Obývák beze stěn

17. 07. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Bydlení ve venkovních prostorech, jako jsou terasy, atria či altánky, je jako forma oddechu stále oblíbenější. Není se čemu divit. Tato místa v sobě spojují přednosti pohodlí, které máme v interiéru, s výhledem a odpočinkem typickým pro exteriér. Jsou […]

Bydlení ve venkovních prostorech, jako jsou terasy, atria či altánky, je jako forma oddechu stále oblíbenější. Není se čemu divit. Tato místa v sobě spojují přednosti pohodlí, které máme v interiéru, s výhledem a odpočinkem typickým pro exteriér. Jsou stvořena pro zpříjemnění chvil s rodinou či přáteli. Aby tomu tak bylo, je třeba při jejich budování dodržet jistá pravidla.

Kam s terasou? 
Praktické je, pokud terasa přímo navazuje na interiér, nejlépe na kuchyň, jídelnu nebo obývací pokoj. Stejně důležité je i soukromí, tedy pohledová izolace od sousedů a kolemjdoucích. Tu nám poskytne dům a ze zbylých stran si můžeme vypomoci stínicími konstrukcemi či paravány a samozřejmě vhodně umístěnými rostlinnými výsadbami. 

Terasa a světové strany

I zde platí, že výběr místa se podřizuje plánovanému využívání terasy. Každá orientace má své výhody, žádná není úplně nevyhovující.

Jižní strana nám nabízí nejvíce slunce – od brzkého jara až do pozdního podzimu. V létě je třeba terasu uměle zastínit, abychom si tu mohli například vychutnat oběd. Východní strana je nejpříjemnější ráno, západní večer, severní oceníme během horkého léta, kdy se jinde nedá vydržet.

Ideální je, pokud můžeme na zahradě vybudovat více teras. Malou východní se stolkem a židlí pro maminku, která si bude moci vychutnat ranní kávu hned poté, co vyprovodí ratolesti z domu do školy; větší obytnou terasu, která ožije hlavně o víkendech, kdy se sejde celá rodina a přátelé; malou západní terasu s lehátkem, na němž si pán domu bude moci po návratu z práce v klidu přečíst noviny; a nakonec menší terasu na severní straně, na niž bude možné v horkém létě dočasně přestěhovat stůl z jižní terasy.

Úkryt před slunečními paprsky
Abychom nemuseli dodatečně vymýšlet pomocné stínicí konstrukce, ideálním zastřešením terasy u domu nebo alespoň její části je přesah střechy domu.

Nejjednodušším způsobem zastínění sluneční terasy je slunečník. Při jeho výběru musíme zohlednit velikost stíněného prostoru a samozřejmě vzhled domu a okolí. Vždy je lepší dát přednost nenápadným tlumeným barvám před divokými květinovými vzory. Výhodou tohoto řešení je jednoduchá manipulace, abychom však nemuseli během dne slunečník neustále přemisťovat spolu s putujícím sluncem, je lepší obstarat si velký typ s otáčivým ramenem umožňujícím libovolné nastavení.

Další možností zastínění jsou výsuvné markýzy (většinou s textilními kryty), které se připevňují na stěnu budovy. Když jsou zasunuté, nezabírají prostor (v podstatě vypadají jako záclonová garnýž). Po vysunutí mají buď samonosnou lehkou konstrukci, nebo je lze uchytit k jinému opěrnému bodu, například k pergole. Kromě slunečníku a markýzy je možné k vytvoření stínu použít jednoduché rolety, například k zastínění před ostrým sluncem svítícím z boku. Rolety můžeme umístit pod pergolu nebo jinou pomocnou nosnou konstrukci. Slouží i k optické izolaci a vytvářejí chvilkové soukromí pro pobyt na terase tam, kde jsou sousedé příliš blízko a kde z nějakých důvodů nechceme budovat lehkou dělicí stěnu.

