Pravidla kompostování a průvodce výběrem kompostéru

27. 05. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Kompostování dnes můžete vnímat dvěma způsoby: jako starobylou praxi předávanou z generace na generaci, nebo jako veskrze současný trend vyvolaný nutností třídit odpad.

„Dej to na hromadu“, říkávala za časů mého dětství babička a ukazovala přitom do rohu zahrady, kde tajuplně odpočíval magický kopec, na němž se vršily slupky od brambor, shrabaná tráva, popel z kamen i padaná jablka… Kompost se rozložil a zmizel z mého života jako něco, co patří do starých časů, aby se po letech znovu vynořil, a to v nových souvislostech. Ve věku třídění se stal jednou z nejefektivnějších možností, jak odpad vlastními silami nejen separovat, ale také úspěšně recyklovat.

Nekompostujete, protože nemáte zahradu?

Možná si říkáte, že vás, kdo nemáte ani metr čtvereční pozemku, se šílenství kolem třídění, alespoň pokud jde o organický odpad, netýká. Kuchyňský bioodpad ale tvoří 40 % z veškerého odpadu domácnosti. Když skončí nevytříděný v černé popelnici, zaplní ji skoro do půlky. Co s tím?

Dřevěný vermikompostér může vypadat sympaticky nejen proto, že je užitečný. www.ekodomov.cz

Dřevěný vermikompostér může vypadat sympaticky nejen proto, že je užitečný. www.ekodomov.cz

Pořiďte si vermikompostér

Možná jste o tomto zázraku ještě neslyšeli, ale je to efektivní způsob, jak přeměnit kuchyňské zbytky v kvalitní humus přímo v kuchyni. K tomu, abyste mohli začít, potřebujete speciální kompostér a násadu kalifornských žížal, které v něm ubytujete. Vermikompostér se skládá z několika navzájem propustných pater a z jímky ve spodní části, která zachycuje jeden z cenných produktů kompostování – tekuté hnojivo zvané žížalí čaj. Kuchyňské zbytky naházené do nádoby dokážou žížaly relativně rychle přeměnit ve vermikompost, který je ve srovnání s klasickým kompostem bohatší na živiny a obsahuje navíc vedle vysoce kvalitního humusu i růstové hormony, enzymy a látky, které jsou schopné chránit rostliny před škůdci a chorobami.

Každá domácnost vyprodukuje poměrně velké množství biologického odpadu, který skončí v popelnici. Řešením je designový kompostér. www.ekodomov.cz

Každá domácnost vyprodukuje poměrně velké množství biologického odpadu, který skončí v popelnici. Řešením je designový kompostér. www.ekodomov.cz

Má to mouchy?

Vypadá to, že tahle forma kompostování má jen samé výhody, až si člověk klade otázku, proč to nedělají všichni. Třeba proto, že nejdřív musíte v bytě najít vhodný prostor pro umístění kompostéru. Pokud si vyberete kompostér Urbalive, který pro českou společnost Plastia navrhl designér Jiří Pelcl, budete ho chtít spíš vystavit než schovat, ne náhodou totiž získal ocenění za design Red Dot 2017. Další námitky? Nebudeme vám zastírat, že žížaly jsou živí tvorové, kteří potřebují pozornost a péči. To znamená, že byste jim měli pravidelně i během zimy dodávat pestrou stravu. Nejlépe se mají v domácnostech, kde se vaří zdravě, protože tam o zbytky z ovoce a zeleniny, které milují, není nikdy nouze.

Pokud tipujete, že k dalším nevýhodám vermikomostéru patří zápach, mýlíte se. Žížaly totiž rozložené zbytky neustále zpracovávají a tím udržují svůj domov v dokonalé čistotě. Pokud se obáváte exodu žížal, buďte klidní, nesnášejí světlo, takže se ochotně zdržují ve tmě pod víkem. Jediné, co bude při otevření unikat, jsou drobné mušky. Zní to neškodně až roztomile, ale pokud se octomilky přemnoží, mohou vám radost z kompostování úplně zkazit.

foto shutterstock

foto shutterstock

Kompostujte komunitně!

