během zimy kaktusy nezalévejte ani nepřihnojujte. Přibližně od konce února je však můžete přenést na světlejší a teplejší místo. Začněte je zalévat, ale zatím méně a později, během jara už můžete začít i s jejich přihnojováním.

Ovocný sad v zimě

Během zimy můžete ze zahrady nebo sadu odstranit všechny nežádoucí ovocné stromy a keře, uvolníte tak místo jiným rostlinám. Z okolí stromů, ale i keřů stromkových rybízů a angreštů je třeba během zimy odstraňovat nežádoucí výhonky, tzv. vlky. Z rybízů odstraňte v tomto měsíci na větvový kroužek nejstarší větve. Prosvětlit řezem též můžete lískové keře.

Řez stromu

Během zimy se můžete pustit do prvních řezů ovocných stromů. Zdroj: Shutterstock

Průběžně kontrolujte i stav kmenů ovocných stromů, poškození způsobená mrazem nebo zvěří vyčistěte a zatřete štěpařským voskem. Tam, kde hrozí poškození lesní zvěří, obalte kmeny ještě i teď drátěným pletivem. Během dnů, kdy nemrzne, odebírejte z ovocných dřevin, zejména jabloní, hrušek a meruněk rouby. Vhodné jsou na to zdravé, vyzrálé a jednoroční výhonky, které mají tloušťku tužky. Zvažte je a označte, následně je uskladněte až do jara šikmo uložené a částečně zasypané ve vlhkém písku ve sklepě. Nezapomeňte na to hlavně tehdy, kdy máte v zahradě starší odrůdy, které si chcete uchovat. Hned po svátcích, pokud to počasí dovolí, se též můžete pustit do řezu vinné révy.

Přečtěte si také:
Co potřebujete vědět, když chcete vypěstovat květiny a bylinky ze semínek?

Naplánujte si sezónu

Nezapomeňte si včas zhotovit plán, co všechno chcete v tomto roce v zahradě pěstovat, kde a jak. Sepište si seznam oblíbených druhů a odrůd zeleniny, zařaďte na vyzkoušení i novinky. Se seznamem se vydejte na nákup semen, protože čím dříve se k tomu odhodláte, tím větší budete mít výběr. Když vám doma zůstala semena z minulých sezón, udělejte si zkoušku klíčivosti, abyste věděli, zda s nimi můžete v tomto roce počítat.

Semena v sáčcích

Zdroj: Shutterstock

Vypěstujte si ukázkovou zeleň

V zimních měsících mnoho z nás soustředí více své pozornosti na interiérovou zeleň, ať už v interiérech, nebo ve vytápěných zimních zahradách. Pokojové rostliny zpříjemňují pochmurné zimní měsíce, potěší květy nebo svěží zelení listů. Mnohé mají dokonce unikátní schopnost zbavit vzduch škodlivých látek. Požadavky jednotlivých druhů pokojových rostlin se často liší. Jak se postarat o nejoblíbenější druhy?

Pokojové rostliny v květináčích

Zdroj: Shutterstock

Fíkovníky

Často je označujeme i jako fíkusy. K nejčastěji pěstovaným druhům patří fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina). Základem úspěchu při pěstování je zvolit světlá místa bez průvanu, vhodné je rostliny pravidelně zavlažovat, přihnojovat a rosit jim listy.

Šeflera

Patří k nejméně náročným a vděčným pokojovým rostlinám. Daří se jí na světlém místě i v polostínu, je třeba ji pravidelně zavlažovat a alespoň jednou měsíčně přihnojit. Druhy s pestrými listy potřebují více světla.

Dračinec

Pěstovat můžete několik druhů. Tato pokojová rostlina dokáže čistit vzduch od škodlivin. Nejlépe poroste v polostínu a v teplotním rozmezí 15 až 25 °C. Zalévejte ji až tehdy, když úplně proschne substrát, v zimě co nejméně. Ocení pravidelné rosení listů.

