Nejkrásnější kombinace květinových záhonů
V každé zahradě by se mělo najít místo alespoň pro menší květinový záhon. Nejlépe takový, který bude kvést během celé sezóny. Jaké rostliny by v něm neměly chybět a jak je spolu kombinovat?
Při výběru konkrétních rostlin vždy zohledněte podmínky daného místa. Před výsadbou si zjistěte, do jaké výšky vybraný druh doroste. Nižší rostliny patří do popředí a vyšší do pozadí. Když z jednoho druhu vysadíte více kusů, vznikne vám opravdu nádherně kvetoucí trs. Nevysazujte je však nahusto, každá rostlina by měla mít kolem sebe dostatek místa k rozrůstání.
1. Majestátní mnohokvět
Nejkrásnější trvalkové záhony vzniknou na slunných místech. Dostatek slunce potřebuje většina nejkrásněji kvetoucích trvalek. Mimo to je nutná propustná a výživná půda, která příliš nevysychá. Bohatě rozrostlé a intenzivně kvetoucí trsy jsou v tomto případě výsledkem výsadby několika kusů z jednoho druhu.
Pokud máte prostor jen na menší záhon, je lepší vybrat si méně druhů kvetoucích trvalek, ale z jednoho druhu více kusů.
2. Řebříček a šalvěj
Na slunných a teplejších místech, například v popředí záhonu, se rychle rozroste řebříček (Achillea millefolium), například žlutě kvetoucí kultivar ‚Sunny Seduction‘. Vynikne v kombinaci s okrasným česnekem, cibule však musíte vysadit na podzim. Můžete je umístit roztroušeně, jednotlivě v rámci jedné části záhonu. Zajímavý kontrast se žlutě kvetoucím řebříčkem tvoří šalvěj hajní (Salvia nemorosa), která upoutá modrými soukvětími. Také v případě těchto trvalek platí, že nejkrásnější jsou tehdy, je-li na jednom místě soustředěno více kusů z jednoho druhu.
3. Skupinka s třapatkou
Do květinového záhonu je dobré zakomponovat trvalky, které kvetou v různých obdobích sezóny. Mnohé trvalky a hlíznaté rostliny jsou typické pro vrchol léta a jeho druhou polovinu. Jejich květy vytvářejí působivá spojení s jemnými stébly okrasných trav.
V záhoně dále spolu rostou a bohatě kvetou šalvěj, šanta a krásnoočko.
4. Bohatě kvetoucí hlíznaté rostliny
Mezi trvalky se neobávejte zakomponovat i pěkně kvetoucí hlíznaté rostliny. I když jejich hlízy musíte vysadit už během podzimu, tyto rostliny dostanete koupit začátkem léta předpěstované. V záhonu jim věnujte dostatek místa, vytvořte si z nich menší nebo větší skupiny.
Chrastavec výborně snáší sucho. Časem se sám rozšíří a vytvoří souvislejší porosty.
Vysazovat můžete i během léta, dokonce i kvetoucí rostliny – pokud mají neporušený kořenový bal. Po výsadbě je třeba rostliny důkladně zavlažovat.
5. Polostín pro kakosty
Mnohé trvalky krásně kvetou i v polostínu. Dokonce se rychle rozrůstají a tvoří souvislejší trsy. K takovým patří různé druhy kakostů (Geranium) nebo vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), jimž vyhraďte vždy místo uprostřed nebo v pozadí záhonu. Rozhodně jim věnujte dostatek místa. Rychle se rozrůstají a počítejte s tím, že potřebují více vlhka.
6. Vytrvalé krásky
Mohutně působící trsy trvalek jsou i výsledkem kvalitní péče. Často se zapomíná na pravidelné přihnojování, které dokáže znásobit množství květů. Dobré je však vybrat si do záhonu déle kvetoucí druhy trvalek. K takovým patří i momentálně populární agastache anýzová (Agastache foeniculum) s vysokými fialovými soukvětími. Nápadný svou výškou a sytými dorůžova zbarvenými soukvětími je i sadec (Eupatorium purpureum). Déle kvete i zavinutka, která se v této kombinaci pyšní exoticky působícími fialovými soukvětími.