Pokud se vám zdá, že vermikompostování není pro vás to pravé, vydejte se jinou cestou: Místo žížal si vezměte na pomoc sousedy a začněte kompostovat komunitně. Jak to funguje? Stačí, když v okolí svého bydliště seženete pár nadšenců, kteří do kompostování půjdou s vámi. Získáte-li pro svůj nápad i pár příznivců na radnici, najdou se určitě i peníze na pořízení komunitních kompostérů. Není to tak složité, jak to vypadá, inspirací by vám mohly být například tři pražské městské části, které už ve společném kompostování jedou. Hlavním benefitem tohoto způsobu kompostování je, že se v anonymním prostoru města dají v dané lokalitě dohromady neznámí lidé, aby společně uskutečnili dobrou věc. Naděje, že kromě kvalitního hnojiva získáte nové přátele, je velká.

Odborník radí:

David Benda,
odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach

Biologický odpad na zahradě

„Aby zahrada vypadala dobře, je důležitá její pravidelná údržba v podobě, sečení, řezání a stříhání. Jestliže rostliny, stromy a keře byly dostatečně zbaveny živelně rostoucích výhonů, přichází na řadu drcení. S vhodným zahradním drtičem, jako je for_q FQ-ELH, to bude hračka. Do zahradního drtiče se nepokoušejte se vkládat materiál násilím, mohli byste ho poškodit. Větší odřezky je vhodné zmenšit pomocí silnějších nůžek na větve s velkou pákou. Je-li materiál po prvním nadrcení příliš hrubý, můžete proces ještě jednou opakovat. Do přístroje by se neměl dávat příliš mokrý či silně znečištěný materiál, tím se životnost nožů zkracuje.
Na závěr je potřeba nadrcený odpad zkompostovat. Jak dosáhnout dobrého výsledku kompostování? Při plnění dbejte na to, aby kompostovaný materiál byl co nejpestřejší a ten suchý se dobře promíchal s mokrým. Tím se vytvoří vyrovnané klima, které kompost potřebuje k tomu, aby se stal dobrým hnojivem. Takto vzniklý hodnotný humus se vynikajícím způsobem hodí ke zkvalitnění namáhané zahradní půdy a obnovení jejího života.

Dřevěný, tlakově impregnovaný kompostér 100 x 100 x 70 cm, cena 550 Kč, www.hornbach.cz

Dřevěný, tlakově impregnovaný kompostér 100 x 100 x 70 cm, cena 550 Kč, www.hornbach.cz

Podaří se to?

Úspěch komunitního kompostování je do značné míry závislý na tom, jak komunita funguje a zda její členové dodržují určitá dohodnutá pravidla. Zásadní je, aby všichni do kompostu vhazovali jen to, co tam patří, a to na místo, kam to patří, tedy do správné komory kompostéru. Hodně záleží na tom, zda ze svého středu dokážete vybrat správce, který se bude o společný kompost opravdu starat. Dalším problémům pomáhá předcházet originální design komunitních kompostérů. Například kompostér SIVA DUO určený pro 10–15 domácností je vyrobený z recyklovaného plastu, který spolehlivě odolá vandalům i vniknutí hlodavců, je zateplený a uzamykatelný.

Může se stát, že ve svém okolí nenajdete dostatek spřízněných duší. Nezoufejte, do doby, než se do vaší lokality přistěhují další nadšenci, noste vytříděný bioodpad do hnědé popelnice. Cenný materiál sice skončí v městské kompostárně a vy si ho příliš neužijete, ale je to lepší, než kdyby jako součást směsného odpadu putoval do spalovny, kde špatně hoří.

Kompost odjakživa

Možná patříte ke šťastlivcům, kteří vlastní starou zahradu, na níž je kompost odjakživa. Majitelé tradičních zahradních kompostů jsou ale často zvyklí kompostovat jen zahradní materiál – například trávu, plevel nebo štěpek. Kuchyňské zbytky se totiž dřív dávaly domácím zvířatům, hlavně prasatům a slepicím. Ta se chovají stále méně a organický odpad z kuchyně tak často končí v popelnici se směsným odpadem. Možná přišel čas zpestřit vašemu zahradnímu kompostu jídelníček a obohatit ho i o zbytky z kuchyně. Zlepšíte tak kvalitu jeho složení, urychlíte rozkladné procesy, a ještě ušetříte místo v popelnici.

