Zdroj: Shutterstock

Techniky řezu rostlin: 11 osvědčených tipů pro jarní období

22. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Vyzkoušejte osvědčené způsoby řezu rostlin na začátku sezóny, které vám pomohou docílit bohatšího kvetení, posílí celkovou vitalitu a zlepší odolnost rostlin vůči chorobám a škůdcům. Není to nic složitého, většina z těchto úkonů vám nezabere moc času ani nebude vyžadovat speciální znalosti. Konečný efekt rozhodně stojí za vynaloženou námahu.

Odstřihněte dlouhé výhonky plaménku

Plamének horský brzy na jaře řez nepotřebuje, ale pokud se příliš rozrostl a chcete ho upravit, odstraňte všechny velmi dlouhé výhonky. Odstřihněte je těsně nad místem, odkud vyrůstají listy.

Plamének

Zdroj: Shutterstock

Upravte levanduli

Středomořské keříky, například levandule nebo svatolina, přežijí zimu bez újmy, jen pokud jim necháte vrchní část neupravenou. Na jaře je však třeba tyto rostliny ostříhat, abyste uvolnili místo pro nové výhonky. Řezem podporujete i kompaktnost těchto keříků.

Střih levandule

Zdroj: David Hurrion Shrubs

Zřežte trvalky

Brzy na jaře ostříhejte trvalky, kterým jste řez nedopřáli během podzimu. Ponechání starého porostu na zimu však pomáhá ochránit bázi rostlin, zároveň poskytne útočiště pro užitečný hmyz. Řez je vhodné stihnout před tím, než začnou vyrůstat nové výhonky. Když začnou vyrůstat nové výhonky, báze trvalek by měly být očištěné.

Přečtěte si také:
Zakládáme zahradu: 13 tipů pro začínající zahrádkáře

Chelsea Chop

Jde o osvědčený způsob, jak prodloužit kvetení trvalek nebo udržet vzrůstově vyšší druhy kompaktnější. Na konci jara zřežte stonky trvalek, například plaménku, přibližně o polovinu, vždy nad zdravými a silnými pupeny.

Chelsey chop

Zdroj: Shutterstock

Odstraňte suché zbytky

Při jarním prořezávání dřevin odstraňte i odumřelé části, například ty, které na keřích zůstaly po nesprávném řezu z předcházejících let. Pokuste se odstranit úplně vše, nejlépe až po zdravé dřevo.

Řez konáru

Zdroj: Matthew Wilson

Odstraňte nevhodné výhonky

Na panašovaných dřevinách se někdy objeví výhonky s listy, které jsou úplně zelené, tedy ne panašované. Když je neodstřihnete, stanou se nápadnými a pokazí celkový vzhled keře. Včas je proto úplně odstraňte.

Řez výhonku

Zdroj: Sarah Cuttle

Ostříhejte trávy

Nejpozději v březnu ostříhejte suchá stébla teplomilné imperáty, aby se staré výhonky nesmíchaly s novými, které začnou vyrůstat. Vždyzeleným travám odstraňte jen suchá stébla a zbytky soukvětí z minulého roku.

Řez tráv

Zdroj: Toby March

Upravte vzhled

Některé teplomilnější dřeviny mohou mít po zimě poškozené konce výhonků. Na jaře je odstraňte a zároveň dřeviny prosvětlete, odstraňte staré výhonky a ty, které jsou příliš slabé.

Upravování rostliny

Zdroj: Shutterstock

Rostliny, které jsou po zimě příliš poškozené, nahraďte novými.

Přečtěte si také:
Nevylévejte vodu, ve které jste vařili brambory! Má své využití v zahradě

Posilněte bez

Bez patří k častěji pěstovaným dřevinám. Každoročně na jaře odstraňte část starších větví pomocí prořezávací pily. Podpoří to růst nových vitálních výhonků. Brzy na jaře můžete příliš přerostlé keře radikálně zmladit.

Řez konáru

Zdroj: David Hurrion Shrubs

Zkraťte přetížené větve

Keřům pomůže, když jim občas odstraníte nejsilnější a nejvíce rozvětvené stonky, a to, co je nejblíže u báze keře.

Řez konáru

Zdroj: David Hurrion Shrubs

Díky tomuto úkonu se dovnitř keřů dostane více vzduchu a světla, tím budou lépe chráněny před chorobami a škůdci.

Přečtěte si také:
Jak si v zahradě rozumně rozvrhnout terasu, bazén či venkovní krb?

Mulčování a přihnojení

Po řezu je vhodné rozsypat okolo upravených keřů alespoň 10 cm vysokou vrstvu prosetého kompostu a mulčovací kůry. Mulč v rukáchKvalitní kompost dodá dřevinám potřebnou energii, živiny, podpoří jejich kvetení a bohaté olistění.

Text: Daniel Košťál

Foto: David Hurrion Shrubs, Shutterstock, Matthew Wilson, Sarah Cuttle, Toby March , Garden Comp

Zdroj: Časopis V zahradě

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: dreviny jarní výsadba okrasné trávy práce v zahradě rez drevin řez ovocných stromků údržba trávniku
Sdílejte článek

Diskuze