Od představ k zahradě

06. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Mít krásnou, stylovou a ještě k tomu i na údržbu nenáročnou zahradu je zřejmě snem nejednoho z nás. Sen si splníme, pokud si vše dobře naplánujeme. Už na začátku si musíme uvědomit, že zahrada, která se zaobejde bez péče, […]

Mít krásnou, stylovou a ještě k tomu i na údržbu nenáročnou zahradu je zřejmě snem nejednoho z nás. Sen si splníme, pokud si vše dobře naplánujeme. Už na začátku si musíme uvědomit, že zahrada, která se zaobejde bez péče, neexistuje. Promyšleným uspořádáním a výběrem konkrétních rostlin však lze čas potřebný k udržování zahrady výrazně minimalizovat.

 

Kdy, proč a kam?
Ideální čas na založení zahrady je jaro. Tehdy je i v prodejnách nejlepší výběr všeho, co je k tomu třeba. Ještě předtím si ujasněte a nejlépe i sepište základní představy. Pomohou vám otázky typu: Jakému účelu bude zahrada sloužit? Bude výlučně na reprezentaci, nebo prostorem na relaxaci, večírky a zahradní oslavy? Bude jejím posláním plodit zeleninu a ovoce, nebo pestrobarevné květy k výzdobě interiéru?

Na tom všem závisí celková koncepce. Samozřejmě že podstatným faktorem jsou finance. Počítejte například s tím, že čím větší rostliny vyberete, tím více zaplatíte. Přitom nezapomínejte ani na to, že zahrada je proměnlivý celek, a musíte si ji představit o několik let později (například jak vyrostou vysazené dřeviny a co způsobí – zastíněná místa, padání listů apod.) Zahrada by měla ladit stylově s domem, případně s jeho okolím. Doporučuje se dodržet jednotný styl na celém prostoru. Nemá smysl budovat na venkově zahradu v moderním stylu a ve městě zakládat zase takový typ zahrady, která by se spíše hodila k chaloupce po babičce.

Při vytváření teras a chodníků se snažte využít jeden druh dlažebního materiálu, respektive mějte na paměti, že není dobré kombinovat mnoho alternativ. (Daniel Košťál)

Chodníky, terasy, závlaha
Po definitivním rozhodnutí, jak má zahrada vypadat, k čemu má sloužit a v jakém stylu se má nést, si promyslete, kde a jak budou situované její základní prvky – kde se bude nacházet a jak velká má být travnatá plocha (té rozhodně vyhraďte prostor), případně kde a jaký bude předěl mezi okrasnou a užitkovou častí, zda bude součástí zahrady bazén nebo jezírko, případně jen malá fontánka (a kde mají být umístěny), zda bude potřebný dětský koutek a pískoviště, jak budou rozmístěny záhony, skupiny keřů a solitérní stromy, kudy povedou chodníky, kde všude budou zpevněné plochy, jak bude vyřešeno a kde umístěno osvětlení, případně skleník, zahradní domek, pergola, ohniště a potom i dekorační prvky.

Rovněž zauvažujte nad závlahovým systémem – ulehčí vám práci a pomůže i něco ušetřit. Na začátku však počítejte s vyšší vstupní investicí. Vyplatí se načrtnout si představy na papír a v rodinném kruhu je doladit, případně se poradit se zahradním architektem. Detailněji se zaměřte třeba na záhony, při jejich plánování využijte odbornou literaturu – vylaďte dobu kvetení jednotlivých druhů, barevnost (pozor na přílišnou pestrost) a záhon promyslete z hlediska výškového uspořádání rostlin. Při plánování přihlížejte ke světelným poměrům zahrady, k nadmořské výšce, typu půdy i její vlhkosti. Od toho se totiž bude odvíjet charakter výsadby a výběr konkrétních rostlin.

Při plánování přihlížejte ke světelným poměrům v zahradě, nadmořské výšce, typu půdy a její vlhkosti. Od toho se totiž bude odvíjet charakter výsadby a výběr konkrétních rostlin. (Daniel Košťál)

Nejvíce možností poskytuje zahrada umístěná na slunci. Zde dobře porostou růže, trvalky, letničky, okrasné trávy, můžete tu vypěstovat ukázkový trávník či se pochlubit jezírkem s kvetoucími lekníny. Stejně dobře se tu bude dařit zelenině, ovocným stromům či bylinkám. Vysadíte-li rostliny na nevhodná místa, budou živořit a vaše zahrada nebude vaším skvostem. V takovém případě by to byly i zbytečně vyhozené peníze.