Nový dům, nový kompost

Pořídili jste si dům se zahradou, ale se zahradničením máte málo zkušeností? Možná netušíte, že byste špatnou půdu (která bývá kolem novostaveb spíše pravidlem než výjimkou) mohli snadno vylepšit podomácku vyrobeným kompostem. Stojíte před otázkou, jaký vybrat kompostér? Inspirovat se můžete na následujících stranách nebo na www.kompostuj.cz, kde najdete galerii kompostů přihlášených od roku 2006 do soutěže Miss kompost.

foto shutterstock

foto shutterstock

Bioodpad v kuchyni

Co by mohlo od komunitního kompostování odradit vás osobně? Na místě, kde bude kompostér postavený, se musí shodnout celá komunita, takže se může stát, že to k němu budete mít daleko. Možná, že se k němu budete schopni vypravit s vypětím všech sil tak jednou týdně. V tom případě byste si měli alespoň usnadnit a zpříjemnit zpracování bioodpadu v kuchyni. Pořiďte si speciální koš, ve kterém budou kuchyňské zbytky do doby, než přijde ta pravá chvíle na výlet ke kompostu. Na trhu je několik typů košů určených ke třídění kuchyňských zbytků. Jejich hlavním úkolem je zařídit, aby se separovaný organický materiál nezačal kompostovat už v kuchyni. Z tohoto hlediska skvěle funguje například koš BioMat AirBox. Díky odvětrávání se bioodpad vysušuje a snižuje se tak jeho zápach. Koš má maximálně zjednodušené a zaoblené tvary, což usnadňuje jeho údržbu. Oproti jiným modelům omezil výrobce u tohoto typu perforaci dna, takže se při případném porušení sáčku výluh, který se během skladování materiálu vytváří, nevylije. Víko s mikroperforací umožňuje odvětrávání a brání hmyzu vlétnout do koše. Dobrým pomocníkem pro třídění kuchyňského odpadu jsou také kompostovatelné sáčky, které se do košů vkládají. Můžete si vybrat buď plastové vyrobené na bázi kukuřičného škrobu, nebo papírové z odolného kraftpapíru.

Foto ze soutěže Miss Kompost POŘÁDANÉ společností Ekodomov

Foto ze soutěže Miss Kompost POŘÁDANÉ společností Ekodomov

Pravidla kompostování

1. Při zakládání kompostu dejte dospodu hrubší materiál (nadrobno nasekané nebo nadrcené větve, dřevní štěpka, hobliny, dřevnaté stonky květin), který umožní provzdušnění kompostu a odtok přebytečné vody.

2. Zajistěte v kompostu různorodou skladbu materiálu: míchejte vlhké se suchým, porézní materiál z hutným a hnědé se zeleným (tedy uhlíkaté dřevnaté složky s čerstvějšími zelenějšími dusíkatými). Abyste nastartovali rychlejší tlení, můžete přidat zralý kompost nebo chlévský hnůj. Přimícháním zeminy dosáhnete toho, že se organická hmota naváže na jílovité minerály, čímž vznikne vysoce kvalitní humus.

3. Pokud jste kompost založili správně, měl by se do dvou dnů začít zahřívat na teplotu přes 50 °C, což je způsobeno vysokou aktivitou mikroorganizmů. Skutečnost, že se materiál zahřívá, lze poznat vsunutím ruky do kompostu. Horká fáze může trvat několik dnů, ale i několik týdnů. Dochází při ní k tzv. hygienizaci kompostu, tedy ke zničení semen plevelů a zárodků chorob. Základní hygienizace proběhne, dosahuje-li teplota v celém objemu kompostu alespoň 45 °C, a to minimálně po dobu 5 dní.

4. Vlivem intenzivního tlení si materiál sedá a snižuje se přísun vzduchu, který pro svou „práci“ potřebují houby a bakterie. Proto je vhodné, když kompost po 4–8 týdnech po založení přeházíte a znovu promícháte.