Toulitka

Patří k velmi oblíbeným pokojovým rostlinám. Kvete téměř celoročně. V zimě jí vyhovuje místo na světlém okenním parapetu, vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost (nutné je pravidelné rosení) a pravidelné zavlažování odstátou vodou.

Kolopejka

Má ráda dostatečně světlé a teplejší místo, například na okenním parapetu i u zdroje tepla. Rostlinu byste neměli příliš často zavlažovat, více jí vyhovuje sucho. Je to krátkověká rostlina a její další pěstování po odkvetení bývá složitější.

Přečtěte si také:
Rostliny, kterým ani zima neubere na kráse

Toulcovka

Atraktivní a pěkně kvetoucí rostlina. Má vyšší nároky na pravidelný přísun vláhy. Když má suchý substrát, rychle vadne. Má ráda polostinná místa.

Zamiokulkas

Nenáročná pokojová rostlina. Spokojí se s méně světlými i stinnými místy, snese dokonce sušší substrát. Na jaře je třeba ji začít pravidelně přihnojovat, pěkně se olistí.

Pokojové rostliny ve skle

Drenáž

Na dně prostorné skleněné nádoby vytvořte asi 5 cm vysokou drenážní vrstvu z keramzitu.

Drenáž

Zdroj: Miro Pochyba

Substrát

Na keramzit nasypte tenkou vrstvu dřevěného uhlí a na ni soustřeďte substrát, který je určený pro pěstování pokojových rostlin.

Rostliny

Do substrátu můžete opatrně vysázet vybrané miniaturní druhy rostlin, které pocházejí z vlhkých tropů.

Pravidlo

Rostliny vysazujte s neporušeným kořenovým balem, kombinujte barevně nebo růstem zajímavé druhy se stejnými pěstitelskými požadavky.

Zálivka

Vysazené rostliny nakonec dobře zalijte. Vhodné bude upřednostnit odstátou vodu s pokojovou teplotou.

Rostlina ve skle zálivka

Zdroj: Miro Pochyba

Ze záhonů do kuchyně

Během zimy mohou na záhonech zůstat některé košťáloviny – například kadeřavá nebo toskánská kapusta a též růžičková kapusta. Stejně i pórek, petržel a černý kořen. Průběžně si je můžete ze zahrady odebírat a využívat v kuchyni. Využijte na to slunečné dny, kdy nemrzne a je tepleji. Vybrat si v tomto měsíci můžete i hlízy topinamburů.

Muž drží košík s kučeravím zelím

Sběrem postupně likvidujte loňské výsadby. Zdroj: Shutterstock

Vypěstujte si klíčky a mikrobylinky

Ze světlého okenního parapetu si můžete během celé zimy sbírat zdravé klíčky nebo mikrobylinky. Získání klíčků je jednoduché. Polévkovou lžíci semen, která jsou určena k nakličování, nasypte do skleničky a zalijte vodou. Nechte odstát osm hodin a následně vodu vylejte. Semena si vytvoří klíčky a následně je důležité udržovat je ve vlhku. Je třeba je proplachovat v sítku pod tekoucí vodou a opět je vložit do sklenky.

Vypěstovaná řeřicha

Malá řeřicha je plná vitamínů a minerálních látek. Zdroj: Shutterstock

Klíčky vhodné na konzumaci získáte za týden až dva. V misce s vlhkou vatou nebo substrátem si též můžete vypěstovat chutnou řeřichu. Je to jednoduché a trvá to asi týden. Klíčící řeřiše dopřejte dostatek světla a vláhy, dejte pozor na průvan. Malé klíčky stříhejte nůžkami.

Text: Daniel Košťál

Foto: Isifa/Shutterstock, Miro Pochyba

Zdroj: Časopis V zahradě

Kategorie: Zahrada
Tagy: cibuloviny ovocné stromy pěstování květin pokojove rostliny rady a tipy údržba trávniku zahrada v zime zazimovani zazimování zahrady
Sdílejte článek

Diskuze