Zdroj: iStock

Tyto rostliny v zahradě nevysazujte, chováte-li psa

09. 04. 2021
Diskuze (3)
Sdílet

Mnozí zahrádkáři, kteří chovají pejsky, se obávají, aby jim domácí mazlíčci nepoškodili úrodu nebo okrasné květiny. Může tomu být však i naopak. Zamysleli jste se někdy nad tím, zda nemáte vysázeny rostliny, které jsou pro psy toxické? Existuje mnoho rostlin, které mohou u pejsků vyvolat žaludeční těžkosti, ale jsou i takové, které mohou způsobit vážné onemocnění nebo v extrémních případech i smrt. A jsou poměrně běžné.

Má-li váš pes umožněn volný pohyb po pozemku, kde máte vysázené různé rostliny, je nejvyšší čas obeznámit se s rostlinami, které mu mohou uškodit – a nepěstovat je ani v předzahrádce, na dvoře či na oknech. 

Lilie

Existuje mnoho různých odrůd lilií – některé jsou toxičtější než jiné. Mezi ty s mírnější toxicitou pro psy patří toulcovka (lopatkovec), alstromérie (lilie peruánská, lilie Inků) a kornoutice africká (lilie kala). Vyvolávají sice zvracení a bolest žaludku, ale život domácího mazlíčka neohrožují. Toxické účinky mají krystaly oxalátu, které se nacházejí v každé části květu. Podstatně nebezpečnější jsou pravé lilie: Tiger, Easter lily, asijská a japonská lilie. Tyto bychom měli pěstovat mimo dosah jakýchkoliv domácích mazlíčků, protože jejich konzumace může vést k vážným chorobám, dokonce i k smrti.

Přečtěte si také:
Skvělý recept na podporu imunity a boj proti virům? Léčivý sirup z černého bezu

Každá část těchto rostlin, a to i pyl, je toxická a způsobuje úplné selhání ledvin už za šestatřicet hodin. Počáteční příznaky zahrnují letargii, zvracení a nechutenství. Máte-li podezření, že váš pes snědl kteroukoliv část některé z těchto rostlin, okamžitě vyhledejte veterináře.

Pes s květinou

Zdroj: istock

Narcis

 Tato něžná a sluneční jarní květina je oblíbená u mnoha pěstitelů. Avšak květy narcisů jsou pro psy toxické – dokonce i cibule představují zdravotní riziko. Květy a cibule narcisů totiž obsahují chemickou sloučeninu zvanou lycorin, která vyvolává zvracení. I když obvykle nevede ke smrti, pes může pořádně trpět. Příznaky, že pes ochutnal narcis: slintání, nevolnost, zvracení, průjmy, bolesti břicha, abnormální dýchání a abnormality srdečního rytmu. Pokud si těchto příznaků všimnete, jděte k veterináři.

Pes a narcis

Zdroj: istock

Krokus

 Šafrán (krokus) se prodává ve dvou základních odrůdách, crocus speciosus, který kvete na jaře, a colchicum autumnale, který kvete na podzim. Rostliny šafránu kvetoucí na jaře jsou méně toxické než odrůda kvetoucí na podzim, ale i tak se jim raději vyhněte, máte-li psa. Výsledkem konzumace květů jarního šafránu jsou zvracení a průjmy. Naštěstí trvalé poškození je nepravděpodobné. Na podzim kvetoucí šafrán obsahuje kolchicin, který je pro psy vysoce toxický. Může zapříčinit krvácení do trávícího traktu, silné zvracení, poškození ledvin, jater a selhání dýchání.

Přečtěte si také:
Nevylévejte vodu, ve které jste vařili brambory! Má své využití v zahradě

Begónie

Begónie je další běžnou a oblíbenou rostlinou, která je pro psy toxická. Prvním příznakem, který pes pocítí, když začne jíst rostliny begónie, je intenzivní pálení a podráždění úst. Pozře-li květy begónie, nastane silné zvracení, nadměrné slinění a těžkosti s polykáním. Naštěstí to zřídka vede k trvalému poškození, protože okamžitě přestane rostlinu jíst.

