Zdroj: iStock

Jak levně vylepšit zahradu? Inspirujte se kreativními úpravami s malým rozpočtem

15. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Krásná a funkční zahrada nemusí znamenat obrovské investice. S několika jednoduchými a finančně příznivými úpravami můžete proměnit svůj venkovní prostor do harmonického a na pohled krásného a příjemného místa.

Skvělým materiálem pro levné úpravy zahrady jsou palety, z kterých lze vytvořit zahradní lavici, stůl nebo květinovou záhony. Následně můžete palety natřít barvou podle svého vkusu. Když například na lavici ještě přidáte pár polštářků a dek, dokonalé a útulné sezení je na světě.

Venkovní posezení z palet

Zdroj: iStock

Kreativitě se meze nekladou

Pomocí palet a paletových bedýnek či závěsných poliček můžete také vytvořit vertikální zahradu, která zakryje například nevzhlednou zeď. Vertikální zahrada je skvělým řešením pro malé zahrady, a zároveň dodá pohledovou zajímavost a pestrost.

Květiny v paletách

Zdroj: iStock

Staré okenice nebo okna mohou být využity k vytvoření dekorativního květinového okna nebo malého skleníku pro pěstování bylin nebo menších rostlin. Tyto kreativní úpravy zahrady dodají vintage půvab celému prostoru.

Přečtěte si také:
Zahradní architekt radí, jak na nízkoúdržbovou zahradu u chalupy

Pokud se vám na zahradě povalují různé kameny nebo cihly, můžete je využít na vytvoření dekorativních chodníků i celých pevných ploch. S tímto materiálem také jednoduše ohraničíte okrasné záhony, díky čemuž se mulčovací kůra nedostane do trávníku a nebude překážet při sekání.

Využití všeho

Nezbavujte se ani starých beden a jiných velkých nádob, které lze naplnit hlínou a osadit bylinkami, květinami, dokonce i zeleninou. Ušetříte tak mnoho prostoru, navíc se dá pomocí takto pěstovaných rostlin vytvořit hezké zákoutí.

Pěstování rostlin

Zdroj: iStock

Starý nábytek nemusí končit na skládce. Malováním a renovací můžete starý stůl, židli nebo lavici proměnit v stylový a útulný koutek v zahradě. To nejen ušetří peníze, ale přidá i unikátní prvek do venkovního prostoru.

Přečtěte si také:
Chcete letos využít potenciál zahrady na maximum? Vsaďte na altánek či zahradní domek

Světlo a vodní prvky nesmí chybět

Nezapomeňte na světlo. Přidání osvětlení do zahrady může vytvořit romantickou atmosféru. Svíčky v nádobách, solární lampy nebo dokonce LED světla závěsná na stromy mohou být levným a efektivním způsobem, jak v noci osvětlit a zvýraznit vaši zahradu.

Systém na vodu

Zdroj: iStock

V zahradě by neměla chybět voda. Vodní prvky mohou být skvělým způsobem, jak udělat ze zahrady perfektní místo pro relaxaci, v horkých dnech navíc voda udělá radost hmyzu a ptákům. Nemusíte přitom utrácet za drahá jezírka. Vytvořte vlastní mini fontánu nebo vodní nádrž s pomocí starých hrnců, nádob nebo kamenů. To přidá nejen vizuální atraktivitu, ale i zvuk klidného proudění vody, který uklidňuje.

I s omezeným rozpočtem můžete vytvořit zahradu, která je nejen funkční, ale také zajímavá na pohled. Kreativita a recyklace mohou být vašimi nejlepšími spojenci při vytváření venkovního prostoru, který bude odrazem vaší osobnosti a zároveň příjemným místem k odpočinku.

Fotogalerie

Text: Barbora Šeblová
Foto: iStock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: nábytek z palet vodní prvky Zahradní posezení
Sdílejte článek

Diskuze