Přichází zima. Jaké jsou výhody bazénu pod střechou?

27. 11. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Patříte mezi náruživé plavce a vodomily? Pak vám vřele doporučujeme vnitřní bazén, díky němuž si budete moci v soukromí užívat vody bez ohledu na roční období. Není sporu o tom, že krytý bazén v domě […]

Patříte mezi náruživé plavce a vodomily? Pak vám vřele doporučujeme vnitřní bazén, díky němuž si budete moci v soukromí užívat vody bez ohledu na roční období. Není sporu o tom, že krytý bazén v domě je luxusním vybavením, přesto se s tímto prvkem lze setkat stále častěji. Plavání je sportem, jenž nelze nahradit žádnou jinou pohybovou aktivitou. Střídavé zatěžování a uvolňování jednotlivých partií těla totiž působí příznivě na jejich vývoj. Vodní prostředí má také pozitivní vliv na fungování krevního oběhu, snižuje tepovou frekvenci a harmonizuje dýchání.

Krytý bazén má oproti venkovnímu hned několik výhod – voda v něm není tolik ochlazována prouděním vzduchu ani vystavena znečištění padajícím listím, posekanou trávou, nebo hmyzem. Protože není nutné ho v zimním období vypouštět, zaručuje nám luxus každodenního užívání během celého roku.

15-03

Zastánci venkovních bazénů možná namítnou, že vnitřní bazén není schopen poskytnout požitek z plavání na slunci. Při vhodném architektonickém řešení a příhodné terénní konfiguraci lze však tento nedostatek uspokojivě eliminovat prosklenou stěnou s posuvnými křídly, případně předsunutím bazénu před objekt rodinného domu a prosklenou konstrukcí zastřešení.

Hygienické zázemí

„Na vnitřní bazén by vždy mělo navázat odpovídající hygienické zázemí – šatna, umývárna se sprchou a WC,“ uvádí Rudolf Pejša z Desjoyaux. Roli šatny uspokojivě splní i malá průchozí místnost, jakýsi převlékací box, vybavený lavicí a háčky na stěně pro pohodlné odložení oblečení. Malá koupelna doplňující provoz bazénu, sauny nebo domácí tělocvičny vystačí se sprchovým koutem, který ale dokáže dobře nahradit i obyčejná sprcha instalovaná na stěně přímo v prostoru s bazénem.

Bazen

Plavání „ve sklepě“

Pro umístění vnitřního bazénu se v rodinném domě suterén přímo nabízí a nutno podotknout, že celkem oprávněně. Sklepy pro skladování zásob hospodářských plodin už moderní rodina vybavená lednicí, mrazákem a spíží nepotřebuje, zato zdravý pohyb na konci pracovního dne uvítají všichni její členové, unavení od dlouhého sezení ve školních lavicích či v kancelářích před monitorem počítače. „Zapuštěním pod terén se uvolňuje cenná plocha přízemí pro čistě obytné účely a při dobré tepelné izolaci jsou v suterénu eliminovány tepelné ztráty bazénové haly,“ popisuje Rudolf Pejša z Desjoyaux. „Hodnotu podzemí zvyšuje možnost přirozeného prosvětlení a případně vhodně tvarovaný, prudce svažitý terén nabízející osvěženým plavcům bezprostřední kontakt se zahradou,“ dodává Pejša.

Bezpotrubní filtrace je výhra

Neobávejte se velkých stavebních úprav – vnitřní bazén je možné bez problémů instalovat do již postaveného domu. Pokud si myslíte, že můžete mít bazén pouze ve tvaru obdélníku či oválu, odborníci z firmy Desjoyaux vás rychle vyvedou z omylu. Původem francouzská firma totiž využívá patent samonosné konstrukce z tzv. ztraceného bednění, umožňující postavit železobetonový bazén prakticky jakéhokoli tvaru, takřka kdekoliv – v minimálních prostorách nebo i v patře. Díky druhému patentu firmy Desjoyaux bezpotrubní filtrace si nemusíte lámat hlavu s kopáním a instalací potrubních rozvodů. Bazénový skelet je maximálně kompaktní, má mnohem vyšší životnost, je stavebně rychle realizovatelný a odpadá riziko úniku vody.

Bazen

Teplo v zimě

Ohřev vody ve vašem bazénu lze zajistit prostřednictvím elektroohřevu, přes výměník (plyn) nebo pomocí tepelného čerpadla. Existuje i takzvaný solární ohřev, který se ovšem v našich klimatických podmínkách dá většinou používat pouze jako doplňující. Teplota vody by se měla pohybovat ideálně mezi 25°C – 28°C.

Ani kapka rosy

Ideální vlhkost v prostoru kolem bazénu je 60 – 70%. Také se nazývá relativní vlhkost. Nad 80% vlhkosti vzduchu už by vás obtěžovaly různé houby a v situaci pod 50% dochází k nadměrnému vypařování vody. V obou případech by vás čekaly zbytečné výdaje – ať už na odvlhčení prostoru, nebo za vodu s drahými chemikáliemi, kterou je nutno častěji doplňovat. „Momentu, kdy se vlhkost začne zkapalňovat, se říká rosný bod. Například u bazénu vytápěného na 28 °C a s relativní vlhkostí 65% je rosný bod 20, 6 °C. A každá stěna prostoru, která má mít nižší teplotu, se orosí. Proto doporučujeme instalovat pod prosklené stěny buď ofuky, nebo speciální konektory s ventilátorem,“ upozorňuje Rudolf Pejša z Desjoyaux.

Více informací najdete na www.desjoyaux.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Bazény Desjoyaux, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bazen rodinny dum zastreseni bazenu
Sdílejte článek

Diskuze