Jak si poradit s terénními úpravami pozemku
Mnoho majitelů pozemků si s terénními úpravami mnohdy neví rady, takže se při modelaci budoucího terénu zahrady dopustí mnohých chyb. Ty mohou mít poměrně různý charakter, ať se promítnou do nefunkčního trávníku v lepším případě nebo do půdní eroze v případě horším.
Pokud se do těchto úprav pouštíte svépomocí, měli byste pamatovat na několik doporučení, které vám mohou v mnohých ohledech pomoci.
Ačkoliv se to mnohdy nezdá, terénní úpravy mohou funkčnost celé zahrady opravdu zjednodušit nebo naopak zcela zničit. Ne vždy je dobré se do úpravy terénu pustit svépomocí, zvláště pokud s tímto směrem nemáte moc zkušeností nebo řešíte poměrně ožehavé problémy. Kdy je tedy lepší povolat odbornou firmu?
Zvláště pokud musíte řešit statiku, pokud jsou na zahradě příliš strmé svahy nebo pokud by případné sesuvy mohly ohrozit níže položené parcely. S touto problematikou může pomoci zkušená stavební nebo zahradní firma, která se může prokázat referencemi. V každém případě se podceňování terénních úprav většinou nevyplácí.
Častý neduh stavebních firem
Pokud tedy zrovna neřešíte opravdu velké komplikace, které by mohly bezprostředně ohrozit okolní parcely případnými sesuvy zeminy, je možné modelace terénu provést svépomocí, ale i tak je dobré se s problematikou poradit u odborníků. Vrásky na čele vám totiž může připravit i nesprávné rozvrstvení různých kvalit zemin. V praxi totiž často nastává situace, že stavební firma při stavbě domu odveze kvalitní ornici, která je uložená ve svrchní vrstvě, na deponii.
Zároveň dochází ovšem i k úpravám podorniční vrstvy, která bývá většinou dost nekvalitní, protože obsahuje vysoký poměr jílu a kamene a obsahuje minimum nebo dokonce žádnou organickou hmotu. Při dokončování stavebních úprav pak dojde k prohození těchto vrstev, to znamená, že se do spodní vrstvy uloží kvalitní ornice, zatímco navrch přijde neúrodné podorničí. Co pak s tím dělat?
Problém je v tom, že podorničí je natolik nekvalitní, že většinou neumožňuje kvalitní fungování většiny vegetačních prvků, ať se jedná o trávník nebo keřové či květinové výsadby. Zadržuje vodu, dlouho vysychá a díky absenci přirozených půdních složek, které jinak umožňují růst a vývoj rostlin, je mnohdy lepší podorničí do hloubky alespoň čtyřiceti centimetrů opět odstranit a vyměnit za ornici. Tento proces ovšem stojí další peníze, proto je na zvážení, zda není nejlepší věnovat více času dohledu při rozvrstvení původních vrstev zeminy.
Terény svépomocí
Terénní úpravy do jisté míry zefektivňuje možnost použití techniky, která se postará o rozvoz materiálů a jejich rozvrstvení po ploše. Ovšem ne vždy můžete techniku využít. Zvláště velké problémy vás mohou čekat na svazích nebo v místech, kam se technika z různých důvodů nemůže dostat. V tomto případě bude nutné dílčí úpravy provést ručně, což může značně narušit váš časový plán. Ruční práce se taktéž značně prodražuje.
Pozor na vodu
Při úpravě terénu je nejdřív nutné vyřešit tak zvané hrubé modelace, při kterých dojde k založení základu budoucích terénů. Většinou se tedy modeluje podorničí nebo spodní vrstva ornice. Již v této fázi ovšem myslete na to, že modelace ovlivní celkové hospodaření s vodou. Terény by se neměly v žádném případě svažovat ke stavbám. Vodu totiž potřebujete odvést naopak směrem od nich. Pokud je pozemek téměř rovinatý, snažte se i tak vodu přirozeně odvést od staveb. Stejně tak by na pozemku neměly vznikat prohlubně z nedokonale vyřešeného terénu, protože právě zde se bude zadržovat voda.
Jemné terénní modelace
Tyto finální úpravy jsou takovou třešničkou na dortu úpravy vašeho pozemku před samotnou tvorbou zahrady a je rozhodně nutné podotknout, že právě ony rozhodují ve velké míře o tom, jak bude vaše zelená oáza fungovat. V této fází již modelujete budoucí podobu trávníků a jednotlivých výsadeb.
V prostoru travnaté plochy se mnohdy rozvrstvuje trávníkový substrát, jehož hlavní složkou je kromě ornice také křemičitý písek a kompost. Pokud chcete, aby váš trávník dosáhl vyšší kvality, všeobecně se doporučuje, samozřejmě s ohledem na kvalitu vrstev v podloží, po ploše rozprostřít přibližně dvacet až třicet centimetrů této směsi. Ta zaručí rychlé zapojení trávníku a jeho vyrovnaný růst. V prostoru trvalkových a keřových výsadeb je možné rozmístit směsi zemin určených pro tyto výsadby. V každém případě se snažte o pozvolné modelace terénu, které budou přirozeně bránit nadměrnému splavu zeminy při prudkém dešti.
Příliš zhutněná půda
Při terénních úpravách může mnohdy dojít k nadměrnému zhutnění půdy, která se tak stane nepropustná pro vzduch a vodu. Před samotnými výsadbami je nutné tyto plochy načechrat rotavátorem, který naruší vrchní zhutněnou vrstvu. Následně je nutné plochu upravit hráběmi nebo sítěmi. V praxi se nadměrné zhutnění často opět neřeší, přičemž majitelé pozemku rovnou na této půdě založí trávník nebo jiný typ výsadby. Problém je zvláště v tom, že takováto zemina neumožňuje zasakování dešťové vody. Na jejím povrchu se tvoří kaluže a ani nově založené vegetační prvky nefungují zcela podle našich představ.
Text a foto: Lucie Peukertová