Mulčovací materiály – šikovní pomocníci do zahrady

24. 02. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Ačkoliv se nedá říct, že se žádná zahrada bez mulčovacích materiálů rozhodně neobejde, přesto jsou to šikovní pomocníci, kteří mohou plnit celou řadu funkcí. Zatímco u některých typů materiálů jsou na prvním místě estetické vlastnosti, u jiných nás zajímá především jejich funkčnost a vliv na půdu. Pro každý styl zahrady se hodí trošku jiný mulč a rozhodně je z čeho vybírat.

Mulčovací materiály jsou zjednodušeně řečeno hmoty určené pro pokrytí půdního povrchu. Pokud budete hledět na praktickou stránku jejich použití, určitě bychom měli zmínit jejich schopnost zabraňovat nadbytečnému výparu vody z půdy, velké oblibě se těší také díky tomu, že zamezují nadměrnému zaplevelení, ačkoliv ani mulče nejsou stoprocentní ochranou.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Některé materiály mají také schopnost půdu v létě ochlazovat, což má opět vliv na snížení výparu vody, jiné zase půdu zahřívají a zamezují jejímu hloubkovému promrznutí. U organických mulčů se stále častěji připomíná jejich pozitivní vliv na procesy v půdě. Například sláma, jemně posečená tráva nebo dřevní štěpka půdu obohacují o organickou hmotu, která se do půdy dostane postupným rozkladem těchto hmot. Proč je organická hmota tak důležitá?

Přečtěte si také:
Proč se pustit do ekologického zahradničení
foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Její funkce nás zajímá hlavně v přírodních nebo permakulturních zahradách, kde se snažíme dělat vše efektivně a tím pádem jedním z našich cílů je trvale udržitelné zahradničení na kvalitní půdě. Organická hmota je totiž prostřený stůl pro půdní mikroorganismy i drobné živočichy, kteří se podílí právě na rozkladných procesech. Bez nich by žádná půda nefungovala, jak má. Ale nejdříve je musíme do půdy nalákat na potravu v podobě kompostu nebo na postupně se rozkládající hmotu z mulčovacích materiálů.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

V okrasných zahradách se snažíme v první řadě vybrat takový mulč, který bude plnit především estetickou funkci a zároveň omezí zaplevelení nebo výparu vody. Pro takovou zahradu jsou skvělou volbou například kačírky, štěrky či kamenná drť v různých frakcích, ale stále oblíbená je také mulčovací borka z různých druhů jehličnatých dřevin. Stále největší oblibě se těší smrková, borová nebo o trošku dražší, ale také stabilnější, protože nepodléhá tak rychlému rozkladu, borka modřínová.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Jaký mulč vybrat

Na tuto otázku se jen těžko hledá správná odpověď, vždy totiž záleží na stylu zahrady a také na vašich požadavcích či finančních možnostech. I mezi mulči jsou totiž obrovské rozdíly v ceně. V první řadě je nutné si uvědomit, jakou skupinu materiálů upřednostníte.

Organické mulče jsou lehké, ale nejsou příliš stabilní, protože se rychle rozkládají. Proto je nutné počítat s tím, že se budou muset po nějaké době doplnit. Například mulčovací borka hrubší frakce se doplňuje asi po třech až pěti letech v závislosti na síle vrstvy, ve které byla prvotně rozložena po záhonech. Slámu i jemně posečenou trávu doplňujeme i vícekrát za sezonu, což je v případě trávy pro nás i mnohem užitečnější. Tráva se totiž tímto způsobem velmi efektivně zužitkuje a nemusí všechna skončit například na skládce biologického odpadu. Výhodou organických materiálů je také jejich schopnost obohacovat půdu o organické látky, které se postupně přemění na užitečný humus. U borky ovšem počítejte s okyselením půdy.

Přečtěte si také:
Řez ovocných dřevin není rozhodně žádný strašák!
foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Zatímco na vřesovišti nebo ve výsadbě kyselomilných rostlin, jako jsou pěnišníky, azalky, brusnice, klikvy nebo třeba borůvky chocholičnaté, to není na škodu, ale v jiných typech výsadeb budete muset každý rok doplnit vhodný typ hnojiva, který tento efekt zmírní. Minerální mulče jsou naproti tomu stabilnější. Jejich rozklad nebo spíše eroze je opravdu pomalý a tím pádem je není nutné tak často doplňovat. Na druhou stranu půdu neobohacují živinami, jen ji mohou chladit a tím pádem snižovat výpar vody.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Praktické příklady

Ekologické typy zahrad

Pokud vlastníte přírodní zahradu, určitě vás tedy bude spíše zajímat organická skupina mulčů v čele se slámou, posečenou trávou a štěpkou. Mulčovat se dá také plevely, které vytrhnete z půdy. Raději k tomuto účelu nepoužívejte seno, které obsahuje velkou zásobu semen kvetoucích rostlin, zbytečně byste si jím zaplevelili své záhony. Posečená tráva se perfektně hodí například na zeleninové záhony, ale musí být opravdu jemně posečená a rozmístěná ve slabé vrstvě, jinak se zapaří a místo rozkladných procesů nastanou procesy hnití bez přístupu vzduchu. V přírodní zahradě je lepší se vyhnout borce. Pokud přeci jen chcete nějakým materiálem namulčovat kyselomilnou výsadbu, zkuste například listovku, kterou si snadno vyrobíte ze spadaného listí.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Okrasné typy zahrad

V okrasné zahradě nás v první řadě zajímají hlavně estetické funkce materiálů. Nejčastějším materiálem pro mulčování je stále borka. Na trhu seženete hned několik typů. Modřínová je ve srovnání s jinými druhy dražší, ale příliš rychle se nerozkládá. Pro trvalkové záhony je nevhodnější jemná borka určená přímo pro trvalky. Podobně jemná je také borka pro růže. Smrková a borová borka jsou nejlevnější, ale také se poměrně rychle rozkládají, takže je nutné je po několika letech doplnit. Minerální mulče v podání kačírku a štěrků jsou výborným řešením hlavně pro střešní zahrady, zahrady asijského typu nebo například pro prérijní trvalkové záhony. V okrasných zahradách se často také můžete setkat s barvenými štěpkami, ale s jejich použitím buďte opatrní. Příliš výrazné barvy mulčů na sebe strhávají veškerou pozornost, což není hlavním úkolem těchto materiálů, které by spíše měly umožnit vyniknout vysazeným rostlinám.

Přečtěte si také:
Co by nemělo chybět v celoročně aktivní zahradě

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: borůvky brusnice ekologie kvetoucí trvalky okrasná zahrada permakultura trávy trávy do zahrady zahrada zahrada ve svahu
Sdílejte článek

Diskuze