5. Pravidelně kontrolujte správnou vlhkost. Určíte ji tak, že vezmete kompostovaný materiál do ruky a pevně ho zmáčknete. Při optimální vlhkosti se nesmí mezi prsty objevit voda. Když otevřete pěst, měl by materiál držet pohromadě.

6. Při tomto postupu získáte čerstvý kompost za 2–6 měsíců, vyzrálý za 6–12 měsíců.

Průvodce výběrem kompostéru

Foto ze soutěže Miss Kompost POŘÁDANÉ společností Ekodomov

Foto ze soutěže Miss Kompost POŘÁDANÉ společností Ekodomov

Kompostovat můžete volně na hromadě, což znamená nulové pořizovací náklady a téměř libovolnou kapacitu. Hromada vám umožní snadno zasáhnout do kompostovacího procesu, který je jednoduchý, stačí dodržet základní pravidla. Nevýhodou tohoto způsobu kompostování je, že kompostovaný materiál v horní vrstvě osychá a rozkladné procesy probíhají pomaleji nebo neprobíhají vůbec, což lze vyřešit zakrytím hromady geotextílií.

FOTO Hornbach

FOTO Hornbach

Druhou variantou jsou kompostovací boxy, které mohou být vyrobené z nejrůznějších materiálů, většinou se jedná o dřevo, recyklovaný plast nebo pletivo. Kompostér si můžete koupit v obchodech se zahradnickými potřebami nebo si ho můžete sami vyrobit z nejrůznějších snadno dostupných odpadních materiálů. Objem kompostéru zvolte podle velikosti zahrady a domácnosti, a tedy podle předpokládaného množství kompostovaného materiálu. Obecně se doporučuje minimální objem 1 m3, který umožní dostatečné prohřátí celého objemu kompostéru a jeho hygienizaci. Při výběru kompostéru dbejte na to, aby byl při kompostování umožněn dostatečný přístup vzduchu ke kompostovanému materiálu. Důležité také je, abyste mohli kompost snadno překopávat.

Foto ze soutěže Miss Kompost POŘÁDANÉ společností Ekodomov

Foto ze soutěže Miss Kompost POŘÁDANÉ společností Ekodomov

Nejjednodušší řešení představuje finančně dostupný jednokomorový kompostér, který se plní shora. Hotový kompost se odebírá přes dvířka vespodu kompostéru. Nevýhodou tohoto typu kompostéru je, že musíte dbát na strukturu a optimální poměr uhlíkatých a dusíkatých složek ukládaného materiálu. Jedině tak totiž zajistíte dostatečnou vzdušnost a kontinuální průběh kompostování. Ve většině jednokomorových kompostérů navíc probíhá pouze proces tzv. studeného kompostování, při kterém nedochází k prohřátí celého kompostovaného materiálu. Rychlorozkladné procesy a kvalitní hygienizace se tak neodehrávají v celém objemu. Když budete chtít kompost překopat, musíte kompostér rozebrat, nebo z něj kompostovaný materiál vysypat. Víko, které brání přístupu dešťové vody, často způsobuje přesušení kompostovaného materiálu a následné zpomalení nebo zastavení procesu kompostování.

Foto ze soutěže Miss Kompost POŘÁDANÉ společností Ekodomov

Foto ze soutěže Miss Kompost POŘÁDANÉ společností Ekodomov

Uvedeným problémům předejdete pořízením dvou- nebo vícekomorového kompostéru. První komoru postupně plníte materiálem, který máte aktuálně k dispozici. Po jejím naplnění promícháte celý objem s čerstvým rychlorozkladným materiálem (čerstvě posekaná tráva, zbytky ovoce a zeleniny, čerstvé měkké listy) a přesunete jej do druhé komory. Tady dojde k zahřátí materiálu na teplotu 50–60 °C a začnou zde probíhat intenzivní rozkladné procesy. První komora vám zůstává k dispozici pro postupný sběr dalšího materiálu.

Kompostu udělá dobře, když ho osadíte dýněmi, cuketami nebo okurkami. Jejich listy vytvoří ochranu před letním sluncem. Díky rostlinám nezapomenete zkontrolovat, zda také kompost nepotřebuje zalít.

PŘIPRAVILA: MARTINA PAULOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bioodpad kompostování Od partnerů vermikompostéry
Sdílejte článek

Diskuze