Zdroj: iStock

Jak využít teplejších dnů k údržbě a vylepšení zahrady?

18. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Jakmile začnou sluneční paprsky trochu hřát, blíží se doba, kdy můžeme znovu oživit naše zahrady. Konec zimy a začátek jara je ideálním časem pro to, abychom se pustili do zahradnických prací a vytvořili si venku útulný a kvetoucí ráj.

Probuzení záhonů

Začněte s přípravou záhonů. Otočte půdu, pokud jste to neudělali na podzim, odstraňte plevel a přidejte vhodné hnojivo do zahrady. To pomůže vašim rostlinám dostat ten správný start do nové sezóny.

Odvoz hlíny

Zdroj: iStock

Není však vhodné hnojit záhony a hned vysévat a sázet, dojde hnojivu trochu času, aby se do půdy vstřebalo, jinak hrozí spálení rostlinek. Z okrasných záhonů odstraňte staré listí, ostříhejte uhnilé části rostlin či oschlé větve keřů.

Přečtěte si také:
Jak levně vylepšit zahradu? Inspirujte se kreativními úpravami s malým rozpočtem

Výběr semínek

Již teď se můžete vypravit do hobbymarketu či zahradnictví a předzásobit se semínky květin nebo zeleniny. Rozmyslete si dopředu, kolik prostoru na záhonech máte, aby každá rostlina měla dostatek prostoru pro svůj růst. Je také vhodný čas na předpěstování rostlin.

Prodej semínek

Zdroj: iStock

Ořez ovocných stromů

Pokud máte ovocné stromy, jaro je ideálním časem pro ořezávání. Odstraňte mrtvé větve a tvarujte korunu stromů tak, aby získaly správný tvar a dostaly dostatek slunce. Dobře ořezané stromy a keře se vám odvděčí bohatou a zdravou úrodou.

Zahradní dekorace

Přemýšlejte o nových prvcích zahradního dekoru. Mohou to být nové květinové vázy, nátěry na venkovní nábytek nebo dekorativní světelné prvky. Tyto detaily přidají kouzlo do vaší zahrady.

Přečtěte si také:
Zimní zahrádkářské tipy: Jak využít únor k přípravě na jaro

Kontrola zavlažování a další techniky

Předtím, než začne horké počasí, zkontrolujte a případně opravte zavlažovací systém. Dostatečná hydratace je klíčová pro zdravý růst rostlin. Prověřte také další zahraní techniku, může být velmi nepříjemné například až při prvním sekání zjistit, že sekačka nefunguje.

Vytvoření relaxační zóny

Zaměřte se i na odpočinkovou část zahrady. Přidejte venkovní sedací soupravu, pohodlná lehátka nebo visací houpací síť. To vytvoří místo ideální pro relaxaci a pozorování rozkvétající přírody.

Zahradní posezení

Zdroj: iStock

S jarem se otevírají nekonečné možnosti pro tvorbu krásné a pohodlné zahrady. Bez ohledu na to, zda máte zkušenosti se zahradničením nebo začínáte od nuly, jaro je perfektním časem pro návrat do zahrady a vytvoření prostoru plného květin, radosti a relaxace.

Fotogalerie

Text: Barbora Šeblová
Foto: iStock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: prořezání korun stromků relaxace semena zahony zavlazovani
Sdílejte článek

Diskuze