Další možností jsou pergoly a jednoduché přístřešky, které svým vzhledem musejí samozřejmě ladit s domem. Proto je lepší, když jejich tvar navrhne architekt současně při projektování domu. Pergoly bývají nejčastěji ze dřeva. Praktické je zastřešit jejich část průsvitnou střechou, protože krytou terasu můžeme potom využívat častěji. Navíc se tím také prodlouží životnost zahradního nábytku.

Samostatné přístřešky stavíme na terase, která je situována mimo dům. Někde v odlehlé části zahrady může být její součástí i zahradní altánek, který není příliš vhodný v těsné blízkosti domu.

Na co si sedneme?

Na terase by neměl chybět zahradní nábytek. Na větší ploše se najde místo pro stůl a židle, menší se bude muset spokojit například jen s pohodlným lehátkem. Nabídka zahradního nábytku je velmi široká, abychom v ní nezabloudili, měli bychom při výběru vycházet ze stylu zahrady a terasy. Při výběru je důležité myslet na případné pozdější dokoupení nábytku – po delší době ho ve stejném barevném odstínu či vyhotovení dodá jen dobrý výrobce. Jaký by měl tedy být zahradní nábytek? Pevný a stabilní, odolný proti povětrnostním vlivům, musí se dát snadno udržovat a v ideálním případě i stohovat, aby nevyžadoval pro uskladnění mimo sezónu mnoho prostoru.

Zvolíme-li jednoduché tvary, nic nepokazíme – takový nábytek je vhodný kamkoliv. Pokud nám to finance dovolí, z materiálů upřednostněme raději kvalitní tvrdé dubové nebo akátové dřevo, z tropických týk či iroko. Z dalších materiálů jsou vhodné do exteriéru pozinkovaná nebo vypalovacím lakem upravená ocel, hliník či aktuální moderní materiál – vysokotlakový laminát HPL s pestrou a stálou světelnou barevností.

Židle by měly být nejen pohodlné (k čemuž mohou přispět i jednobarevné textilní potahy), ale i stabilní; výhodou je, když jsou i stohovatelné. Stůl by měl být dostatečně velký a pevný. Máme-li dostatek prostoru, můžeme terasu rozšířit o houpací lavici, síť či koš. Ty lze zavěsit na pevnou pergolu nebo na konstrukci, většinou kovovou či dřevěnou.

Mezi specializované doplňky určené pro používání ve venkovních prostorech patří různé typy houpaček a sítí, servírovací a odkládací stolky (zpravidla na kolečkách), které jsou dobrými pomocníky při grilování či servírování jídel, dále slunečníky, popelníky a ve větších zahradách i pitné fontánky, koše na odpadky, stojany na kola nebo boxy k odkládání nářadí. Specializovanou kategorii zařízení venkovních prostorů tvoří vybavení pro děti a jejich pohybové aktivity.

Jak ji oživit?
Především v letních dnech je atraktivní oživit terasu vodou v různých formách. Tou nejvýraznější je zabudovaný bazén, který často navazuje na hlavní slunečnou obytnou terasu a tvoří tak dominantní zahradní prvek. Je-li bazén přímo napojen na terasu, vypadá lépe než osamocený někde v trávníku a ohraničený jen pásy dlažby.

Upustíme-li od stavby bazénu, můžeme terasu oživit okrasným jezírkem, fontánkou, malým pramenem či jednoduchým ptačím napajedlem. Pokud máme vícestupňovou terasu ve svahu, můžeme do ní začlenit několik nádrží s přetékající vodou nebo s potůčkem.

Terasa je vhodné místo pro výtvarné doplňky – drobnou keramiku, sošky, plastiky či jiné zajímavé nádoby. Fantazii se meze v tomto případě nekladou. Každá terasa tak získá originální nádech, neměli bychom však zapomínat na dobrý vkus. 

TEXT: Ing. Hana Říhová, Design In
FOTO: Ing. Hana Říhová, Dano Veselský, Bonacina, Desalto, Mountfield, Teak Park Line, Weishäupl

Článek byl uveřejněn v časopise HOME.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Od partnerů terasa zahrada
Sdílejte článek

Diskuze