Zdroj: istock

Pěstování okurek ve slámě: jednoduchý způsob, jak si vypěstovat bohatou úrodu

08. 03. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

Hledáte jednoduchý, produktivní a rychlý způsob, jak vypěstovat bohatou úrodu šťavnatých okurek? Právě jste ho našli – je jím pěstování okurek v balících slámy. Maximálně snadná výsadba, bezproblémová údržba a sběr úrody. Prozradíme vám, jak na to.

Výhody pěstování okurek ve slámě se nedají popřít, jsou totiž zřejmé: prakticky žádný plevel, zalévání a hnojení je hračka. Zvýšená výška rostlin okurek v přepravkách na balíky slámy usnadňuje sběr úrody. Rostliny podstatně méně trápí choroby a škůdci.

Přečtěte si také:
Vypěstovat si vlastní chilli papričky není v domácích podmínkách složité

Proč pěstovat okurky v balících slámy

Balíky slámy jsou perfektním médiem na pěstování okurek. Výška balíku umožňuje rostlinám, aby byly mimo zem a mimo dosah poškození. Rostliny zároveň mají prostor, který potřebují na rozrůstání se a prospívání. V jistém období balík slámy pod masou porostu ani neuvidíte. Méně plevele znamená menší soutěž o živiny z půdy, což vede ke zdravějším a pevnějším rostlinám. Čím jsou rostliny zdravější, tím větší je i potenciál pro skvělou úrodu.

Balíky slámy

Zdroj: istock

Zalévání a hnojení s větším efektem

Další výhoda: balíky slámy poskytují okurkám vláhu, kterou potřebují pro růst a ​produkci, protože dobře udržují vlhkost. Když prší nebo když rostliny zalejete, sláma rychle vsákne vlhkost a odvede ji ke kořenům rostlin. Totéž se stane, když aplikujete na rostliny tekuté hnojivo. Vstřebává se rychle a efektivně, přičemž živiny jdou přesně tam, kde jsou nejvíce potřeba – přímo ke kořenům rostliny.

Pěstování okurek v slámě

Zdroj: istock

Vytvoření ohrádky na balíky slámy

I když můžete okurky zasadit přímo do balíku slámy, když vytvoříte rám, do kterého slámu umístíte, bude držet pohromadě. Takovýto rám vytvoříte snadno z paletového dřeva nebo odpadového řeziva. Změříte obvod jednoho nebo dvou balíků slámy a ze dřeva vytvoříte ohrádku těsně kolem balíků, aby je držela pohromadě.

Přečtěte si také:
Co potřebujete vědět, když chcete vypěstovat květiny a bylinky ze semínek?

Ohrádky na balíky slámy jsou estetické, ale mají i praktický efekt. Pomáhají udržet balíky slámy neporušené během celé sezóny. Bez nich se mají tendenci časem rozpadat. Pak se kořeny uvolní a odkryjí, což způsobí, že rostliny příliš rychle vyschnou. Ve skutečnosti můžeme pomocí ohrádek získávat z každého balíku slámy úrodu až dva roky.

Košík s okurkami

Zdroj: istock

Dřevěné ohrádky jsou však též vynikajícím prostředkem na připevnění k mřížovému nebo plotovému panelu. To je obrovská výhoda hlavně při pěstování popínavých okurek. Nejenže poskytuje vynikající opěru, ale usnadňuje sběr plodů a snižuje nemocnost.

Sázení okurek do slámy, příprava zeminy

Na jeden balík slámy vysázíme tři rostliny. Před výsadbou vyřežeme do vrchní části balu tři otvory ve tvaru trojúhelníku. Rozmístíme je rovnoměrně od sebe. Otvor na střední rostlinu posuneme trochu směrem k zadní nebo přední části balíku. Otvory vyplníme směsí zeminy, kompostu, perlitu, trochy kávové usazeniny a drcených vaječných skořápek. Cokoliv použijete, ujistěte se, že to není jen obyčejná zahradní zemina. Čím více živin má, tím lépe. Zasadíme rostlinky a sázení ukončíme mulčováním trochou slámy.

Přečtěte si také:
Nejčastější problémy při pěstování mrkve a jak si s nimi poradit

Zalévání během růstu

V průběhu sezóny je nutné pravidelné zalévání a doplňování živin. Myslete na to, že rostliny pěstované vyvýšeně v balících slámy vyschnou o něco rychleji než ty, které jsou zasazeny v půdě. Prvních pár týdnů zalévejte okurky ve slámě každý den. Potom, když listy začnou houstnout, může být mezi zavlažováním jeden den nebo dva pauza. Dobrou pomůckou je zapíchnout už při výsadbě malý dřevěný kolík přímo ke kořenům rostliny. Když bude růst a houstnout, kolík vám bude stále ukazovat cestu, kam zalévat.

Chlapec zbírá okurky

Zdroj: istock

Tipy na hnojení

Po vysázení, během prvních šesti až osmi týdnů, dopřejte rostlinám jednou týdně dávku kompostu nebo kompostového čaje. Potom dávku aplikujte každý druhý týden. Stejný způsob hnojení používáme i při pěstování cukety z balíků slámy.

Jedna věc je jistá, pěstování okurek či cuket ve slámě funguje jako
magie – produkuje obrovské výnosy i při minimální námaze. Vyzkoušejte!

Sabína Zavarská

Zdroj: oldworldgardenfarms.com

Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: hnojeni pestovani zeleniny vysadba
Sdílejte článek

Diskuze

  • Pefrektní, můžeš to taky zkusit

    Lenka Holíková