Begonie

Zdroj: istock

Rododendron

 Rododendrony jsou nádherné, ale vysoce toxické pro různá zvířata, včetně psů. Listy způsobují trávicí těžkosti, průjmy, nechutenství, nadměrné slinění a ztrátu koordinace. Při snězení většího množství (nebo u menších zvířat) oslabují srdeční rytmus. Listy jsou nejtoxičtější částí rostliny, i když pro psy jsou všechny části rododendronu nebezpečné. 

Chryzantéma

 Chryzantémy jsou nádherné na podzim kvetoucí květiny, avšak obsahují jedy včetně pyretrinů, seskviterpenu a laktonů. I když jsou tyto chemikálie účinné při ochraně květů proti hmyzu, při konzumaci jsou nebezpečné pro mnohá zvířata. Říká se, že jejich sladká vůně psy láká. Na trvalé poškození organismu by však bylo třeba velké množství těchto chemikálií, ale pes bude trpět zvracením, průjmy, zvýšeným sliněním a ztrátou koordinace.

Labrador v zahradě

Zdroj: istock

Rostlina rajče

Rajčata jsou oblíbená prakticky v každé zahradě u nás, mnozí je pěstují i na balkónech. Málokdo však ví, že stonky a listy lilku obsahují solanin, toxickou chemickou látku nejen pro lidi, ale i pro psy a většinu ostatních zvířat. Také nezralá rajčata mohou obsahovat solanin. Zjistíte-li, že váš pes pozřel nezralá rajčata nebo jinou část rostliny, měli byste ho okamžitě vzít k veterináři. I když není solanin u psů běžně smrtelný, může po požití způsobit silné bolesti žaludku, průjmy, ospalost, rozšířené zornice, nadměrné slinění, pomalý srdeční rytmus a slabost. 

Tulipán

Listy a květy tulipánu nepředstavují pro psa velké nebezpečí, ale tulipánové cibulky ano. Nacházejí se v nich vysoké koncentrace alergenních laktonů. Mezi nejčastější příznaky, kterých si všimnete u psa po pozření cibulky tulipánu, patří zvracení, průjmy, nadměrné slinění a dehydratace. Vážnějšími příznaky jsou zvýšená srdeční frekvence, změny dýchání, křeče a srdeční abnormality. Vyhledejte veterináře.

Přečtěte si také:
Jedlé květy: Zahrada ke snědení

Oleandr

Všechny části oleandru jsou pro psy jedovaté kvůli oleandrinu, který se nachází v celé rostlině. Oleandrin je srdeční glykosid a na vyvolání závažných reakcí ho není třeba moc. Pár malých kousků vyvolá silné zvracení, bolesti břicha, průjmy, snížený srdeční rytmus, abnormality srdečního rytmu, slabost a často i smrt.

Rosenlorbeer - Nerium oleander

Zdroj: istock

Rebarbora

Rebarbora je toxická pro mnoho zvířat, včetně psů. Pozře-li váš pes listy rostliny, můžete si všimnout zvracení, průjmu, hypersalivace a podráždění úst. Příznaky nemusí nastat okamžitě, a tak si pes může dát větší porci toxických látek. Další hrozbou rebarbory je kyselina šťavelová. Konzumace příliš velkého množství kyseliny šťavelové vede k tvorbě krystalů v močových cestách. Tyto krystaly poškozují ledviny, v extrémních případech vedou k jejich selhání. Opět při podezření vyhledejte co nejdříve veterináře. 

Sabína Zavarská

Foto: istock

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: jedovaté rostliny nebezpečí na zahrade zahradní květiny
Sdílejte článek

Diskuze

  • Mám na zahradě čemeřice, polovinu kytek napsaných v článku a pes si jich ani nevšimne, natož aby je okusoval.

    Alice
  • Já taky, rostliny si ani nevšimne, ale když vyhrabe tulipán tak je to spíš na uhynutí kytky pes to necá ležet na záhonu🙂

    Anonym
  • mám v truhlíku vřesy,může to být pro psa jedovaté,mám labradora 4 měsíce

    helena jašková