Proč vyhazovat bio odpad do popelnice? Díky kompostování můžeme do zahrady vrátit živiny. FOTO ISTOCK

Poklad ukrytý v kompostu

12. 03. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Kompostování na zahradě je tak trochu alchymie, ale tyglíky a tlusté knihy k němu nepotřebujeme. A opravdu můžeme i z rozkladu získat poklad, který vyživí a ozdraví zahradu.

Proč kompostovat

Na velké zahradě, navíc spojené s domácností, ve které se pravidelně vaří, se snadno nashromáždí velké množství rozložitelného odpadu. Alespoň malý kontejnerový kompostér by neměl chybět ani na městské zahrádce. Zde jsou často k dispozici popelnice na bioodpad, ale i tak radnice podporují domácí kompostování různými pobídkami. A občané na ně slyší, protože tak lze ušetřit na poplatcích za odpad, a navíc získat pro zahradu hodnotný substrát, který by se jinak musel kupovat (a nejedná se zrovna o levnou záležitost).

Díky živinám v přirozené formě, které výsledný substrát obsahuje, odpadá nutnost častého a třeba i chemického přihnojování. Hlína se i při nepříliš intenzivním pěstování vyčerpává a ubývá i hmota. Chemie může dodat živiny, ale nikoliv objem. Výsledkem může být nekvalitní půda, která pouze drží rostlinu žijící z chemického koktejlu hnojiv. O poživatelnosti plodů takové zahrady jistě nemusíme dlouho diskutovat. Živý kompost také láká užitečné živočichy, kteří se zde líhnou i schovávají a následně působí pozitivně na celkovou kondici a úrodnost zahrady.

Kompost lze snadno vybudovat i ze starých palet. Všechno použité dřevo musí být bez chemického ošetření. FOTO ISTOCK

Kompost lze snadno vybudovat i ze starých palet. Všechno použité dřevo musí být bez chemického ošetření. FOTO ISTOCK

Jak kompostovat

Nejde jen o to, že trávu ze sekačky, plevel nebo kuchyňský odpad hodíme na hromadu a dále se nestaráme. Rostlinná hmota samozřejmě zetlí, ale výsledkem pravděpodobně bude nekvalitní substrát nevhodné konzistence a bude buď příliš těžký, nebo se naopak po vyschnutí změní v prach.

Není to bez námahy. Než kompost vydá svůj poklad, musí se pravidelně přehazovat a provzdušňovat. FOTO ISTOCK

Není to bez námahy. Než kompost vydá svůj poklad, musí se pravidelně přehazovat a provzdušňovat. FOTO ISTOCK

Při kompostování musíme dodržet několik jednoduchých základních pravidel, a to u všech typů kompostů a kompostérů. Jedná se především o pestrou skladbu, optimální vlhkost a dostatek vzduchu. Velkou roli hraje umístění kompostu. Mělo by se jednat o stanoviště spíše přistíněné, kde se teplota v průběhu dne příliš nemění a které je ochráněné před větrem. Kompost by měl být chráněný také proti silnému dešti, aby nebyl příliš promočený a nevyplavily se živiny. Není však vhodné, aby byl stále nepropustně přikrytý.

To lze vyřešit výsadbou vhodných rostlin, kterým se na výživné hromadě bude dařit a poskytnou zdravé a čerstvé plody. Tykve, cukety a okurky jistě najdou v kuchyni uplatnění a široké listy rostlin ochrání a přistíní povrch. Ten však tvoří ještě nezetlelá hmota, proto musíme sazenicím do začátku připravit jamku vyplněnou substrátem. Pak již stačí jen ohlídat, jestli mají rostlinky dostatek vláhy a těšit se na sklizeň i kvalitní materiál pro pěstování.

Díky zemině z kompostu získáme potřebné doplnění hmoty v záhonech. FOTO ISTOCK


Díky zemině z kompostu získáme potřebné doplnění hmoty v záhonech. FOTO ISTOCK

Kompostování je cesta ke zdravé a úrodné zahradě.

Znamená také značné úspory. Není třeba tolik hnojit a kupovat substrát.

Kompost musí mít vhodné podmínky a péči.

Kontrola vlhkosti a pravidelné přehazování jsou nutné.

Místní samosprávy poskytují služby na podporu kompostování.

Zeptejte se na místním úřadě na možnost zapůjčení kompostéru.

Kompostiště můžeme snadno vybudovat z levných a dostupných materiálů.

Doma lze kompostovat i ve speciálních nádobách s aktivními kulturami nebo žížalami.

FOTO ISTOCK

FOTO ISTOCK

Kompostér svépomocí

Zakoupení plastového kompaktního kompostéru nebo jiných hotových sestav ze dřeva nebo kovu je jednoduchou cestou. Pokud si však chceme poradit sami a již od základů, měli bychom i tak zdánlivě jednoduchou stavbu správně naplánovat a provést. V článku jsme si již řekli pravidla, podle kterých kompost umístit a jak by měla konstrukce vypadat. Kompost je většinou umístěn stranou, aby nebyl přímo na očích. Ačkoliv na hromadě tlejícího organického odpadu není nic špatného, nejedná se o velmi estetické zákoutí a nechceme, aby bylo každému na očích. U kompostu je důležitá správná funkce, krása až v druhé řadě. Na stavbu kompostovacího místa tedy můžeme využít i to, co nám zbylo. Například starší prkna, třeba předtím použitá na bednění, palety, staré cihly nebo zbytky ztraceného bednění. Zruční jedinci mohou zkusit uplést stěny z lískových prutů.

Při volbě materiálu musíme počítat s tím, že vzhledem k procesům, které v kompostu probíhají, se bude rychleji rozkládat i materiál stěn. Dřevo, pruty i sláma vydrží jen několik sezon, kov rychleji rezne, cihly a tvárnice zvětrají a věčný není ani plastový kontejner. Stěny lze impregnovat, ale nemělo by se jednat o agresivní mořidla, tér nebo jiný nátěr, které by mohly s tlející hmotou reagovat. Jakmile první kompost vydá svůj poklad, již si bez něj budoucnost zahrady nedokážete představit.

Kompost lze snadno vybudovat i ze starých palet. Všechno použité dřevo musí být bez chemického ošetření. FOTO ISTOCK

Kompost lze snadno vybudovat i ze starých palet. Všechno použité dřevo musí být bez chemického ošetření. FOTO ISTOCK

TEXT: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO: ISTOCK,
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bioodpad kompostér kompostování
Sdílejte článek

Diskuze