Nejčastější problémy při pěstování řapíkatého celeru
Další často pěstovanou zeleninou, která čas od času překvapí komplikacemi při pěstování, je řapíkatý celer. Chutný, zdravý, voňavý, ale... Víte, jak je řešit?
Chuť čerstvého řapíkatého celeru je intenzivnější a vůně výraznější než celer, který koupíme v potravinách. Problém je, že mnozí zahrádkáři, a to i zkušení, považují tento druh celeru za problémovou a těžko pěstitelnou zeleninu. Často má více listů než stonků, odumírá střed rostliny nebo stonky jsou tvrdé, hořké, popraskané.
Hlavní problémy při pěstování řapíkatého celeru
Celer má hodně listů, ale žádné stonky: Takovýto růst celeru je důsledkem prudkých změn teploty na začátku jara nebo příliš brzkého výsevu zeleniny. Nikdy nevysazujte řapíkatý celer, když noční teploty stále klesají pod pět stupňů Celsia.
Celer roste na semeno: Když se rostlina vytahuje „do semene“, opět je na vině nízká teplota. Je-li delší období teplot pod 12 až 13 °C, celer si „myslí“, že je čas produkovat semeno. Pokud jste už vysadili celer a překvapily vás nižší teploty, vysazené rostliny přikryjte.
Vnitřní stonky a listy odumírají: Jestli vnitřní listy a stonky tmavnou, je to znakem nedostatku vápníku. Nedostatek vápníku zpomaluje absorpci vody rostlinou. Pomůže pravidelná zálivka, mulč, který udržuje vlhkost. Nechejte půdu otestovat. Je-li problémem vápník, přidejte ho a pěstujte odrůdy, které jsou odolné vůči černým středům, například „Emerald“ a „Golden”, „Pascal“.
Celer má popraskané, křehké stonky: Tento problém je obvykle zapříčiněn nedostatkem bóru. Pomůže vyvážené hnojivo. Také v tomto případě si můžete vybrat z odrůd odolných proti křehkosti, které ani nedostatek bóru takto neovlivňuje. Hnojivo je však nejjistější řešení.
Celer má hořké, tvrdé stonky: Souhrn nešťastných kombinací vyplývajících z prostředí může také zhoršit kvalitu řapíkatého celeru. Tvrdý a hořký řapíkatý celer je často výsledkem střetu horkého počasí, suché půdy a nedostatku živin. Řešení? Udržujte celer zalitý, kolem rostlin vrstvěte mulč, který zabrání vysoušení půdy. Je-li to nutné, přidejte do půdy kompost.
Náš tip:
Jestli se vám i přesto nedaří vypěstovat chutný a voňavý řapíkatý celer, nesmutněte. Vypěstujte si naťový (listový) celer nebo klasický bulvový. Mají dobrou chuť a jsou mnohem snáze pěstitelné. Navíc mají lístečky celeru všestranné použití.
Celer pro zdraví
Celer je významným zdrojem vitamínů skupiny B, které jsou důležité pro zdravou kůži, nehty a vlasy, správnou funkci jater a trávicích orgánů, ale i pro „silné nervy“. Listy celeru obsahují velké množství vitamínu C, dokonce více než citrón. Dále nám tato zelenina poskytne vitamín A, K a E, draslík, hořčík, chróm, sodík, vápník, železo, zinek a jód. Má dezinfekční účinky, podporuje léčbu dýchacích cest, revmatu, snižuje hladinu krevního cukru.
Přečtěte si také:
Jak řešit nejčastější problémy při pěstování hlávkového salátu
Nejčastější problémy při pěstování květáku a jak je řešit
Nejčastější problémy při pěstování mrkve a jak si s nimi poradit
Sabína Zavarská
foto: istock