7. Kvetoucí keře
V květinovém záhonu by neměly chybět ani kvetoucí keře. Osvědčené jsou růže, ale i ibišek (Hibiscus syriacus) či na jaře kvetoucí okrasná mandloň (Prunus triloba). V poslední době se v nabídce zahradnictví objevily nové druhy a kultivary hortenzií, mnohé výborně snášejí i slunná místa, ale jen za předpokladu, že budou mít vlhčí půdu. V slunném záhonu to hortenziím svědčí například ve společnosti rozkvetlých plamenek (Phlox paniculata). Tato trvalka velmi bohatě kvete, její soukvětí příjemně voní a svými barvami oživí každý květinový záhon. Daří se jí i v polostínu, kde však kvete méně.
8. Nenáročný pár
Velmi pěkně vypadají i barevně sladěné kompozice, především když kombinujete květy odlišných tvarů. Jedním z příkladů je třapatka, která tvoří zajímavé spojení s řebříčkem. Řebříčku můžete vysadit více a třapatek naopak méně. Obě tyto trvalky kvetou zhruba v tomtéž období, mají shodné požadavky na místo, kvetou dlouho a nejsou pěstitelsky náročné.
PESTRÝ ROK
Každá rostlina kvete v jiném ročním období. Nejlépe je vytvořit si kombinovaný záhon, který vám bude dělat radost po celý rok.
Cibulovité jaro
K těm nejkrásnějším na jaře kvetoucím trvalkám patří středně vysoký kamzičník, jirnice, bergénie, čemeřice, prvosenky, srdcovky, z nižších astra alpská nebo plamenka šídlovitá. Tyto vděčné a většinou pěstitelsky nenáročné trvalky si v záhoně můžete kombinovat s jarními cibulovinami nebo s hlíznatými rostlinami. Hodí se k nim tulipány, narcisy nebo hyacinty. Všechny tyto rostliny potřebují běžnou, ale dostatečně výživnou půdu.
Pestré léto
Během léta kvetou řebříček, orlíček, krásnoočko, pivoňka, třapatka, stračka, záplevák, šuškarda, zvonek, marulka, kakost, plamenka, lupina, šalvěj, kopretina, zavinutka nebo dlouho kvetoucí rudbekie. Upřednostňujte druhy, které se vyznačují dlouhým nebo opakovaným kvetením (rudbekie, kakost, krásnoočko). V rámci jednoho záhonu vždy kombinujte jen druhy, které mají shodné požadavky na pěstitelské podmínky.
Podzimní harmonie
V závěru sezóny se v záhonech projeví v plné nádheře rozkvetlé rozchodníky, různé druhy aster, japonské sasanky, dokvétající rudbekie, rdesna, oměj nebo méně známý, ale překrásný ploštičník. Také zde platí, že důležité je vysadit si z každého druhu více kusů. Jen tak docílíte pěkného, hustého porostu.
V rámci jedné zahrady je vhodné dané druhy zopakovat i na jiném místě, případně výsadby v záhonech kombinovat s trvalkami v květináčích.
Bylinky, keře a okrasné trávy
V rámci květinového záhonu můžete spolu kombinovat nejen různé kvetoucí trvalky, ale i bylinky. Hodí se dobromysl, šalvěj, levandule, sléz, čínská pažitka, saturejka, okraje může lemovat voňavý tymián. V polostinných záhonech se zaskví máta, ale počítejte s tím, že se bude rychle rozrůstat do okolí. V květinových záhonech se výborně daří růžím, ale i dalším v létě kvetoucím keřům (komule, ibišek, perovskie). Důležitou součástí květinových záhonů jsou i vyšší nebo středně vysoké okrasné trávy. Výběr je velmi pestrý a tyto rostliny dokáží výrazně zatraktivnit celý záhon.
Text: Katarína Paukeje
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis HOME