Jak si založit trávník
Nejdůležitější je příprava podloží. Půda nesmí obsahovat stavební odpad ani kořeny plevele, keřů či stromů. Následně je třeba plochu zkypřit a pokopat, povrch srovnat a uhrabat do roviny (musíte získat rovný povrch se strukturou drobných hrudek). Až potom můžete začít s výsevem. Jako osivo si vyberte vhodnou směs, která bude respektovat klimatické podmínky (sucho, stín atd.), respektive bude sloužit účelu, pro který jste trávník vybrali. Osivo se dá rozhodit ručně nebo pomocí aplikačního vozíku, v nabídce jsou i speciální lopatky na výsev. Osivo jemně zapracujte do půdy (například hráběmi), plochu uválcujte a zavlažte. Do dvou týdnů by mělo osivo vyklíčit, ale nezapomeňte vysetou plochu alespoň měsíc intenzivněji zavlažovat (pokud neprší a je teplé jaro, tak i 3krát denně). Sekat trávu můžete poprvé asi po 8 týdnech. Trávník je nejlepší zakládat za bezvětrného počasí, když je pod mrakem.
Jiný způsob zakládání je položení travního koberce – to je sice dražší alternativa, ale efekt je okamžitý. Příprava půdy je stejná jako u výsevu. Travní pásy se ukládají na půdu, potom se plocha celá uválcuje.

Ke zvelebování trávníku
• sekačka: nepostradatelný pomocník při údržbě trávníku
• vyžínač: je praktický pro zahrady s množstvím nepřístupných míst
• vertikulační hrábě nebo elektrický vertikulátor: k rychlému odstranění mechu z trávníku
ruční aerifikátor: pomocí tohoto zařízení se zlepší příjem vody i živin a ke kořínkům trav se dostane vzduch
• švédské hrábě: k vyhrabávání menších a lehčích nečistot (listů, květů, větviček); mají-li kulaté hroty, uhrabou i těžší nečistoty
trávníkové hrábě: slouží při zakládání trávníků a k odstranění větších nečistot
• zarovnávače okrajů: nevyhnutelné při ořezávání okrajů trávníku
• vyrývače plevele: při likvidaci plevele s kůlovými kořeny
• aplikační vozík: využitelný při zakládání trávníků výsevem a při přihnojování
• nůžky na trávu: slouží ke střihání trávy v méně dostupných a členitých terénech; lze s nimi zarovnat i okraje trávníku
• válec: při výsevu trávníku a ke ztužení travních drnů

Efektivní postupnost
Budování nové zahrady, která je už oplocena, je vždy dobré začít hrubou modelací terénu, tedy zemními pracemi (lze použít různé mechanismy, případně běžné zahradní nářadí, jde-li o menší plochu). V rámci této fáze je třeba odstranit všechen stavební odpad nebo hromady nepotřebné zeminy. Je důležité pomocí kvalitních herbicidů důsledně zničit plevel – hlavně trvanlivé druhy a náletové dřeviny, jestli se nacházejí na pozemku budoucí zahrady. Až potom je třeba navést kvalitní zeminu (investice tohoto charakteru se rozhodně vyplatí), případně vymodelovat svahy na skalky a osadit je kameny, vytvořit jezírka, vydláždit terasy, vybudovat chodníky, zabudovat závlahu nebo i elektrické rozvody. Tyto činnosti nelze realizovat později, protože by mohly zničit už hotové dílo. Potom můžete vysadit záhony vybranými rostlinami, zasadit stromy (jejich počet by se měl odvíjet od velikosti zahrady), keře a popínavé dřeviny, růže, případně založit živé ploty, vytvořit zajímavá pozadí, osadit okolí jezírka, vytvořit skalku, nainstalovat plastiku, vytvořit štěrkové plochy a až nakonec založit trávník, případně položit travní koberec.

Čím více prvků a detailů bude zahrada mít, tím bude finančně náročnější a v konečném důsledku s vyššími požadavky na údržbu. (Daniel Košťál)

Při realizaci teras a chodníků se snažte využít jeden druh dlažebního materiálu a mějte na paměti, že není dobré kombinovat mnoho alternativ. Při výběru dláždění berte ohled i na typ a barevnost oplocení.

Pokud jde o rostliny, rozhodně se vyvarujte nákupů atraktivních kvetoucích druhů jen proto, že se vám líbí – podmínky ve vaší zahradě by se nemusely líbit jim (a nedejte se vyprovokovat ani nákupem za akciové ceny). Sice se nedoporučuje tvořit zahradu formou postupných nákupů (ve stylu teď koupím tohle, za měsíc něco jiného), ale pokud vám to stav vaší peněženky neumožňuje jinak, udělejte si alespoň plán a postupujte při nákupech podle něho.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál
zdroj:
Vše o výstavbě a rekonstrukci svépomocí  2010 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Bubnová sekačka Robotická sekačka Rotavátor skalky před domem Strunová sekačka trvalky na skalku Vyžínač zahrada zakladani zakládání trávníku
Sdílejte článek

Diskuze