Sázení zeleniny v zahradě
Zdroj: istock.com

Některé fungují, jiné často nadělají více škody. Těchto jedenáct šikovných a ověřených triků ale v zahradě určitě oceníte

24. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Na internetu najdete mnoho nejrůznějších pěstitelských triků. Některé slibují dvojnásobnou i vícenásobnou úrodu, jiné mají odehnat škůdce, další zabraňují růstu plevele. Některé fungují, ale jiné často nadělají víc škody než užitku. Existují však i ověřené zahradnické finty!

Staré síťky na okna jako ochrana semen

Semena zasetá ven do záhonů často lákají ptáky. Aby nezmizela dřív, než z nich stihnou vyrůst plodiny, přikryjte je starou síťkou na okno (s rámem nebo bez něj). Na všech rozích ji zatižte kameny, cihlami nebo jinými těžkými předměty. Když semena vyklíčí, síťku odstraňte, aby nebránila rostlinkám vzcházet.

Vlastní biologicky odbouratelné květináče

Místo plastových pěstitelských podložek si vyrobte vlastní biologicky odbouratelné startovací květináče. Pro tento účel můžete využít rolky z toaletního papíru a papírových utěrek nebo kartony od vajec. Umístěte je na vodotěsný podnos a naplňte zeminou. Zasejte semena a často je zalévejte, aby půda nevysychala. Když jsou sazenice připravené na přesazování, jednoduše je zasaďte přímo do zahrady i s jejich papírovými květináči. Důležité je, aby žádná část tohoto ekologického květináče nevyčnívala z půdy, jinak by odváděla vlhkost z rostliny.

Vlastní biologicky odbouratelné květináče

Zdroj: istock.com

Špejle na špízy k označení vysazených záhonů

I když se dají koupit různé „označovače“ záhonů, doma si je vyrobíte levněji a rychleji. Stačí dřevěné nebo bambusové špejle na grilování a korkové špunty – i použité. Špejle zapíchněte do půdy, asi do jedné třetiny, na druhý konec napíchněte korkovou zátku a fixem na ni napište, co v záhoně pěstujete.

Přečtěte si také:
Jak využít teplejších dnů k údržbě a vylepšení zahrady?

Ochrana sazenic z částí trubky z PVC

Máte-li doma zbytky plastových trubek, můžete je použít na ochranu citlivých sazenic před sluncem a větrem. Rozřežte trubku z PVC na zhruba dvanácticentimetrové části a umístěte je kolem každé sazenice. Trubku jemně vtlačte do půdy, aby se nepřevrátila.

Mřížka na hrách z ořezaných větví

Ořezané větve ze stromů a keřů můžete použít jako přirozenou, pěknou a nenákladnou mřížku, po které bude šplhat hrách. Větve nemusejí být rovné, ale nejlepší jsou větve s bočním růstem, protože poskytují úponkům hrachu mnoho míst, na která se mohou zachytit.

Ochrana rajčat kartonem

Kořeny rajčat jsou blízko povrchu půdy, a když plejeme plevel, můžeme je poškodit. Dobrým řešením je pokrytí půdy kolem rajčat velkými kusy vlnitého kartonu. Blokuje růst plevele a zadržuje vlhkost.

Položte karton na půdu a vyřežte otvor, do kterého zasadíte rajče. Průměr otvoru závisí na velikosti sazenice. Karton zatižte kameny nebo cihlami a rajčata zalévejte přes otvor.

Ochrana rajčat

Zdroj: istock.com

Svislé pěstování melounů a tykví

Melouny a tykve mohou ve vlhkém počasí lehce dostat plísňové onemocnění nebo hnít. Dá se tomu zabránit zdvihnutím výhonků do výšky a jejich vyvázáním.

Elastické vázání rostlin

Potřebujete přivázat rajčata nebo jiné rostliny k opoře? Výborně fungují stará trička či punčochy nebo jakákoliv jiná pružná látka. Na rozdíl od plastových zipů jsou pružné a měkké a nezařezávají se do rostliny. Odstřihněte tak dlouhý pás látky, jaký potřebujete, šířka závisí na tom, jakou tíhu má udržet. Proužek obtočte kolem stonku, překřižte a volně přivažte k podpěře. Vytvořená osmička z látky snižuje riziko, že se stonek a opora budou o sebe třít.

Přečtěte si také:
Trápí vás plevel na zahradě? Máme pro vás zaručené tipy, jak se ho zbavit bez použití chemie

Černá plastová fólie

Chcete-li minimalizovat plevel, zakryjte všechny zahradní záhony, které nepoužíváte, černou zemědělskou plastovou fólií. Použijte pevný polyetylen, aby vydržel několik sezon. Fólii zabezpečte kameny nebo pevnými kotvicími kolíky.

Invazivní rostliny pěstujte v nádobách

Rostliny, které rostou velmi invazivně, například máta, je lepší pěstovat v nádobách než přímo v záhonech, protože mohou vytlačit ostatní plodiny. S nádobami je můžete i zasadit do půdy a nemusíte se bát přehnaného rozšíření.

Neonové rukojeti

Když si natřete rukojeti ručního nářadí neonovou barvou, nikdy nebudete mít problém najít ho. Kolikrát hledáme po celé zahradě nůžky, hrábě či motyku!

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: kvetinace pěstování rostlin sazenice zahradni naradi
Sdílejte článek

Diskuze